reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - sen na Jawie

dodano: 2018-03-13 14:15 | aktualizacja: 2018-03-13 15:56
autor: Janusz Blamowski / Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Jawa antena „Podróże z anteną” ponownie przekroczyły równik i wybrały się do państwa z ponad 13 tysiącami wysp – Indonezji. To największy na świecie kraj wyznawców islamu, liczący sobie ponad 26 milionów mieszkańców, a najbardziej zaludnioną wyspę na świecie Jawę zamieszkuje ponad połowa ludności Indonezji.

Jawa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telewizja na Jawie

Analogowa telewizja satelitarna w Indonezji została oficjalnie uruchomiona 16 stycznia 1994 r., dzięki firmie Indovision, która od 12 grudnia 2017 r. znana jest już jako MNC Vision.
 

Teraz, gdy od dawna w Indonezji jest telewizja cyfrowa, istnieje wielu operatorów płatnej telewizji satelitarnej, często nadając w pasmach S, C, i Ku, do tego kodując sygnał w nieznanych w Europie systemach:
  • MNC Vision – najstarsza platforma korzysta z satelity SES 7 – 108,2°E, w paśmie S, w MPEG-4, DVB-S2, kodując kanały w VideoGuard;
  • Transvision – platforma, która działa z satelity Measat 3B (91,5°E), w paśmie C i Ku, kodując sygnał w Irdeto 2;
  • Skynindo – platforma z satelity ChinaSat 10 (110,5°E) w paśmie C w MPEG-4, kodowanie w... StarGuide;
  • OrangeTV – platforma z satelity Palapa D (113,0°E), w paśmie C i równolegle w paśmie Ku w MPEG-4, kodowanie w Irdeto;
  • Topas TV – platforma z satelity Palapa D (113,0°E), w MPEG-4 w paśmie C, koduje w nieznanych systemach StreamGuard/Tongfang;
  • K-Vision – platforma z satelity Palapa D (113,0°E), w paśmie C, kodowanie w systemie Conax i Neotion SHL;
  • Matrix Garuda, z satelity Palapa D (113,0°E), w paśmie C, koduje w systemie ABV;
  • BiG TV z japońskiego satelity JCSAT 4B (124,0°E), nadawana w MPEG-4 w wyższym paśmie Ku (12-12,65 GHz). Stosuje system Nagra MA.
 

W ofercie są takie kanały, jak HBO Asia HD, Cinemax Asia, beIN Sports Indonesia, CNN Indonesia, Fox Asia, ale także... TVN Asia (oczywiście nie ma żadnych związków z polskim TVN). Co jasne, na żadnej platformie w Indonezji nie ma polskiej stacji telewizyjnej. Z europejskich stacji są Euronews, France24, Sky News, RT, DW-TV.
 

Ponieważ to kraj islamski, to w ofercie żadnej platformy satelitarnej nie ma kanałów erotycznych. Co ciekawe naziemna telewizja cyfrowa w Indonezji korzysta z europejskich standardów DVB-T/T2.
 
Podpis

Indonezja od 1962 do 1989 r. miała jeden kanał rządowy – TVRI. Obecnie głównymi niekodowanymi, naziemnymi stacjami telewizyjnymi w Indonezji są: TVRI, RCTI, SCTV, MNCTV, ANTV, Indosiar, MetroTV, Trans TV, Trans7, tvOne, Global TV, Kompas TV, NET., RTV i iNews. Indonezja przyjęła format DVB-T, ale zdecydowała się na przejście na DVB-T2 dnia 1 stycznia 2012 r., gdy w Polsce wchodziła NTC w DVB-T.
 

Anteny satelitarne, jakie widuje się na Jawie, to głównie duże, siatkowe anteny na pasmo C (4 GHz) lub S (2,5 GHz). Są skierowane dla obserwatorów z Europy dość dziwnie, prawie idealnie w niebo, bo jest tam blisko równika. Wiele z tych anten ma kilka konwerterów na boczne satelity, bo platform jest kilka. Dużo mniej jest anten znanych u nas, czyli małych offsetowych na pasmo Ku. Najczęściej widuje się anteny z napisami Indovision (najdziwniejsze, bo na pasmo S) lub Transvision. Siatkowe są z siatki – najczęściej bez napisów. Co ciekawe cały system bankomatów w wyspiarskiej Indonezji jest oparty na transmisji satelitarnej. 25 sierpnia 2017 r. z powodu problemów z satelitą Telkom 1 (108°E) funkcjonować przestało 15 tys. bankomatów i urządzeń do przyjmowania płatności elektronicznych. Problemy komunikacyjne trwały przez cały weekend, a satelita działający od 1999 r. zakończył pracę. Trzeba było nagle przestawić 12 tys. anten VSAT.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD FBC

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 690 zł Więcej...

Kabel Corab RG6 FullCu 1m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Corab RG6...

4 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X8

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

590 zł Więcej...
reklama