reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Eger - znane winiarskie miasto na Węgrzech

dodano: 2016-11-30 18:25 | aktualizacja: 2023-02-17 22:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 2/2013

Eger podroze z antena new 2019 Eger, poza Tokajem, to najbardziej znane winne miasto na Węgrzech. Miasto znane najbardziej Polakom i to od wieków, przez wino ściągane od średniowiecza do Krakowa i Bochni w beczkach. Latem zjeżdżają do Egeru tłumy naszych rodaków. Polacy są tam lubiani, bo lubią wino Madziarów. Pojawiają się tam z dwóch powodów - wino Egri Bikavér (bycza krew) i termy, których w okolicy nie brakuje. Już gdy wjeżdża się do tego zabytkowego miasteczka, to widać winnice oraz bramy piwnic oraz sklepiki z winem. Można powiedzieć, że Eger to taka polska obrona Częstochowy. Gdy w 1552 roku armia turecka oblegała zamek w Egerze, dowódca obrony kapitan Istvan Dobó na czele 4 tys. żołnierzy przez 37 dni odpierał zaciekłe ataki wroga. Turcy zamku wtedy nie zdobyli, a z obroną Egeru wiąże się też historia... o byczej krwi! O tym poniżej.

Wegry_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od granicy Polski do Egeru jest bardzo blisko.
Trzeba przejechać przez Słowację w poprzek, a to zaledwie 250 km i 4 godziny jazdy. Można jechać przez przejście graniczne w Barwinku lub Piwnicznej-Zdroju, kierując się na Preszów, Koszyce i Miszkolc. Można też wybrać bardziej malowniczą i krętą drogę przez Łysą Polanę, Poprad, by potem wybrać albo mniej znany kierunek na Ozd, albo przez Miszkolc, prostszą i szybszą drogą, wszystko po to, aby ominąć mało znane Góry Bukowe, za którymi leży Eger.
Mapa okolic Egeru z zaznaczonymi miejscami, gdzie są termy i gorące źródła

Nie radzimy wybierać drogi z Miszkolca do Egeru na skróty, bo Góry Bukowe z malowniczym rezerwatem mogą nam szybko wybić z głowy mit, że Węgry są płaskie jak stół. Lepiej się tam samochodem nie zapuszczać, a jak już, to po to, by zobaczyć Suba-lyuk barlang, czyli jaskinię neandertalczyków na wysokości 279 m n.p.m., którzy żyli w 50-metrowej skalnej szczelinie 70 tys. lat temu. Co ciekawe, Węgrzy w latach 1932-1945 nazywali ją jaskinią Mussoliniego! Dobrze, że im przeszło z tą nazwą. Warto się tam wybrać, by porównać warunki życia w ówczesnym gospodarstwie domowym. Telewizji i Internetu raczej nie było, a do źródlanej wody trzeba było zejść kilkadziesiąt metrów w dół.
 
Jaskinia neandertalczyków pod Egerem

Eger i Częstochowa - podobne obrony

W historii Węgier Eger odegrał podobną rolę jak obrona Częstochowy przed Szwedami podczas potopu. W 1552 roku ponad 100-tysięczna armia turecka obległa zamek w Egerze. Węgrzy odpierali ataki Turków, którzy w końcu odeszli, bo nie byli w stanie pokonać zdesperowanych Węgrów. Turcy zdobyli Eger dopiero 46 lat później, kiedy nie bronili go Węgrzy, ale Habsburgowie.

Dodać trzeba, że Węgry były pod tureckim władaniem przez 150 lat, ale Eger dużo krócej, bo tylko 80 lat. Ślady Turków widać w Egerze w wielu miejscach, choćby 40-metrowy minaret z byłego meczetu z przełomu XVI i XVII wieku, zburzonego w 1841 roku. Warto wejść na ten minaret po 97 schodach, by sfotografować panoramę Egeru.
 
Dawny minaret w Egerze

300 lat po obronie Egeru węgierski pisarz Géza Gárdonyi napisał, podobnie jak nasz Sienkiewicz „Potop”, historię obrony zamku pt. „Gwiazdy Egeru” (przetłumaczona także na polski), która jest najważniejszą węgierską powieścią historyczną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...