reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ko Samui - tajska wyspa z najlepszymi kokosami

dodano: 2018-06-07 11:44 | aktualizacja: 2019-10-16 13:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Koh Samui anteny Pisaliśmy już o tajskich wyspach Ko Tao (wyspa żółwia i mekka dla nurków) i Ko Phangan (dzika wyspa znana z Full Moon Party) w Zatoce Tajlandzkiej. Teraz czas na ostatnią i największą wyspę w archipelagu Chumphon - Ko Samui, która jest położona jest zaledwie 35 km na północ od miasta Surat Thani i 700 km na południe od stolicy Tajlandii - Bangkoku. Najlepsze kokosy i rambutany są na Ko Samui!

Koh Samui statek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ko Samui to druga co do wielkości wyspa Tajlandii (największa to znana wyspa Phuket). Ma powierzchnię 228,7 km kw., czyli jest 10 razy większa niż położona na północ wyspa będąca mekką dla nurków - Ko Tao [21 km kw.]. Liczba stałych mieszkańców to około 65 tys, ale turystów tam zwykle jest dużo więcej niż samych mieszkańców, a liczba odwiedzających tę wyspę nadal rośnie (1 mln rocznie). Dal porównania na Ko Tao mieszka około 2 tys. Tajów, a przybywa tam około 0,5 mln turystów rocznie.

Pytanie co tam jest takiego na Ko Samui co przyciąga turystów?
Dostęp do wyspy Samui ułatwia jedyne lotnisko na archipelagu Chumphon. Koh Samui to także stosunkowo najbardziej płaska wyspa tego archipelagu. Do tego dochodzą szerokie, piaszczyste plaże, rafy koralowe i łatwy dostęp do lądu w Surat Thani czy na inne wyspy, a także stąd można popłynąć do parku narodowego Mu Koh Ang Thong. Na Koh Samui opcji jest wiele od rozrywki i dyskotek po rezerwaty przyrody i nurkowanie.
Komercyjna mapka północnej części Koh Samui

Wyspa mierzy około 25 km w najszerszym miejscu do 21 km w najwęższym. Na północy od Ko Samui znajdują się zaludnione wyspy Ko Phangan, Ko Tao i Ko Nang Yuan. Blisko od Samui jest mała, niezamieszkana wyspa Ko Som, a na północny wschód od Chaweng jest malutka Ko Matlang. W kierunku południowym są Ko Taen, Ko Matsum, z których każdy ma bardzo małe obiekty turystyczne. Dalej na zachód są 44 małe wyspy, które razem tworzą Park Narodowy Mu Ko Ang Thong, do którego można dostać się łodzią z wycieczką z Ko Samui. Tę wycieczkę szczególnie należy polecić, jako obowiązkową będąc na Ko Samui. Zwykle na plażach lub w biurach podróży nie brakuje ofert.
Mapa Zatoki Tajlandzkiej; najniżej jest największa wyspa Samui, wyżej Phangan, a potem najmniejsza wyspa Tao

Gospodarka Ko Samui opiera się głównie na turystyce, a także na eksporcie kokosów i gumy. Z wyspy Samui eksportuje się ponad 2 mln kokosów miesięcznie. Podobno kokosy z Samui są najlepsze w Tajlandii.

Podstawą tej turystyki jest sieć katamaranów i promów łącząca 3 wyspy Ko Tao - Ko Phangan - Ko Samui na linii Chumphon - Surat Thani, gdzie są lokalne lotniska. Ko Samui pełni ważną rolę, bo tu jest międzynarodowe lotnisko, ale lot na nie jest dużo droższy niż na Surat Thani. Mówi się o budowie nowego lotniska na Samui, ale na razie zwiększa się liczbę lotów i zmienia samoloty na szybsze i pojemniejsze (Airbusy zamiast ATR).
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...