reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Uwaga na tanie dekodery DVB-T2

dodano: 2020-10-18 17:56 | aktualizacja: 2020-11-13 12:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Aliexpress terrestrial tuner DVB-T 360px.jpg Pisząc do wydania magazynu SAT Kurier 5-6/2020 artykuł porównawczy pt. „Odbiorniki DVB-T/T2/HEVC w Polsce" w którym wybrałem 20 najpopularniejszych tunerów DVB-T2 z H.265/HEVC jakie są dostępne na polskim rynku, zauważyłem, że nadal całkiem dobrze sprzedają się odbiorniki, które owszem mają standard DVB-T2, ale nie dysponują już H.265/HEVC. To oznacza, że w Polsce będą bezużyteczne po tym jak w 2022 r. przejdziemy z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Czy jest sens kupowania tunera DVB-T/T2 z MPEG-4? Na co szczególnie uważać?

satkurier.pl
Aliexpress terrestrial H264 H265 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Trzeba przyznać, że nie wiedzieć dlaczego za doradztwo w sprawie odbiorników naziemnych DVB-T2 zabierają się niby renomowane firmy komputerowe lub zajmujące się produktami elektrycznymi, a także wiele sieci handlowych oraz różne porównywarki internetowe, które wiedzą o tym tyle, co potrafi wyszukać ich automat w sieci, a efekty już są dramatyczne, bo to żywcem wprowadzanie ludzi w błąd.

Niestety klienci nie pytają u instalatorów tv-sat fachowców z firm tv-sat, a w Internecie.
To mniej więcej wygląda tak, jak leczą się Polacy (w sieci czytają co im może być lub leczą się zdalnie, bo jest pandemia), zamiast pójść do lekarza.

Jeśli ktoś czyta w ofercie, która ma być rewelacyjna cenowo (cena 60-90 zł), że lądowy odbiornik tv tuner cyfrowy receptora DVB-T2 wsparcie odbiornika" to już powinna zaświecić mu się czerwona lampka. Niestety, ale takie oferty z poziomu Aliexpress pojawią się też na niektórych polskich porównywarkach, które bezczelnie czerpią dochody z dezinformowania klientów w Polsce. Co więcej taki klient nieświadomy faktu, że małymi literkami jest napisane tam H.264, a nie ma nic o H.265 lub HEVC, a to właśnie oznacza, że klient kupi sobie odbiornik, który za rok może stać się śmieciem elektronicznym, bo w Polsce od połowy 2022 roku będziemy mieli standard H.265 (HEVC).

Jak nie dać się nabrać na super ofertę, czyli na odbiornik DVB-T2 bez HEVC/H.265?

Trzeba dokładnie czytać ofertę - szczególnie w Internecie lub mediach społecznościowych, bo zwykle na samym końcu lub małymi literkami jest napisane, że jest tylko standard MPEG-4, czyli H.264, a nie ma H.265 (HEVC). Znalazłem wiele ofert tego typu na różnych stronach, sklepach i platformach sprzedażowych i zwykle informacja o braku HEVC jest skrzętnie ukrywana, bo w końcu towar jest towar i zawsze znajdzie się nabywca - szkoda, że naiwny. Zresztą podobnie może być w przypadku telewizorów LED, które raczej jako nowe to nie powinny już być sprzedawane bez tunera DVB-T2 z HEVC. Starszych modeli zapewne o około 10-20% znajdzie się w polskich domach i wielu ich użytkowników może się zdziwić, kiedy odkryją, że nic nie odbiorą, po wprowadzeniu regularnych emisji z nadajników DVB-T2 w HEVC.

Trwają już testy DVB-T2 w większych miastach, więc warto od razu sprawdzić, jeśli tylko jest się w zasięgu tych emisji, czy posiadany telewizor lub odbiornik DVB-T2 ew. Combo z DVB-T2 poradzi sobie z tym sygnałem. W przypadku odbiorników Combo (SAT + NTC) też należy uważać i lepiej kupić odbiornik 4K niż HD, bo ten zwykle ma HEVC. Podano też listę pozwoleń na kolejne testy DVB-T2 i warto się zapoznać, gdzie takie testy będą prowadzone.

Przełączenia sygnału będą miały miejsce w pierwszym półroczu 2022 roku, jest więc czas na przygotowanie się, w tym na ewentualną wymianę telewizora czy zewnętrznego odbiornika. Warto zapoznać się z terminami tych przełączeń.

Jaki odbiornik DVB-T2/HEVC kupić? - Satkurier.pl też ma na to odpowiedź!
I na koniec 10 pytań i odpowiedzi dotyczących wprowadzenia DVB-T2 w Polsce.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...