reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Malta - kraj powierzchniowo mniejszy od Warszawy

dodano: 2016-11-16 19:33 | aktualizacja: 2019-10-16 14:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 6/2015

Malta_mapa Malta to „kompaktowa” wyspa na Morzu Śródziemnym – mierzy zaledwie jakieś 27 km na 14 km. Malta powierzchniowo jest mniejsza od... Warszawy. Ten mały, wyspiarski kraj jest dosłownie zapchany wspaniałymi zabytkami, z tajemniczymi świątyniami nieznanej cywilizacji liczącymi ponad 5000 lat, pięknymi lagunami i licznymi formacjami skalnymi. Wielkość Malty jest taka, że łatwo ją zwiedzać, a na upartego to można ją obejść dookoła (linia brzegowa głównej wyspy to tylko 140 km). Na Malcie nie ma jezior i rzek! Maltańczycy pozyskują wodę pitną poprzez odsalanie wody morskiej. Myjąc zęby można poczuć lekko słonawy posmak wody.

Malta_1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Cucina maltese – kuchnia maltańska

Kuchnia maltańska odzwierciedla historię Malty, pokazując silne wpływy sycylijskie i angielskie, a także niemieckie, francuskie, arabskie i innych kuchni śródziemnomorskich. Maltańczycy poza owocami, muszą importować większość artykułów spożywczych, a ponieważ jest na trasie ważnych szlaków handlowych, to poza oblężeniami nigdy z tym nie było problemów. Do tego dla zaspokojenia rezydentów obcych mocarstw, którzy rządzili wyspą, kuchnia maltańska była zawsze otwarta na wpływy zewnętrzne. Tradycyjny maltański, duszony królik (fenkata) jest często identyfikowany jako narodowe danie Malty.
 

Królik jest tam pewną tradycją. Są więc Fenek biz-Zalza – potrawka z królika z dodatkiem cebuli, ziół i wina oraz Torta tal-fenek – pasztet z królika. Malta to wyspa, więc oczywiście są ryby i owoce morza. Warto spróbować zupkę rybną Aljotta, przyprawioną cebulą i ziołami. Z ryb ciekawa może być Lampuka – ryba migrująca wzdłuż wybrzeży maltańskich od września do listopada (nie próbowałem).

Na Malcie można spotkać jak w kuchniach tureckiej czy arabskiej nadziewane bakłażany (Brungiel), nadziewane karczochy (Qagoc c mimli) czy kabaczki (Qara’bali mimli). Na wyspie Gozo jest Gbejna – owczy ser, który podaje się świeży, podsuszony lub przyprawiony.

Na Malcie można kupić rodzime wina, produkowane z tamtejszych winorośli – podobne do sycylijskich win. Tamtejsze najbardziej znane piwo to Cisk – droższe od Heinekena. Inne piwa to Blue Label, Hop Leaf i Clipper. Ciekawe jest Farson’s Shandy – piwo z lemoniadką. Inny, charakterystyczny napój to Kinnie – maltańska coca-coli, z pomarańczową goryczką.
 

Ciekawostki

Malta była scenografią do kilku znanych filmów. Kręcone były tutaj m.in. „Gladiator”, „Troja”, „Gra o tron”, „Hrabia Monte Christo” z 2002 r. oraz „U-571”. Co ciekawe, katastrofa Boeinga 747 PanAmu nad Szkocją miała pośrednio związek z Maltą. Według śledczych, to z Malty wysłano walizkę z bombą i ubraniami kupionymi w jednym z maltańskich sklepów. Ubrania miały nowe metki. To dzięki temu wykryto ślad prowadzący do Libii. Zresztą Malta miała związki z Libią od lat 70. Kadafi finansował własny ośrodek na Malcie.

W listopadzie 1942 r. podczas inwazji aliantów w Afryce Północno-Zachodniej udział wzięły liczne jednostki lotnicze, w tym także 138 Dywizjon Specjalny RAF, a w jego składzie znajdowała się jedna polska eskadra. Polscy piloci wykonywali loty z Malty nad Afrykę oraz do Wielkiej Brytanii.
17 grudnia 1942 r. o 4 rano samolot Handley Page Halifax DT542-NF-Q 138 Dywizjonu Specjalnego RAF lecący z Bliskiego Wschodu przez Maltę i Gibraltar do Wielkiej Brytanii rozbił się w miejscowości Żejtun po starcie z maltańskiego lotniska Luqa. Niestety zginęła cała załoga samolotu i 11 pasażerów. Polscy lotnicy zostali pochowani na cmentarzu oo. kapucynów w Kalkara na Malcie.
 

Flaga Malty jest poniekąd podobna do flagi Polski – też ma kolory biało-czerwone. To prostokąt podzielony na dwa pionowe pasy jednakowej szerokości, biały i czerwony (pas biały przy drzewcu). W górnym narożniku białego pasa, tuż przy drzewcu, flagę zdobi Krzyż Jerzego w czerwonym obramowaniu.

Na koniec ciekawostka i ostrzeżenie: na Malcie w publicznych miejscach i na plażach nie wolno się opalać i kąpać topless lub tym bardziej nago! Jest to nielegalne i może grozić wysoką grzywną.

Za to na Malcie wszyscy palą papierosy i to mimo wyraźnego zakazu palenia w miejscach publicznych. Palących można spotkać dosłownie wszędzie, także w pubach i restauracjach. Co kraj to obyczaj – zakaz nie jest równy zakazowi. W Hiszpanii można opalać się topless, ale z paleniem jest już gorzej.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...