reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dwa satelity Galileo zostaną wyniesione rakietą Sojuz

dodano: 2020-03-31 11:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Galileo-satelita-logo-2019-360px.jpg Dwa satelity nawigacyjne Galileo zostaną wystrzelone w kosmos w grudniu 2020 r. rosyjską rakietą Sojuz ST-B z centrum kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej, zamiast nową, europejską rakietą Ariane 6, która zostanie przygotowana dopiero na połowę przyszłego roku.

Ariane 6


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zdecydowano o wystrzeleniu dwóch satelitów Galileo za pomocą rakiety Sojuz ST-B z Kourou. Data ta jest niepewna - prawdopodobnie będzie to 15 grudnia 2020 r., ale zależy ona od terminu powrotu kosmodromu po kwarantannie z powodu koronawirusa.

Przypomnijmy, że początkowo planowano wysłać te satelity na orbitę nową rakietą Ariane 6, ale przez pandemię prace przy niej zostały wstrzymane, a to już teraz oznaczało, że jej pierwszy start komercyjny został przełożony na połowę 2021 r., a może i później, jeśli przerwa związana z epidemią będzie się przedłużać.

W połowie marca firma Arianespace ogłosiła, że przygotowania do startu rakiet z kosmodromu Kourou, w tym rosyjskich rakiet Sojuz-ST i francuskich Ariane, zostały zawieszone z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W latach 2011-2016 rakiety Sojuz z Kourou wyniosły na orbitę 14 satelitów europejskiego globalnego systemu nawigacji Galileo. W latach 2016-2018 trzy kolejne rakiety Ariane 5 wypuściły kolejne 12 satelitów Galileo.

We wrześniu 2017 r. podpisano umowę na uruchomienie czterech satelitów Galileo dwiema rakietami Ariane 6 od końca 2020 r. Porozumienie przewidywało wykorzystanie rakiet Sojuz do wyniesienia Galileo jako rezerwy, gdyby Ariane 6 nie była gotowa.

Od października 2011 r. z centrum kosmicznego Kourou wykonano 23 starty rosyjskich rakiet Sojuz ST. Jeden ze startów w sierpniu 2014 r. zakończył się wyniesieniem europejskich satelitów nawigacyjnych Galileo na nieprawidłową orbitę z powodu awarii górnego stopnia Fregat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...