reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MUX 1: Kanały edukacyjny i filmowy poznamy później

dodano: 2013-07-25 14:18 | aktualizacja: 2013-07-26 22:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Rzeczpospolita/Nasz Dziennik/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg 26 lipca 2013 roku rozpoczęły się wakacje parlamentarne. Do tego czasu mieliśmy poznać wyniki drugiego konkursu na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj). 5 lipca br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ogłosiła, że miejsce przeznaczone dla stacji dziecięcej zajmie TVP ABC, a o charakterze społeczno-religijnym TV Trwam (więcej tutaj). Wciąż jednak nie wiemy, jakie dwa kolejne kanały pojawią się w MUX 1 - edukacyjno-poznawczy i filmowy. Na ogłoszenie tych wyników możemy poczekać jeszcze do końca tegorocznego lata.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Jest wiele podmiotów starających się o te miejsca, dlatego procedury się przedłużają. Decyzja zapadnie przed końcem lata - zapowiedział 25 lipca 2013 roku Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu (za „Naszym Dziennikiem”).

Przewodniczący KRRiT wraz z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim dokonali w Sejmie RP podsumowania procesu cyfryzacji.

O miejsce przeznaczone dla kanału o charakterze edukacyjno-poznawczym rywalizują: Edusat (więcej tutaj), Discovery Communications Europe Limited z kanałem DMAX (więcej tutaj i tutaj), TVS Sp. z o.o. z kanałem TVS (więcej tutaj), TVR Sp. z o.o. z kanałem TVE (więcej tutaj), Platforma Mediowa Point Group (Media Works) i Astro (więcej tutaj), Apella S.A. (więcej tutaj) i TV Spektrum Sp. z o.o., należąca do grupy ZPR (Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe) z kanałem Fokus (więcej tutaj i tutaj). Wniosek spółki 4fun Media (więcej tutaj) został już odrzucony (więcej tutaj).

O miejsce przeznaczone dla kanału filmowego ubiegają się: Polcast Television/Mediasat z kanałem Kino5 (więcej tutaj), spółka TV Film - wspólny projekt spółki z grupy ZPR, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Kino Świat (więcej tutaj), Stopklatka TV - wspólny projekt Kino Polska i spółki Agora (więcej tutaj) i kanał Telewizji Polsat (więcej tutaj i tutaj).

Kto wygra? Nie wiadomo, ale w wyścigu, według doniesień medialnych, wyłaniają się faworyci (więcej tutaj).

Zbigniew Benbenek, szef grupy ZPR, powiedział „Rzeczpospolitej", iż kanał filmowy jest znacznie kosztowniejszy od np. muzycznych. W jego powstanie w pierwszym roku nadawania ZPR zainwestują ponad 20 mln zł. Podobny rząd inwestycji w konkurencyjny projekt zakłada Agora wespół z Kinem Polska TV. Z niedawnych informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że większość członków KRRiT na razie skłania się ku przyznaniu koncesji ZPR, ale nie wiadomo, jaka ostatecznie zapadnie decyzja, bo ZPR (Eska TV i Polo TV w MUX 1) i Polsat (Polsat, Polsat Sport News w MUX 2, ponadto Cyfrowy Polsat, właściciel Polsatu, przejmuje obecnie Polskie Media, nadawcę TV4 i TV6 również obecnych w MUX 2 i stacji skupionych w sieci TV Odra, która również chce nadawać w NTC; dodatkowo Polsat współpracuje z nadawanym w MUX 1 kanałem ATM Rozrywka TV) mają już stacje na multipleksach, a na korzyść kanałów Stopklatka TV czy Kino5 przemawia z kolei to, że to stacje nadawców, którzy nie mają jeszcze żadnej stacji na multipleksach.

Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Minęła 20" w TVP Info w dniu, w którym ogłoszono częściowe wyniki drugiego konkursu, mówił, dlaczego KRRiT wybrała TVP ABC a nie Polsat Kids.

- Oferta telewizji publicznej okazała się ciekawsza z kilku powodów. Po pierwsze bardziej różnorodna - ta paleta programów, które oferuje telewizja publiczna jest bogatsza, niż to co robi Polsat - mniej powtórek, ale jednocześnie świadomość tego, że telewizja publiczna posiada przebogate archiwa i to programów polskich dla dzieci. Nam bardzo zależy na dwóch rzeczach, już mówiąc tak odrywając się trochę od formalnych warunków konkursu, gdzie Telewizja Polska wykazała swoje przewagi. Zależy nam na tym, żeby to był program, w którym ważna jest polska kultura od małego zaszczepiana w atrakcyjnej formie dzieciom. To po pierwsze. Po drugie, żeby to był program bezpieczny, rodzice mogli zostawić przy telewizorze te malutki dzieci bez żadnej obawy, że zobaczą tam jakieś obrazy okrucieństwa, których przecież nie brakuje w takich kreskówkach produkowanych gdzieś w Azji. Uważam, że to jest jedno z podstawowych zadań telewizji publicznej - dobry program przepojony treściami pedagogicznymi dla dzieci - powiedział Jan Dworak.

Czy w pozostałych kategoriach KRRiT również będzie brała pod uwagę to, żeby były to kanały, które będą nadawały mniej powtórek i jednocześnie dużo polskich treści (więcej, czyli ponad wymaganą 1/3 ramówki)? Przekonamy się wkrótce.

W pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) KRRiT chce umieścić 4 kanały: społeczno-religijny, o tematyce edukacyjno-poznawczej, o tematyce filmowej i dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców. (więcej tutaj) Nowe stacje zajmą 4 miejsca zajmowane obecnie przez TVP (TVP1 HD, TVP2 i TVP Info) i dołączą do wyłonionych w pierwszym konkursie (Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka TV i TTV).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...