reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Gorce: Wędrówki na Turbacz, Kiczorę i Kudłoń

dodano: 2019-08-08 19:08 | aktualizacja: 2019-11-12 14:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Gorce Turbacz Gorce odwiedziłam w swoim życiu kilkakrotnie. Były to też jedne z pierwszych gór, w jakie wyruszyłam po przeprowadzce do Krakowa na studia. Mam więc do tego pasma górskiego szczególny sentyment. To od Gorców zaczęły się rodzić moje pasje związane z długimi, pieszymi wędrówkami, ale również i fotografią.

Gorce Turbacz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wpis na temat wędrówek w Gorce postanowiłam podzielić na kilka części: pierwszą, obejmującą opis najwyższego szczytu - Turbacza, a także Kiczory i Kudłonia, oraz kolejne zawierające relacje z wycieczek na GorcLubań i Magurki.

Gorce to niewysokie pasmo górskie, którego szczyty są dość łagodne, ale i bardzo malownicze ze względu na licznie występujące tam polany z przepięknymi widokami. Gorce otoczone są: od południa Pieninami i Podhalem, od zachodu Beskidem Żywieckim, od północy Beskidem Wyspowym, a od wschodu Beskidem Sądeckim. Do najbardziej znanych okolicznych miejscowości należą: Rabka-Zdrój, Nowy Targ i Mszana Dolna. Gorce są w większości zalesione, a w środkowej części tego pasma utworzono Gorczański Park Narodowy.

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 m n.p.m.), tworzący tak zwany rozróg - jego grzbiety rozchodzą się z najwyższego wzniesienia w różnych kierunkach. Z Turbacza odbiega aż siedem takich górskich grzbietów.

Turbacz jest kojarzony przez turystów przede wszystkim ze stojącego na Polanie Wolnica schroniska PTTK na Turbaczu. Znajduje się ono w odległości około 500 m na wschód od szczytu, na wysokości 1283 m n.p.m. Spod schroniska, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, rozciąga się kapitalny widok na Pieniny i Tatry, w tym Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie. Ponadto Turbacz jest uwielbiany przez amatorów górskich przejażdżek rowerowych. W sezonie letnim pod schroniskiem jest całe mnóstwo miłośników dwóch kółek.

Najwyższe szczyty Gorców - m n.p.m.:
1. Turbacz - 1310
2. Jaworzyna Kamienicka - 1288
3. Kiczora - 1282
4. Kudłoń - 1274
5. Czoło Turbacza - 1258
6. Mostownica - 1251
7. Gorc Troszacki - 1235
8. Gorc - 1228
9. Lubań - 1225
10. Bukowina Miejska - 1143

Lipcową wędrówkę na Turbacz rozpoczęłam z parkingu w Koninkach, stanowiących część wsi Poręba Wielka (pow. limanowski). Przy okazji ostrzegam, że pobierana jest tutaj dość wysoka opłata za postój samochodem na wielkim, niestrzeżonym placu - 20 zł/dobę. Tuż za parkingiem znajduje się punkt sprzedaży biletów do Gorczańskiego Parku Narodowego (bilet normalny umożliwiający jednodniowy wstęp kosztuje 5 zł).
 
Wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego (widok na północ, w stronę Koninek)
Gotowa do odbycia wędrówki na Turbacz

Za wejściem do Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się ośrodek wypoczynkowy Ostoja Górska Koninki z dolną stacją kolei linowej na Tobołów. Tutaj szlak niebieski odbija w lewo i w swoim początkowym fragmencie prowadzi płasko szeroką drogą leśną. Po przejściu około 600 m należy skręcić w prawo, gdzie zaczyna się strome podejście przez las. Kolejne 2 km to spacer w kierunku Suchego Gronia (1043 m n.p.m.).
 
Niebieski szlak prowadzący z Koninek na Turbacz
Podejście przez las

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...