reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Oferty na Sky, a co z przejęciem Canal+?

dodano: 2018-03-03 12:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: adtv/Deutsche Bank

Canal+ Podczas gdy na rynku pay-tv trwają dyskusje, co jeszcze może się wydarzyć przy okazji starań o przejęcie europejskich platform Sky, to jeden ze znawców tego tematu zauważył, że być może należałoby bliżej przyjrzeć się Grupie Canal+ należącej do Vivendi. Sugeruje nawet, że Canal+ jest mocno „niedoceniany".

Canal_studioCanal_logosy_2018_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czy przyszedł czas na oferty dużych inwestorów zainteresowanych kupnem Canal+?

Sugestie na ten temat rozpoczął Laurie Davison, analityk ds. mediów w banku inwestycyjnym Deutsche Bank. Twierdzi on, że oferty (co ciekawe zwykle z USA) na przejęcie Sky dowodzą, że pomimo tego, iż niektórzy inwestorzy od dawna są sceptycznie nastawieni do wartości operatorów pay-tv, stojącymi przed ogromnymi wyzwaniami ze strony operatorów telekomunikacyjnych oraz SVOD - Netfliksa czy Amazona, to ta sytuacja może się dość szybko zmienić.
 

- Rynek przygląda się najważniejszym graczom i rosnącej liczbie abonentów Canal+ firmy Vivendi. Widzimy również głównego udziałowca i prezesa Vivendi, Vincenta Bolloré, jako prawdopodobnego sprzedającego, gdyby taka oferta jednak się pojawiła, biorąc pod uwagę jego bilans aktywów handlowych i ograniczoną synergię z innymi kluczowymi aktywami Vivendi (UMG, Havas) - twierdzi Davison.

I chociaż Davison uważa, że Canal+ nie jest zbyt mocny w zakresie innowacji, to może się za to pochwalić silną ofertą programową, co jest jego niedocenianą siłą.
 

- Canal+ to jedyna potęga w Europie, która łączy skalę jeśli chodzi o liczbę abonentów (5 mln we Francji i 11 mln poza nią, w tym w Afryce, Polsce [nc+] i innych krajach zamorskich) z własną produkcją treści.

Być może baza techniczna Canal+ jest słabsza, ale za to grupa medialna jest silniejsza pod względem treści.

StudioCanal jest największym producentem i dystrybutorem europejskich treści wideo - filmów i seriali telewizyjnych. W Europie działa w tylko trzech krajach: Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Produkuje około 50 filmów rocznie. Należy do Grupy Canal+ i jest właścicielem jednego z największych archiwów programowych i 51 proc. udziałów w BanijayZodiak. Wyróżnia się jako jedyny europejski producent treści, który podpisał lokalne umowy językowe z amerykańskimi dystrybutorami. W listopadzie 2017 roku podpisało umowę licencyjną z Hulu na prawa do oferowania seriali w SVOD.

StudioCanal to także sukces w produkcji seriali w angielskiej wersji językowej:
  • Wersal. Prawo krwi” (Versailles) wyprodukowany przez Banijay France i sprzedany do BBC & Ovation US,
  • „Safe” wyprodukowany przez Red Productions StudioCanal i sprzedany do Netfliksa - premiera w 2018 roku.

W 2017 roku StudioCanal wygenerowało 467 mln euro ze sprzedaży zewnętrznej, a w tym czasie Sky tylko ułamek tej kwoty i to daje pewną przewagę w przyszłości, którą już teraz mogą zauważyć potencjalni inwestorzy.

Na skalę światową zapewne nikt nawet nie zauważy polskich produkcji dla Canal+, czyli dwóch bardzo udanych sezonów „Belfra”, a zapewne będzie trzecia część. Powstał też pierwszy polski serial w technologii 4K - mowa o „Kruk. Szepty słychać po zmroku” w Canal+ Now 4K w każdą niedzielę, od 18 marca o godz. 21:30. To istotne o tyle, że jest ogromne zapotrzebowanie na świecie na takie produkcje w 4K. To jest właśnie ta wartość dodana Canal+. A jeszcze dojdą do tego kolejne własne produkcje, w tym. m.in. „Nielegalni”.

Na koniec można przytoczyć słowa bankowego analityka ds. mediów, że o ile ta opinia dla inwestorów mówi o entuzjazmie dla przejęcia Sky przez któregoś z potentatów ze Stanów (Comcast lub Fox), to sugeruje się, że kurs akcji Vivendi, właściciela Grupy Canal+, a pośrednio platformy nc+ w Polsce, powinien wzrosnąć o co najmniej 3,50 euro, biorąc pod uwagę opcję kupna „niedocenianego” Canal+.

Inna sprawa, ciekawe jak szybko pojawi się oferta na przejęcie Canal+.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...