reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Huelva w Hiszpanii

dodano: 2019-06-13 13:38 | aktualizacja: 2019-07-24 23:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5-6/2019

Krzysztof-Kolumb-pomnik-Huelva-360px.jpg Huelva to urokliwa i raczej mało znana w Polsce prowincja Andaluzji na wybrzeżu Costa de la Luz, między portugalskim Faro i hiszpańską Sewillą. Fenicjanie nazywali ją Onoba, Grecy – Ὄνοβα, Arabowie – Walbah. Huelva to stolica najbardziej wysuniętej na zachód prowincji Hiszpanii o tej samej nazwie. Od sąsiedniej Portugalii jest oddalona o zaledwie 40 minut jazdy samochodem (polecam lotnisko Faro, gdzie latają tanie linie z Polski lub Niemiec), co zachęca do małego wypadu w te okolice. Tym bardziej przekonuje fakt, że stąd jest niecałe 100 km do znanej Sewilli – tam też jest lotnisko, na które można dolecieć z wielu europejskich portów lotniczych. Wystarczy wypożyczyć samochód i zwiedzić okolice Faro, Huelvy i Sewilli. To tu Krzysztof Kolumb zbierał siły przed wyprawą do Indii, a ostatecznie odkrył Amerykę.

Huelva karawela


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Monasterio de La Rábida

To klasztor, który leży w odległości 13 km na południe od miasta Huelva, gdzie spotykają się rzeki Tinto i Odiel. Klasztor franciszkanów Santa Maria de La Rábida w gminie Palos de la Frontera, potocznie nazywany La Rábida, został wzniesiony w XIV-XV wieku jako kościół gotycko-mudejar. Wyróżnia się artystycznym wykończeniem oraz pomieszczeniami ozdobionymi freskami Daniela Vázqueza Díaza. W znajdującym się tutaj muzeum prezentowane są liczne przedmioty z czasów odkrycia Ameryki. Jest też alabastrowa rzeźba Marii z Nazaretu (Virgen de los Milagros).
 
Monasterio de Santa María de La Rábida
Dziedziniec La Rábidy

Klasztor o nieregularnym kształcie ma powierzchnię 2137 m2. Przez ponad 500 lat historii ulegał licznym modyfikacjom, zwłaszcza w następstwie potężnego, niszczącego trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 roku. To w nim Krzysztof Kolumb mieszkał kilka lat przed wyjazdem do Nowego Świata. To tam przygotowywał swój projekt dopłynięcia do... Indii. Kolumb przebywał w tym klasztorze 2 lata przed swoją pierwszą ekspedycją, po tym, jak dowiedział się o odmowie zgody króla Ferdynanda i królowej Izabeli na podróż do Indii.
 
Mapka Odkrycie Ameryki (1492-1943) w muzeum La Rábida

W 1856 roku klasztor został uznany Narodowym Pomnikiem Hiszpanii. Krużganki klasztoru w stylu mauretańskim są datowane na XV wiek. W XVII wieku zostały rozbudowane – dodano wówczas piętro o charakterze obronnym. Obecnie na piętrze, udekorowanym freskami, znajduje się stała ekspozycja małych modeli trzech karawel, którymi Kolumb wyruszył w swoją pierwszą podróż do Indii.
 
Model statku Kolumba w La Rábidzie

W bibliotece klasztornej przechowywane są dokumenty i pamiątki historyczne, wśród których najcenniejszą jest mapa świata Juana de la Cosy, na której po raz pierwszy pojawia się wybrzeże Ameryki. Na wystawie prezentowane są również flagi państw Ameryki oraz zapieczętowane tuby zawierające ziemię z Nowego Świata. Wokół patio, zdobionego licznymi roślinami i kwiatami, znajdują się pokoje dekorowane freskami hiszpańskiego artysty Daniela Vázqueza Díaza z 1930 roku, przedstawiające Kolumba i jego ekspedycję.
 
Fresk Daniela Vázqueza Díaza „Krzysztof Kolumb” z 1930 r. w La Rábidzie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...