reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 3: Koziarz

dodano: 2020-11-11 12:58 | aktualizacja: 2023-05-25 20:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Koziarz Koziarz jest trzecim z czterech omawianych na podroze.satkurier.pl szczytów w granicach gminy Ochotnica Dolna, na których wznoszą się wieże widokowe. W odróżnieniu od Gorca, Lubania i Magurek, Koziarz jako jedyny nie należy do pasma Gorców - znajduje się w Beskidzie Sądeckim, za rzeką Dunajec. Gdybym została zapytana, którą z czterech wież najbardziej polecam na cel wyprawy, zdecydowanie wskazałabym tę na Koziarzu, ponieważ okolice tego szczytu wyglądają naprawdę bajkowo.

Anita K.
Koziarz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Koziarz z Tylmanowej

Tylmanowa leży na granicy Gorców i Beskidu Sądeckiego. Wieś ta rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów w dolinie Dunajca, przy drodze wojewódzkiej nr 969, łączącej Nowy Targ ze Starym Sączem. Bezpłatny parking znajduje się tuż przy zielonym szlaku, przy ujściu Ochotnicy do Dunajca. Nad parkingiem rozciąga się pasmo Baszty (540 m n.p.m.), zwanej także Bastą, ze stacjami Drogi Krzyżowej w ramach Kalwarii Tylmanowskiej. Natomiast przy parkingu znajduje się kapliczka, a także kamień z tablicami upamiętniającymi bohaterów walk 1914-1920 oraz obrońców Tylmanowej w 1939 roku. Do dyspozycji turystów oddano ławki i stoły, a po drugiej strony rzeki Ochotnica znajduje się sklep spożywczy, gdzie można kupić np. przekąski na drogę.
 
Kapliczka i tablice upamiętniające bohaterów wojennych pod Kalwarią Tylmanowską
Masyw Baszty i most nad Dunajcem

Zielony szlak najpierw biegnie wąskim mostem, następnie pośród zabudowań i pól, a od drugiego kilometra aż do Jaworzyny (936 m n.p.m.), czyli na dystansie 4 km, wiedzie głównie lasem, przez Popradzki Park Krajobrazowy. Pod szczytem Jaworzyny, zwanej też Jaworzynką, znajduje się wiata turystyczna, gdzie można chwilę odpocząć i coś zjeść. Po drodze mijamy dwie drewniane chatki, przygotowane pod cele turystyczne. Jedna znajduje się na skraju lasu, z widokiem na dolinę Dunajca, a druga na rozległej polanie, z której można obserwować Tatry i wieżę na Koziarzu.
 
Widok z zielonego szlaku na zachód - na wieżę widokową na Lubaniu
Drewniana chatka do wynajęcia
Piękne widoki z zielonego szlaku
Kapliczka przy zielonym szlaku
Widok z polany pod Koziarzem na Tatry, za chmurami
Druga drewniana chatka, tym razem na skraju polany
Polana z widokiem na Koziarz
Wiata turystyczna w miejscu, gdzie zielony szlak dochodzi do żółtego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...