reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kłodzko, Góry Stołowe i Góry Sowie z kompleksem Riese

dodano: 2019-01-20 12:26 | aktualizacja: 2021-07-31 12:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Kłodzko Ziemia kłodzka ma bardzo dużo do zaoferowania potencjalnym turystom. Na stosunkowo niewielkim obszarze czeka na nich mnóstwo atrakcji - od zabytkowego Kłodzka, będącego sercem tego regionu, przez bajeczne Góry Stołowe, Góry Sowie i Masyw Śnieżnika czy słynne uzdrowiska ze źródłami wód mineralnych, po tajemnicze sztolnie hitlerowskie wchodzące w skład kompleksu Riese. W tym artykule skupię się na północnej części ziemi kłodzkiej.

Góry Stołowe


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Góry Stołowe - jedyne takie w Polsce

Góry Stołowe to kolejne, obok Gór Sowich, pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Są to jedne z nielicznych na świecie gór płytowych (także np. słynna Góra Stołowa w Południowej Afryce). Nazwa, jak łatwo się domyślić, pochodzi od ich ukształtowania - są płaskie jak stół. Przy czym nie są to wysokie góry - najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki ma zaledwie 919 m n.p.m. (najwyżej położonym punktem jest 12 m skała Fotel Pradziada). Za to przyciągają swoją nietypową budową z piaskowców i margli. Niektóre formy skalne mogą nieco przypominać Pielgrzymy czy Słonecznik w Karkonoszach, jednak w odróżnieniu od form występujących w Górach Stołowych, karkonoskie skałki są granitowe.
 
Białe Skały w Górach Stołowych
Białe Skały w Górach Stołowych

W okresie późnej kredy tereny te były zalane przez morze. Po wycofaniu się wód nastąpił długotrwały okres spokoju tektonicznego, w wyniku czego powstała rozległa powierzchnia zrównania. Następnie w oligocenie zaczął się stopniowy proces wypiętrzania gór. Na przestrzeni następnych milionów lat powstawały kolejne powierzchnie zrównania. Dodatkowo w międzyczasie piaskowce ulegały procesom wietrzenia.
 
Okolice Kopy Śmierci w Górach Stołowych - na niebieskim szlaku turystycznym

W Górach Stołowych jest wiele rezerwatów, w tym najbardziej znane Błędne Skały, Skalne Grzyby czy Białe Skały. Tereny tych gór są świetnym miejscem do uprawiania wspinaczki, narciarstwa biegowego czy turystyki rowerowej.

Spacer po Górach Stołowych rozpoczęłam z Lisiej Przełęczy (790 m n.p.m.) położonej około 1,2 km na południowy wschód od Karłowa. Stamtąd wyruszyłam żółtym szlakiem przez rezerwat Białe Skały. Po drodze mogłam podziwiać m.in. Wiszącą Skałę, Tygryska, Misia, Laleczkę i Pajacyka oraz Bubka, Zielonego Króla, Złego czy Zieloną Damę. Następnie przeszłam drewnianą kładką nad torfowiskiem na Skały Puchacza. Potem pokierowałam się niebieskim szlakiem przez Kopę Śmierci (830 m n.p.m.) aż do Narożnika (851 m n.p.m.), skąd było już bardzo blisko do parkingu na Lisiej Przełęczy.
 
Pod Wiszącą Skałą
W rezerwacie Białe Skały w Górach Stołowych

O Górach Stołowych było głośno w 1997 roku, kiedy to w wakacje na szlaku wiodącym przez Narożnik zastrzelono dwoje turystów, studentów wrocławskiej Akademii Rolniczej. Sprawcy tej zbrodni nie zostali dotąd ujęci. O zdarzeniu przypomina wmurowana na szczycie tablica.
 
Góry Stołowe - okolice Narożnika
Tablica na Narożniku upamiętniająca miejsce mordu studentów

Telewizja na ziemi kłodzkiej

Region ziemi kłodzkiej jest obsługiwany głównie przez obiekt RTON Kłodzko / Czarna Góra w Masywie Śnieżnika z masztem na wysokości 1133 m n.p.m. oraz przez kilka mniejszych nadajników. Sama wieża antenowa obiektu RTON Kłodzko / Czarna Góra ma 58,3 m wysokości. Zapewniany jest stąd sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Właścicielem ośrodka jest spółka EmiTel.

Lokalnym nadawcą w tym regionie jest Telewizja Kłodzka, której właścicielem i redaktorem naczelnym jest Piotr Kramnik. Wybrane materiały wideo można znaleźć w internecie, m.in. na kanale YouTube.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...