reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 3: Koziarz

dodano: 2020-11-11 12:58 | aktualizacja: 2023-05-25 20:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Koziarz Koziarz jest trzecim z czterech omawianych na podroze.satkurier.pl szczytów w granicach gminy Ochotnica Dolna, na których wznoszą się wieże widokowe. W odróżnieniu od Gorca, Lubania i Magurek, Koziarz jako jedyny nie należy do pasma Gorców - znajduje się w Beskidzie Sądeckim, za rzeką Dunajec. Gdybym została zapytana, którą z czterech wież najbardziej polecam na cel wyprawy, zdecydowanie wskazałabym tę na Koziarzu, ponieważ okolice tego szczytu wyglądają naprawdę bajkowo.

Anita K.
Koziarz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ostatnie kilkadziesiąt metrów szlaku to strome podejście pośród drzew, częściowo po wystających korzeniach. Tuż pod wieżą znajduje się miejsce na ognisko, wraz ławkami. Na samej wieży przymocowana jest duża tablica z napisem „Gmina Ochotnica Dolna wita. Wieża widokowa na Koziarzu - 943 m n.p.m.”, która niestety trochę zakłóca naturalny urok tego miejsca.
 
Wieża widokowa na Koziarzu

Wieża widokowa na Koziarzu, podobnie jak ta na Gorcu, Lubaniu i Magurkach, skonstruowana jest z drewna i ma wysokość całkowitą około 30 m. Jej taras, zabezpieczony wysokimi, pełnymi barierkami, znajduje się na wysokości 20,7 m nad poziomem terenu. Prowadzą na niego wewnętrzne schody o 138 stopniach, z pomostami spoczynkowymi co 8 stopni.

Po wewnętrznej stronie obudowy tarasu przymocowane są tablice z informacjami i narysowaną panoramą otaczającego krajobrazu. Dodatkowym elementem stanowiącym wyposażenie wieży jest kamera, z której obraz na żywo przekazywany jest na stronę internetową kamery.ochotnica.pl.
 
A kto to robi sobie selfiaczka przez kamerkę online? :)

Przypomnę, że cztery omawiane na podroze.satkurier.pl wieże zostały wzniesione w 2015 roku w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców - szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”. Realizacja całości tego projektu pochłonęła ponad 3,6 mln zł, w tym dofinansowanie w wysokości prawie 2,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kwoty stanowił wkład własny gminy Ochotnica Dolna.
 
Panorama z wieży widokowej na Koziarzu (kliknij, aby powiększyć), źródło: ochotnica.pl
Widok z wieży na południowy wschód - Beskid Sądecki
Widok z wieży na południowy zachód - Błyszcz i Tatry
Widok z wieży na zachód - Lubań
Widok z wieży na północny zachód - Gorc, Dunajec i Mogielicę
Widok z wieży na północ - Jaworz i Chełm

Spod wspomnianej wcześniej wiaty turystycznej pod Jaworzyną można podejść 200 m na południe, na szczyt Błyszcza (945 m n.p.m.), gdzie znajduje się Ołtarz Papieski i popiersie Jana Pawła II.
 
Widok z żółtego szlaku w kierunku południowo-wschodnim - na pasma Beskidu Sądeckiego
Widok z żółtego szlaku na wieżę na Koziarzu
Bezpański piesek napotkany na trasie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...