reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Dumny Budapeszt w blasku grudniowego słońca

dodano: 2017-02-28 16:28 | aktualizacja: 2023-02-17 22:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Budapeszt - budynek parlamentu Będąc w Budapeszcie, trudno oprzeć się wrażaniu pewnego podobieństwa stolicy Węgier do innych dużych europejskich miast. Analogicznie jak przykładowo w Krakowie czy Pradze największe atrakcje turystyczne można znaleźć w pobliżu rzeki. W tym przypadku przede wszystkim w zachodniej części Budapesztu – Budzie, na prawym brzegu Dunaju. Oczywiście nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że najważniejsze zabytki znajdują się właśnie tam. Osadnictwo rządzi się bowiem własnymi prawami. Najpotężniejsze grody były zakładane właśnie w miejscach najbardziej korzystnych strategicznie i komunikacyjnie, czyli w pobliżu rzek czy jezior, będących przede wszystkim źródłem wody, a co za tym idzie – życia i szansy na przetrwanie.

Budapeszt - Most Łańcuchowy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Takich wspólnych cech łączących duże miasta Europy jest więcej. Ma to niewątpliwie związek z ważnymi wydarzeniami historycznymi, które kształtowały ich rozwój i świadomość ich mieszkańców. Upadały i podnosiły się z gruzów, dzieliły się i jednoczyły, a ich urbanizacja jest odzwierciedleniem zmieniających się potrzeb ich mieszkańców. Na przestrzeni wieków powstawały twierdze, zamki, pałace, kościoły, uczelnie, muzea, dworce, hale targowe, stadiony, całe osiedla i wiele innych elementów, na które składa się zabudowa miasta.
 
Widok na Dunaj, w tle budynek parlamentu

To właśnie charakterystyczne zagospodarowanie przestrzenne łączy wiele europejskich miast – nietrudno doszukać się analogii. W Budapeszcie mamy więc mosty – np. Most Łańcuchowy i Most Wolności, reprezentacyjne ulice i deptaki – np. aleję Andrássyego i Váci utca, kościoły i synagogi – np. bazylikę św. Stefana i Wielką Synagogę, twierdze i zamki – np. Zamek Królewski i Zamek Vajdahunyad czy budynki użyteczności publicznej – np. parlamentu i Węgierskiego Muzeum Narodowego. Są też obiekty zdecydowanie odróżniające Budapeszt od innych europejskich miast, np. łaźnie lecznicze i pijalnie wód. Ich powstanie było uwarunkowane obecnością na terenie Budapesztu źródeł mineralnych oraz termalnych. Nietypowe są również kolejki, wśród nich najsłynniejsza kolejka Budavári Sikló spod Mostu Łańcuchowego na wzgórze budańskie.

Czy osoba, która odwiedziła już kilka dużych miast Europy, powinna wybrać się do Budapesztu? Czy czeka tam na nią coś niezwykłego? Czy może liczyć na przeżycie niezapomnianych chwil? Uważam, że jak najbardziej. Atrakcji jest naprawdę dużo, a dodatkową zachętą jest stosunkowo nieduża odległość od granic Polski. Z Krakowa to zaledwie około 6 godzin jazdy samochodem.
 
Panorama Budapesztu ze Wzgórza Zamkowego

Wybierając trasę przez Chyżne, należy pamiętać, że na Słowacji obowiązują bardzo wysokie mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości – nawet po kilkaset euro. To zdecydowanie zachęca do jazdy zgodnie z przepisami.

Budapeszt to dobra propozycja na 3-4-dniową wycieczkę. Tyle w zupełności wystarcza, by zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca. Baza noclegowa jest dość szeroka – bez problemu można znaleźć hotel o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny, i to w miarę niedaleko od centrum.
 
Most Łańcuchowy nad Dunajem, w tle Zamek Królewski

Co koniecznie należy zobaczyć w Budapeszcie? Na pierwsze miejsce wysuwa się Zamek Królewski, czyli tak naprawdę cały kompleks budynków pałacowych. Niegdyś była to siedziba władców, dziś mieszczą się tam: Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Historyczne Budapesztu i Państwowa Biblioteka Széchényiego. Jeśli chodzi o style architektoniczne, to można doszukać się wpływu gotyku, renesansu i baroku. Historia zamku sięga bowiem XIV wieku.
 
Zamek Królewski
Wzgórze Zamkowe
Węgierska Galeria Narodowa
Mury na Wzgórzu Zamkowym

Warty uwagi jest także budynek parlamentu, znajdujący się po drugiej stronie Dunaju w stosunku do Zamku Królewskiego. Zachwyca on swoim harmonijnym, symetrycznym układem, ale przede wszystkim okazałością. Został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim. Równie zachwycające są jego wnętrza, bogato zdobione freskami i malowidłami, a także witrażami.

Mimo że główna fasada budynku parlamentu jest skierowana w stronę Dunaju, to wejście znajduje się od strony Placu Kossuth Lajos tér, na którym stoi pomnik Lajosa Kossutha, uznawanego za węgierskiego bohatera narodowego. Warto jeszcze dodać, że w budynku parlamentu przechowywana jest korona świętego Stefana – relikwia narodowa i symbol państwowości Węgier.
 
Budynek parlamentu
Widok na budynek parlamentu od strony Dunaju

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...