reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP Regionalna - nowa, lokalna telewizja od 1.09

dodano: 2013-08-28 16:54 | aktualizacja: 2013-08-28 17:40
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Regionalna - oficjalne 1 września 2013 roku rozpocznie emisję 16 nowych programów regionalnych, tworzonych przez ośrodki terenowe TVP. Nowatorski projekt - TVP Regionalna - przez 18 godzin na dobę zapewni widzom najwyższej jakości programy mające wspólny wyznacznik: lokalność. Nowe programy regionalne będą dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej i aplikacji na urządzenia mobilne TVP Stream.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dotychczas 16 ośrodków terenowych nadawało swoje programy na jednej antenie w pasmach rozłącznych przez około 4 godziny dziennie. Od 1 września br. Telewizja Polska uruchamia Ośrodek Programów Regionalnych, w którego skład wejdzie 16 ośrodków terenowych, tworzących wspólnie TVP Regionalną. Każdy z tych 16 ośrodków na własnej antenie, czyli dla widzów ze swojego regionu, będzie nadawał program własny oraz programy realizowane wspólnie, które będą także emitowane na antenach pozostałych ośrodków.

- Telewizja regionalna to nasze dobro wspólne ważne dla rozwoju kultury i debaty społecznej, ochrony tradycyjnych wartości, idei budowy społeczeństwa informacyjnego. Nowoczesna programowo i technologicznie, interaktywna (hybrydowa), odbierana poprzez aplikację TVP Stream na urządzeniach mobilnych w kraju i za granicą, a co najważniejsze - bliska ludziom. Dzisiaj także dzięki realizacji takich zadań, jak internetowy teatr TVP dla szkół, czy regionalne systemy ostrzegania. Oddziały terenowe stają się istotą Telewizji Polskiej - powiedział Marian Zalewski, członek zarządu TVP S.A.

Program 16 ośrodków terenowych będzie nadawany codziennie od godziny 6:30 do około 00.30 (18 godzin). Pasmo wspólne będzie emitowane przez 13,5 godziny dziennie od poniedziałku do piątku oraz 12,5 godziny dziennie w soboty i niedziele. Pasmo własnych programów przygotowywanych przez ośrodki terenowe zajmie 4,5 godziny dziennie od poniedziałku do piątku oraz 5,5 godziny dziennie w soboty i niedziele.

Regionalna oferta programowa telewizji publicznej będzie dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej oraz aplikacji na urządzenia mobilne TVP Stream.

Głównym celem TVP Regionalnej - czyli 16 programów regionalnych TVP - jest szybkie i rzetelne informowanie o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce i jej regionach. Będzie to telewizja informująca o sprawach lokalnych, prospołeczna i proobywatelska.

- Znajdzie się tu miejsce dla regionalnego reportażu, znajdzie się czas na sprawy społeczne, gospodarkę a nawet poradnictwo. Poświęcimy uwagę sprawom istotnym szczególnie dla małych społeczności., jak np. rynek pracy, samorządność, rozwój regionalny czy ekologia. Nie zabraknie oferty dla ludzi starszych, dla niepełnosprawnych, dla mniejszości narodowych czy wyznawców różnych religii. Widz TVP Regionalnej przede wszystkim dostanie telewizję w skali mikro: bliską, aktualną i przyjazną, a także interaktywną - zapowiada Marek Pasiuta, dyrektor Ośrodka Programów Regionalnych.

TVP Regionalna połączy ze sobą praktyczną i użyteczną informację o najbliższym otoczeniu z atrakcyjnym przedstawieniem wiedzy o współczesnej Polsce, promowaniem dobrych wzorów i rozwiązań.

Jesień 2013 roku w TVP Regionalnej - szczegóły oferty programowej:

Pasma własne ośrodków terenowych TVP

Całodzienny program TVP Regionalnej składa się z:
•    pasm wspólnych - emisja programu ogólnopolskiego, w całym zasięgu technicznym stacji;
•    pasm własnych ośrodków terenowych – poszczególne ośrodki emitują lokalnie własne programy informacyjne, publicystyczne i społeczne.

Pasma własne ośrodków terenowych emitowane są w godzinach:

poniedziałek - piątek:

7:30-8:00
15:00-16:00
17:30-19:00
20:00-21:00
22.00-22:30
    
sobota - niedziela

10:00-11:00
15:00-16:00
17:30-19:00
20:00-21:00
22:00-23:00

Pasmo wspólne TVP Regionalnej:

Informacje:

„Co niesie dzień”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 8:00

To poranny program TVP Regionalnej, a w nim najaktualniejsze i najciekawsze informacje ze wszystkich regionów kraju oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, które będą miały miejsce w ciągu dnia. W programie m.in.: materiały reporterskie, łączenia na żywo z reporterami z ośrodków regionalnych TVP, rozmowy z gośćmi - bohaterami wydarzeń, świadkami oraz komentatorami, zapowiedzi materiałów interwencyjnych, przegląd regionalnych i ogólnopolskich portali internetowych, najciekawsze artykuły i wydarzenia z polskich mediów. „Co niesie dzień” wyróżnia się na tle innych programów informacyjnych, prezentując zdecydowanie więcej informacji ważnych dla regionów i lokalnych społeczności, choć przedstawiane tematy z pewnością zainteresują widzów w całej Polsce. Program ze studia w Szczecinie prowadzą dziennikarze znani z anten regionalnych.

„Dziennik regionów”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 21:15; sobota - niedziela, o 21:30

Główny program informacyjny, podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze tematy dnia następnego. Dzięki sieci 16. ośrodków terenowych oraz ich reporterom, dotrzemy do każdego zakątka Polski.  

Publicystyka:

„Echa dnia”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 21:00

Program publicystyczny, poruszający aktualne problemy społeczne, polityczne i gospodarcze w powiązaniu z polityką ogólnopolską. Przedstawia lokalne inicjatywy, ciekawe rozwiązania i sposób ich realizacji. Przyjrzymy się decyzjom lokalnych władz oraz ich skutkom dla mieszkańców. Program będzie również reagował na aktualne wydarzenia kulturalne i przedsięwzięcia gospodarcze. Będziemy gościć uczestników wydarzeń, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń lokalnych, ale również przedstawicieli administracji centralnej, związków pracodawców, central związkowych oraz ekspertów z różnych dziedzin.

„Echa dnia - komentarze”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 21:40

Program publicystyczny utrzymany w konwencji programu „Echa dnia” - poszerzony o dodatkowe fakty i komentarze, które pozwolą na zrozumienie tła przedstawianych wydarzeń. Gośćmi prowadzącego program będą specjaliści i eksperci, którzy są autorytetami w regionie, czy w danym środowisku.

„Raport z Polski”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 16:00

Codzienny magazyn informacyjno-publicystyczny, podejmujący problemy bulwersujące lokalne społeczności. Reporterzy uwrażliwiają widzów na ludzkie dramaty, ukazują paradoksy, utrudniające codzienne życie, wskazują błędy w polskim prawodawstwie, bezsensowne i bezduszne przepisy oraz luki w prawie. Urzędnicy i przedstawiciele władzy samorządowej tłumaczą się  ze swoich błędnych i nieprzemyślanych decyzji . Wiele z poruszanych tematów . sygnalizują nasi widzowie. „Raport z Polski” przygotowywany jest przy współpracy z 16. ośrodkami terenowymi TVP.

„Głos regionów”
Emisja: niedziela, o 12:00

Jak realizowane są decyzje centralnych urzędów? Czy to, o czym decydują w stolicy, jest korzystne dla zwykłych ludzi? Czym interesują się regionalne gazety i jakie sprawy są najważniejsze dla mieszkańców? Ekipa programu „Głos Regionów” wyrusza do miejsc najważniejszych wydarzeń, interweniuje w sprawach bezpośrednio dotykających ludzi. Autorzy spotkają się z bohaterami wydarzeń, poruszających opinię publiczną.
Program emitowany jest na żywo z różnych zakątków Polski.

„Wstęp wolny - z kulturą”
Emisja: sobota, o 11:00

Program „Wstęp wolny - z kulturą”, to kalejdoskop wydarzeń artystycznych z całej Polski. To, co nowatorskie powstaje nie tylko w Warszawie, ale również we Wrocławiu (Europejska Stolica Kultury 2016), Krakowie (nowe centrum festiwalowe), Łodzi (mieście przemysłów kreatywnych), Bydgoszczy (z jednym z najlepszych teatrów w kraju) oraz wielu innych miastach. W każdym odcinku autorzy zapowiedzą kilkanaście najciekawszych wydarzeń artystycznych. Program jest syntetyczną, żywą i polemiczną opowieścią o życiu kulturalnym Polski. O tym, jak twórcy szukają atrakcyjnych i niesztampowych sposobów dotarcia do widzów w różnym wieku. Co filmowcy, pisarze, artyści mówią o świecie? Gdzie kultura spotyka się z wydarzeniami z pierwszych stron gazet? Jak wpływa na rzeczywistość i zmienia świat? Jak twórcy angażują się w to, co obecnie dzieje się w naszym życiu? Jak ulica „odbija” się w sztuce? Jak artyści reagują na wyzwania, problemy i zjawiska współczesnego świata?

„Agroszansa”
Emisja: sobota, o 8:30

Co zrobić, by gospodarstwa rolników mogły się rozwijać, przynosiły zyski i satysfakcję gospodarzom? Jak rozwijać i przekształcać zarówno te niewielkie, jak i te o ogromnym potencjale? Odpowiedzi na te pytania rolnicy będą mogli znaleźć w programie „Agroszansa”. Specjaliści z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ministerstwa Rolnictwa, eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, naukowcy i bankowcy doradzają, co mogą zrobić rolnicy, by - korzystając z unijnych funduszy, a także wprowadzając nowatorskie rozwiązania – rozwinąć swoje gospodarstwa i osiągnąć sukces. Na przykładach różnego typu gospodarstw - o odmiennych zasobach i problemach - będziemy pokazywać z pomocą ekspertów, jak można je przekształcić, zmodernizować, wyspecjalizować oraz ukierunkować, by miały lepsze perspektywy. Specjaliści będą doradzać, o jaką pomoc na rozwój gospodarstwa rolnicy mogą się ubiegać, z jakich kredytów mogą skorzystać, z czego rezygnować, a w co zainwestować.

„Eurosąsiedzi”
Emisja : poniedziałek, o 9:00

Program porusza tematykę związaną z krajami Unii Europejskiej oraz krajami - kandydatami do Unii. Poruszane są w nim problemy życia codziennego mieszkańców poszczególnych regionów - dotyczące gospodarki, spraw społecznych, oświaty, kultury i polityki, która często związana jest z każdą z tych dziedzin. W programie znajdziemy też sylwetki ciekawych ludzi, np. francuskiego artysty , który maluje portrety w 4 minuty czy Fina, który w małej polarnej wiosce w  Laponii wybudował szklane igla dla turystów z cieplejszych regionów świata, by mogli w cieple oglądać zorzę polarną. W programie są też wizytówki najsłynniejszych miejsc na świecie. W każdym odcinku widzowie odwiedzą różne europejskie kraje. Program powstaje w koprodukcji Deutsche Welle i TVP Szczecin.

„Telenowyny”
Emisja: poniedziałek, o 9:15 (raz w miesiącu)

Program informacyjny w języku ukraińskim z jednoczesnym tłumaczeniem na polski. Przeznaczony jest dla mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz widzów zainteresowanych problemami naszego wschodniego sąsiada. Prezentuje historię stosunków polsko-ukraińskich, a także bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne. Komentuje aktualne sprawy polsko-ukraińskie.

„Era wynalazków”
Emisja: sobota - niedziela, o 14:30

Czy to prawda, że w telefonie komórkowym są wynalazki, za które ich autorzy otrzymali aż osiem nagród Nobla? Czy wynalazca soczewki przypuszczał, że będzie ona wykorzystywana w teleskopach badających najdalsze części naszej galaktyki? Jaka jest wartość wynalazku Lucjana Łągiewki - dynamicznego zderzaka chroniącego przed skutkami kolizji i zderzeń? Czy to możliwe, żeby żadna firma motoryzacyjna nie była zainteresowana tym wynalazkiem? Z programem „Era wynalazków” odwiedzimy światowe laboratoria zatrudniające Polaków. Poznamy ludzi zajmujących się nauką teoretyczną oraz praktyką. Przedstawimy genialnych wynalazców pracujących w garażach i domowych warsztatach. Przybliżymy widzom sylwetki naukowców, w zaciszu uczelnianych sal czy laboratoriów obserwujących i wyjaśniających zjawiska, które wpływają na nasze codzienne życie. Bo postęp, to nie tylko wielkie wynalazki. To także kojarzenie faktów i zjawisk, umiejętność łączenia ich oraz korzystanie z odkryć innych.

„Przystanek Ziemia”
Emisja: sobota,o 8:00

Chrześcijaństwo ma dziś dwa miliardy wyznawców. Jest największą religią świata. Jaka jest świadomość religijna samych chrześcijan? Czy znają doktrynę swojego Kościoła i czy kierują się nią w życiu? Liczne dyskusje wokół Kościoła, wiary i chrześcijan dowodzą, że jest to temat nadal aktualny i ciekawy dla ludzi o różnych światopoglądach, którym przyszło żyć w tym samym miejscu i czasie. Program jest próbą opisu współczesnym językiem, przy użyciu nowoczesnych narzędzi, fenomenu religii chrześcijańskiej i jej doktryny.  Elementy ekumeniczne magazynu staną się okazją wzajemnego poznania i zrozumienia różnych tradycji Wschodu i Zachodu, jak też dwóch pozostałych religii monoteistycznych: judaizmu i islamu. Program kierowany jest do wszystkich - ludziom wierzącym ma przypomnieć pierwotne znaczenie pojęć religijnych i oficjalną treść nauczania Kościoła katlockiego, a tym, którzy nie utożsamiają się z religią katolicką - przybliży chrześcijaństwo, które kształtowało kulturę europejską i jest częścią współczesnego, zróżnicowanego świata.

„Kultowe rozmowy”
Emisja: sobota, o 21:00

Wśród nas żyje i pracuje wielu niezwykle wartościowych ludzi, których myśli i refleksje warte są publicznej prezentacji.  Są to ludzie nietuzinkowi, odkrywający nowe światy. Warto poznać ich przeżycia. Do udziału w programie będą zapraszani ludzie nie zawsze powszechnie znani i popularni ale z pewnością będą to znawcy różnych zagadnień, badacze, a także osoby bogate w niezwykłe doświadczenia, a szczere i o twarte rozmowy z nimi będą próbą sięgnięcia w głąb zagadnienia. Prowadzący: Tomasz Raczek i Katarzyna Marcysiak.

„Akademia.pl”
Emisja: sobota, o 12:30 (raz w miesiącu)

Niezbyt dobrze poinformowani Polacy często uważają uczelnie wyższe za wylęgarnie niedouczonych magistrów. Choć tak się może zdarzać uniwersytety i akademie to jednak bardzo często miejsca, gdzie rzesze naukowców i studentów korzystają z ultranowoczesnego sprzętu, wdrażają nowatorskie idee i tworzą nowy świat nauki. Program jest realizowany w koprodukcji z uczelniami. Popularyzuje najciekawsze kierunki studiów, informuje o największych osiągnięciach polskich uczonych i studentów. Prezentuje gotowe projekty naukowe, a także atrakcyjne i unikatowe projekty dydaktyczne oraz kierunki kształcenia.

Magazyny tematyczne:

„Czas na pracę, praca na czasie”
Emisja: poniedziałek, o 16:30

Magazyn porusza szeroko pojęte problemy rynku pracy. Autorzy prezentują i analizują zmiany w polskiej gospodarce, jej dostosowywanie się do standardów europejskich i światowych, a także to, jak radzą sobie polscy przedsiębiorcy w dobie kryzysu i spowolnienia gospodarczego. Istotne są również problemy związane z kształceniem polskich pracowników oraz perspektywą zapewnienia im miejsc pracy w kraju.

„Polska samorządna”
Emisja: wtorek, o 16:30

Jak samorządy poradziły sobie z wprowadzaniem tzw. ustawy śmieciowej? Jak zdobywają pieniądze na remonty szkół? Magazyn poświęcony jest działalności samorządu terytorialnego. Na konkretnych przykładach, w miejscowościach w całym kraju pokażemy problemy lokalnych społeczności oraz sposoby rozwiązywania tych problemów przez samorządowców. Audycja będzie realizowana przez 6 ośrodków terenowych TVP: rzeszowski, wrocławski, kielecki, bydgoski, opolski i lubelski.

„Lider”
Emisja: środa, o 16:30

Kim jest lider, który potrafi pociągnąć za sobą innych mieszkańców? Jakie cechy ma osoba, która jest w stanie skłonić sąsiadów do społecznego zaangażowania? Co myślą o jego aktywności najbliżsi? Na te pytania odpowiemy w programie „Lider”. Przedstawimy sylwetki osób, które w szczególny sposób zaangażowały się w prace na rzecz swojej społeczności. Lokalne Grupy Działania to rodzaj partnerstwa terytorialnego. Powstają zwykle na obszarach wiejskich zrzeszając przedstawicieli lokalnych organizacji (publicznych, prywatnych i pozarządowych) oraz mieszkańców. W programie zaprezentujemy najciekawsze projekty zrealizowane w regionach.

„Relacje”
Emisja: czwartek, o 16:30

Dlaczego drożeje benzyna i rosną ceny pieczywa? Dlaczego młodzi ludzie nie mają pracy? Jakie podatki zapłacimy w przyszłym roku i z jakich ulg będzie można skorzystać? Jak zainwestować pieniądze, by nie stracić? W programie „Relacje” tłumaczymy ekonomiczne terminy i doradzamy w kwestiach związanych z inwestowaniem pieniędzy. Pokazujemy plusy i minusy proponowanych nam przez banki kredytów i lokat. Razem z ekonomistami, prawnikami i doradcami wyjaśniamy nowe, wchodzące w życie przepisy. Obserwujemy ogólnopolskie i regionalne wydarzenia gospodarcze. Pokazujemy relacje zachodzące między codziennym życiem zwykłych ludzi a gospodarką.

„Bez barier”
Emisja: piątek, o 16:30 (raz w miesiącu)

Swoisty przewodnik dla niepełnosprawnych, podpowiadający jakie przysługują im prawa, do kogo mogą zwrócić się o pomoc oraz na jakie usprawnienia i ulgi mogą liczyć. Magazyn porusza tematy, które dotyczą codziennego życia niepełnosprawnych i ich rodzin. Nasi goście dzielą się swoimi historiami oraz sposobami na uniknięcie społecznego wykluczenia. Niektórzy rozmówcy mają problemy z komunikowaniem się, ale dzięki sprawdzonym sposobom prezentacji, również oni mają szansę dzielić się z widzami swoimi życiowymi doświadczeniami.

„Otwórz oczy”
Emisja: piątek, o 16:30 (raz w miesiącu)

Program prowadzi Monika Cieniewska - młoda, niewidoma dziennikarka i prawniczka, dyrektorka Biblioteki dla Osób Niewidomych i Słabo Widzących Polskiego Związku Niewidomych. Pani Monika straciła wzrok w wyniku wypadku samochodowego. Dzięki sile charakteru i wsparciu rodziny wróciła na studia dziennikarskie, po nich skończyła studia prawnicze. Dziś prowadzi szczęśliwe życie. Świetnie radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Jest aktywna i pracuje. W programie podpowie, jak powinno zachowywać się otoczenie, aby jej tego nie utrudniać. Program poradnikowo-interwencyjny, pokazujący codzienność osób niewidomych, poruszających się na wózkach, upośledzonych intelektualnie. Nie epatujemy dramatem ludzkim. Po prostu pokazujemy, jak z niepełnosprawnością można normalnie i godnie żyć. Prezentujemy osoby zaangażowane we wspieranie środowisk niepełnosprawnych: Jacka Szołtyska - zwanego szalonym wózkowiczem, który walczy z barierami architektonicznymi; Ewę Woźniak - autorkę bloga „Życie z czterema kołami”; Jacka Zalewskiego - ojca walczącego o swojego niepełnosprawnego fizycznie i intelektualnie syna.

„Klub srebrnego włosa”
Emisja: piątek, o 16:30 (raz w miesiącu)

W mieście X, na osiedlu Y, powstał pewien klub. Powołali go do życia „srebrnowłosi”. Klub Srebrnego Włosa twardą ręką trzyma Prezes Wiesław. A Prezesa Wiesława przy życiu trzymają dwaj niesforni wnukowie: Misiek i Bartek. Płeć piękną reprezentuje Lidia, która nie stroni od technologicznych nowinek. Ma konto na „fejsie”, w sklepie płaci kartą, rachunki opłaca przez internet, a z rodziną i znajomymi rozsianymi po świecie najchętniej rozmawia przez Skype’a. Program ma formę magazynu wzbogaconego o fabularyzowane  scenki, w których starszymi bohaterami są szczecińscy aktorzy, zaś wnukami - artyści z zielonogórskiego kabaretu K2 (laureaci PAKI). W zaaranżowanych, pełnych humoru scenkach będą wprowadzać widzów w kolejne zagadnienia:
1) Moje boje - prawo, administracja, praca, interwencje;
2) Jak mnie łamie lewe ramię - porady specjalistów o chorobach typowych dla seniorów, profilaktyka, zdrowy styl życia;
3) Nauka od wnuka -  wspólne pasje młodszych i starszych, inicjatywy, wydarzenia;
4) Na zdrowie głowie - edukacja, szkolenia, kursy, samokształcenie;
5) Dusza śpiewa - działalność artystyczna seniorów (koncerty, występy, przedstawienia, wystawy);
6) Apetyt na życie - pasje, hobby, sposoby spędzania wolnego czasu, turystyka, prezentacje organizacji działających na rzecz seniorów;
7) Moje sądy - sondy uliczne z różnych miast Polski na wybrane tematy, głos zabiorą również młodsi.

„Seniorada”
Emisja: piątek, o 16:30 (raz w miesiącu)

Program o charakterze familijnym, pokazujący ciekawe przykłady integracji osób starszych z młodszym pokoleniem. Bohaterem każdego odcinka jest osoba w wieku 60+, aktywna zawodowo, angażująca się w działania na rzecz innych, która swoimi pasjami zaraża młodszych. Magazyn jest formą poradnika, w którym wypowiedzi ekspertów (lekarzy, psychologów) przeplatane są opowieściami osób, którym udało się pokonać problemy. Znajdzie się też miejsce dla tzw. „pozytywnie zakręconych” - zbieraczy, artystów, konstruktorów, pasjonatów.

„Czas na jazdę”
Emisja: piątek, o 9:00

Nie jesteś fanem motoryzacji, ale masz auto albo zastanawiasz się nad zmianą samochodu? To ten program jest dla Ciebie. Doradzimy kierowcom jak unikać prostych błędów za kierownicą i jak sobie radzić w niespodziewanych sytuacjach. Wytłumaczymy nowe przepisy drogowe. Pokażemy, jak w prosty sposób zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.
W programie m.in.: moto-konfrontacja - przewrotne porównanie dwóch samochodów z tego samego segmentu; jak być dżentelmenem za kierownicą - czyli, akademia eleganckiej jazdy Tomasza Czopika (dżentelmen kierownicy, rajdowy mistrz Polski 2003); tobie też to się może zdarzyć - bezpieczeństwo za kierownicą w rozmowach z ludźmi, którzy przeżyli wypadki samochodowe; jak kupić taniej i jak kupować auta używane - czyli poradnik kupującego oraz wiele innych, ciekawych tematów.

„Ogródek bez ogródek”
Emisja: niedziela, o 9:00

Gospodynią programu jest Magdalena Żakowska, która udzieli praktycznych porad dotyczących uprawy i pielęgnacji roślin. Pokaże jak zaaranżować i „stworzyć” od podstaw piękny ogród, jakie sadzić rośliny i jak je pielęgnować. Podpowie jakie są najlepsze narzędzia i maszyny ułatwiające pracę w ogrodzie, jak wspomagać wegetację roślin, kiedy i czym nawozić. Opisze sposoby walki ze szkodnikami, owadami i grzybami. W programie porad udzielają również znakomici fachowcy - ogrodnicy z zawodu i z zamiłowania.

„Rusz się, człowieku”
Emisja: niedziela, o 17:00

Magazyn rekreacyjno-sportowy przedstawiający różne formy aktywności ruchowej, rekreacji i sportu amatorskiego. Podkarpacie, a szczególnie Bieszczady i Pogórze Karpackie, to doskonałe tereny do uprawiania sportów. Powstały tu ostatnio nowe trasy rowerowe, biegowe, narciarskie i trasy nordic-walking’owe. Jezioro Solińskie stało się mekką amatorów żeglarstwa i sportów wodnych. Rzeki Wisłok i Wisłoka to doskonałe miejsce do uprawiania kajakarstwa, a zimą funkcjonują tu liczne ośrodki narciarskie. W każdym odcinku szerzej zaprezentujemy jeden ze sposobów aktywności ruchowej, formy rekreacji, czy dyscypliny sportowej uprawianej amatorsko. Będziemy gościć mistrzów, a zarazem ekspertów uprawiających daną dyscyplinę, którzy odkryją tajniki swojej pasji, udzielą praktycznych rad dotyczących treningu, sprzętu itp.   Do programu zaprosimy m.in.: Krystiana Herbę - pasjonata rowerów, rekordzistę w zdobywaniu na rowerze najwyższych budynków świata; Macieja Jodko - olimpijczyka snowboardzistę a jednocześnie mistrza w rowerowych zjazdach; Izabelę Zatorską - zwyciężczynię wielu amatorskich biegów płaskich i górskich; Zofię Turosz – 80-letnią biegaczkę (obecnie biega wraz synem i wnuczką), pracującą na AWF.

Programy reporterskie:

„Reportaż”
Emisja: sobota, o 16:30

Reporterzy 16. ośrodków terenowych TVP uwrażliwiają widzów na prawdziwe ludzkie dramaty oraz ukazują absurdy decyzji władz. Wskazują błędy w polskim prawodawstwie, bezsensowne i bezduszne przepisy oraz luki w prawie. Ze swoich nieprzemyślanych decyzji tłumaczą się urzędnicy państwowi i przedstawiciele władzy samorządowej.
Najnowsze reportaże zrealizowane są przez dziennikarzy z regionów, którzy najlepiej orientują się w problemach mieszkańców  miast i małych wiosek. Poruszamy sprawy, którymi żyją lokalne społeczności. Odkrywamy nieznane historie, pokazujemy niezwykłych i ciekawych ludzi.

„Reportaż z regionu”  codzienne pasmo reporterskie
Emisja: poniedziałek - piątek, o 8:35; sobota - niedziela, o 14:45

Prezentujemy najlepsze reportaże realizowane przez dziennikarzy ośrodków terenowych TVP. Profesjonalne ekipy telewizyjne docierają do każdego zakątka Polski i na miejscu zdarzenia są najczęściej przed innymi. Ich relacje błyskawicznie trafiają do programów informacyjnych - lokalnych i ogólnopolskich. Wprawny dziennikarz widzi jednak znacznie więcej, nie tylko samo zdarzenie - widz również jego przyczyny oraz konsekwencje. Dziennikarze czuli na ludzkie dramaty i cięci na bezduszność urzędników zasłaniających się w swoich administracyjnych decyzjach aktami prawnymi, wyciągają na światło dzienne paradoksy życia, zarówno społecznego jak i gospodarczego. Wśród emitowanych pozycji nie brakuje reportaży nagradzanych na przeglądach i festiwalach. „Reportaż z regionu” będzie dotyczyć wszystkiego, czym żyją ludzie w Polsce.

„Telekurier”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 19:00

Program prezentuje sprawy o charakterze śledczym i obyczajowym. Autorami reportaży są dziennikarze ośrodków TVP z całej Polski. Poruszają w nich tematy niechętnie ujawniane, jak korupcja, łamanie prawa, przyzwolenie na przemoc. Dziennikarze TVP Regionalnej na żywo komentują bulwersujące wydarzenia. Prezentowane reportaże pokazują ludzkie dramaty i trudne sytuacje życiowe.

„Telekurier Extra”
Emisja: sobota, o 19:00

Najciekawsze tematy, które ukazały się na antenie „Telekuriera” w poprzedzającym emisję tygodniu, często jednak uzupełnione o dodatkowe fakty. W programie wyjaśniamy i komentujemy najbardziej bulwersujące sprawy.

Filmy dokumentalne:

„Zobacz dokument”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 22:35; niedziela, o 23:35

Codzienne pasmo dokumentalne dla widzów ambitnych i wymagających. Dla tych, którzy interesują się ciekawymi zjawiskami społecznymi i geopolitycznymi. Filmy dokumentalne realizowane przez nagradzanych twórców.

„Antenowe remanenty”
Emisja: poniedziałek - piątek, o 11:45

Prawdziwe perły twórczości telewizyjnej z różnych okresów, wyszperane w archiwach ośrodków terenowych TVP. W tym cyklu przypomnimy naszym widzom najciekawsze i najbardziej błyskotliwe z nich. W pierwszym tygodniu cyklu proponujemy widzom m.in.:
1) „Benefis Jaremy Stępowskiego” - 1. część jubileuszowego koncertu, który odbył się 31 marca 1995 r. w warszawskim Teatrze Syrena z okazji 45-lecia pracy artystycznej Jaremy Stępowskiego i 50 rocznicy istnienia teatru; jubilat w towarzystwie aktorów Teatru Syrena wykonuje przeboje: „Jadziem na Bielany”, „Statek do Młocin”, „Romans z szampanem” czy „Nigdy się nie zmienię”
2) „Edward Dziewoński i jego goście” - rejestracja 1. części spotkania z Edwardem Dziewońskim i jego gośćmi, które odbyło się 16 lutego 1998 r. w warszawskim Teatrze Syrena; piosenki, monologi i dialogi w wykonaniu Edwarda Dziewońskiego, Agnieszki Kotulanki, Katarzyny Skrzyneckiej, Teresy Lipowskiej i Wiesława Michnikowskiego.  Artystom akompaniuje Czesław Majewski.

„Młodzi twórcy mistrzom”  
Emisja: sobota, o 12:30 (trzy razy w miesiącu )

Cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Każdy odcinek cyklu poświęcony jest jednemu z nich, występującemu jako swoisty „przewodnik" w  swojej dziedzinie nauki. Tytułowymi „młodymi” są absolwenci łódzkiej filmówki, których zadaniem było stworzenie portretów wybranych naukowców. Mistrzowie to autorytety w swoich dziedzinach naukowych, doceniane w świecie często bardziej niż w kraju. Połączenie ciekawości świata i energii adeptów sztuki filmowej z zapałem i wiedzą wybitnych naukowców dało niecodzienny efekt. Cykl rozpocznie film „Zmartwychwstanie dźwięku” (emisja 7 września br.). Dokument przedstawia sylwetkę wybitnego naukowca i lekarza, profesora Henryka Skarżyńskiego,  - człowieka, który sprawił, że tysiące ludzi odzyskało słuch. Ponad 20 lat temu, jako pierwszy lekarz w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, dokonał wszczepu implantu ślimakowego, czyli systemu, który pozwalał wejść w świat dźwięku osobom całkowicie głuchym. W kolejnych latach rozwijał ten program, dokonując jednocześnie kolejnych przełomowych operacji: wszczepienia implantu do pnia mózgu oraz wszczepienia implantu osobie z częściową głuchotą, której to operacji dokonał jako pierwszy w świecie. Stworzony przez profesora i jego zespół ośrodek medyczno-badawczy w Kajetanach pod Warszawą to placówka wzorcowa w skali globalnej. Wykonuje najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch, opracowuje nowe wynalazki i techniki operacyjne, prowadzi działalność edukacyjną. Film opowiada o profesorze, jego codziennej pracy oraz najważniejszych osiągnięciach naukowych. Dzięki temu widz ma okazję nie tylko poznać niezwykłego, imponującego człowieka, ale także podejrzeć niesamowity świat ludzkiego zmysłu, jakim jest słuch.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...