reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Malta - kraj powierzchniowo mniejszy od Warszawy

dodano: 2016-11-16 19:33 | aktualizacja: 2019-10-16 14:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 6/2015

Malta_mapa Malta to „kompaktowa” wyspa na Morzu Śródziemnym – mierzy zaledwie jakieś 27 km na 14 km. Malta powierzchniowo jest mniejsza od... Warszawy. Ten mały, wyspiarski kraj jest dosłownie zapchany wspaniałymi zabytkami, z tajemniczymi świątyniami nieznanej cywilizacji liczącymi ponad 5000 lat, pięknymi lagunami i licznymi formacjami skalnymi. Wielkość Malty jest taka, że łatwo ją zwiedzać, a na upartego to można ją obejść dookoła (linia brzegowa głównej wyspy to tylko 140 km). Na Malcie nie ma jezior i rzek! Maltańczycy pozyskują wodę pitną poprzez odsalanie wody morskiej. Myjąc zęby można poczuć lekko słonawy posmak wody.

Malta_1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Po okresie panowania bizantyjskiego, który trwał od czwartego do dziewiątego wieku (w tym czasie została zdobyta na krótko przez Wandalów), po 870 r. wyspa została podbita przez Arabów. Okres panowania arabskiego skończył się w 1091 r., gdy wyspa została podbita przez Normanów z Królestwa Sycylii.

W 1530 r. cesarz Karol V Habsburg oddał Maltę jako lenno wydalonemu z Rodos Zakonowi Joannitów (Kawalerów Maltańskich) za symboliczną opłatą roczną w wysokości jednego sokoła maltańskiego. Od maja 1565 r. Malta musiała odpierać atak 40-tysięcznej armii tureckiej. Trwało tzw. wielkie oblężenie Malty, gdy obrońców było niewielu, trochę rycerzy zakonnych, 2 tys. żołnierzy hiszpańskich i 6 tys. cywilów. 8 września 1565 r. po 4 miesiącach Turcy odstąpili. Wielki Mistrz Jean de la Valette rozpoczął w 1566 r. budowę nowego miasta, nazwanego od jego nazwiska Valletta. Miasto to teraz stolica Malty. Maltańczycy 8 września uznają za święto narodowe i to z kilku powodów, m.in. Matki Boskiej Zwycięskiej. W 1798 r. płynąca do Egiptu flota Napoleona zaatakowała i zdobyła Maltę. Napoleon wyrzucił Kawalerów Maltańskich. Po kilku miesiącach mieszkańcy wzniecili powstanie i wspomagani przez Brytyjczyków w 1800 r. zmusili wojska francuskie do poddania się. W ten sposób Malta trafiła pod protekcję Wielkiej Brytanii. Później została jej kolonią po kongresie wiedeńskim w 1815 r.
 

W czasie II wojny światowej Malta była bazą okrętów podwodnych sprzymierzonych przeciwko Niemcom i Włochom. Niemcy zrezygnowali jednak z planowanej inwazji. Oblegano Maltę, blokując ją minami i bombardowaniami – nie było wtedy łatwo – panował głód.

W 1963 r. proklamowane zostało powstanie Państwa Maltańskiego. Rok później Malta uzyskała całkowitą niepodległość jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Podpisany został też układ obronny z Wielką Brytanią, który zezwalał na utrzymanie brytyjskich baz wojskowych. W 1967 r. układ ten został zerwany. Aktualnie za obronę Malty odpowiada armia włoska (od 1979 r.).

Co ciekawe, w 1971 r. rząd Malty był finansowany przez Libię. 13 grudnia 1974 r. proklamowana została Republika Malty. W latach 80. XX wieku doszło do znacznej liberalizacji gospodarki kraju (powstawały liczne spółki offshore). 1 maja 2004 Malta przystąpiła razem z Polską do Unii Europejskiej. W styczniu 2008 r. przyjęto euro.
 

Co ciekawego można zobaczyć na Malcie?

Na pewno warto poświęcić czas na stolicę Valletta i hypogeum Hal Saflieni w Paola, miasto Mdina, Trzy Miasta na linii fortyfikacji stworzonej przez Kawalerów Maltańskich (Cospicua, Vittoriosa, Senglea), megalityczne świątynie w Tarxien i Hagar Qim (obok wsi Qrendi), wioskę rybacką Marsaxlokk, cytadelę w stolicy wyspy Gozo.

Na pewno atrakcją jest Błękitna Grota, gdzie woda jest tak przezroczysta, że widać każdy kamyk na dnie 8–10 metrów pod wodą. Tu płetwonurkowie podziwiają podwodny świat. Krajobrazową atrakcją jest Lazurowe Okno na wyspie Gozo. To ogromna skała klifowa z wyżłobionym wielkim otworem.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...