reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kłodzko, Góry Stołowe i Góry Sowie z kompleksem Riese

dodano: 2019-01-20 12:26 | aktualizacja: 2021-07-31 12:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Kłodzko Ziemia kłodzka ma bardzo dużo do zaoferowania potencjalnym turystom. Na stosunkowo niewielkim obszarze czeka na nich mnóstwo atrakcji - od zabytkowego Kłodzka, będącego sercem tego regionu, przez bajeczne Góry Stołowe, Góry Sowie i Masyw Śnieżnika czy słynne uzdrowiska ze źródłami wód mineralnych, po tajemnicze sztolnie hitlerowskie wchodzące w skład kompleksu Riese. W tym artykule skupię się na północnej części ziemi kłodzkiej.

Góry Stołowe


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka
Prowadzą tam trzy wejścia wykute w skałach wschodniego zbocza wzniesienia Ostra. Równoległe sztolnie są oddalone od siebie o około 45 metrów, a między nimi znajdują się duże hale. Długość tuneli wynosi 500 m.

Dość interesującym obiektem w pobliżu jest most Baileya - typowy saperski most składany produkowany masowo w Anglii i USA w okresie II wojny światowej. Most służył do przepraw przez przeszkody np. wodne. Prezentowany pod Sztolnią Walimską most jest oryginalną konstrukcją zbudowaną w 1943 roku przez wojska amerykańskie podczas walk w Afryce Północnej. Po inwazji aliantów w 1944 roku został przerzucony do Francji, a następnie do Holandii. Po zakończeniu wojny został przekazany wojsku polskiemu w ramach pomocy krajom wyzwolonym. Używany był przez saperów jednostki wojskowej w Lesznie. W 1996 roku został zmontowany nad doliną rzeki Walimki.
 
Wejście do Kompleksu Rzeczka
Na moście Baileya naprzeciwko wejścia do sztolni - już w kasku
Most Baileya - oryginalna konstrukcja z 1943 roku
Jeden z niedokończonych korytarzy w Rzeczce
Replika rakiety nieopodal wejścia do Sztolni Walimskich

Książ
Podziemia zamku Książ udostępniono do zwiedzania dopiero w październiku 2018 roku. Tamtejsze tunele zostały wydrążone około 50 m pod zamkiem. Podziemna trasa to 500 m odcinek, który intryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas przejścia odwiedzający mogą zobaczyć potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Trasa przebiega wzdłuż tarasów (przy miejscu poszukiwań domniemanego podziemnego dworca kolejowego) w kierunku budynku głównego zamku. Zakończenie pierwszej połowy trasy znajduje się przy zawale - wejściu do zasypanego szybu windowego, z którego wyjście znajdować się miało na Dziedzińcu Honorowym.

Materiały wideo warte obejrzenia:
„Zakochaj się w Polsce” - „Podziemne Miasto Osówka” na TVP VOD
„Skarby III Rzeszy” - „Nieznane sztolnie Riese” w Ipli
„Riese - tajemnice wykute w skale” (2012) na YouTube
„Polska z historią w tle” - „Tajemnica podziemnego miasta” na TVP VOD


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Fuba ODE8610 Stealth DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8610 Stealth to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej...

129 zł Więcej...