reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 3: Koziarz

dodano: 2020-11-11 12:58 | aktualizacja: 2020-12-19 20:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Koziarz Koziarz jest trzecim z czterech omawianych na podrozezantena.pl szczytów w granicach gminy Ochotnica Dolna, na których wznoszą się wieże widokowe. W odróżnieniu od Gorca, Lubania i Magurek, Koziarz jako jedyny nie należy do pasma Gorców - znajduje się w Beskidzie Sądeckim, za rzeką Dunajec. Gdybym została zapytana, którą z czterech wież najbardziej polecam na cel wyprawy, zdecydowanie wskazałabym tę na Koziarzu, ponieważ okolice tego szczytu wyglądają naprawdę bajkowo.

Anita K.
Koziarz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ostatnie kilkadziesiąt metrów szlaku to strome podejście pośród drzew, częściowo po wystających korzeniach. Tuż pod wieżą znajduje się miejsce na ognisko, wraz ławkami. Na samej wieży przymocowana jest duża tablica z napisem „Gmina Ochotnica Dolna wita. Wieża widokowa na Koziarzu - 943 m n.p.m.”, która niestety trochę zakłóca naturalny urok tego miejsca.
 
Wieża widokowa na Koziarzu

Wieża widokowa na Koziarzu, podobnie jak ta na Gorcu, Lubaniu i Magurkach, skonstruowana jest z drewna i ma wysokość całkowitą około 30 m. Jej taras, zabezpieczony wysokimi, pełnymi barierkami, znajduje się na wysokości 20,7 m nad poziomem terenu. Prowadzą na niego wewnętrzne schody o 138 stopniach, z pomostami spoczynkowymi co 8 stopni.

Po wewnętrznej stronie obudowy tarasu przymocowane są tablice z informacjami i narysowaną panoramą otaczającego krajobrazu. Dodatkowym elementem stanowiącym wyposażenie wieży jest kamera, z której obraz na żywo przekazywany jest na stronę internetową kamery.ochotnica.pl.
 
A kto to robi sobie selfiaczka przez kamerkę online? :)

Przypomnę, że cztery omawiane na podrozezantena.pl wieże zostały wzniesione w 2015 roku w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców - szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”. Realizacja całości tego projektu pochłonęła ponad 3,6 mln zł, w tym dofinansowanie w wysokości prawie 2,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kwoty stanowił wkład własny gminy Ochotnica Dolna.
 
Panorama z wieży widokowej na Koziarzu (kliknij, aby powiększyć), źródło: ochotnica.pl
Widok z wieży na południowy wschód - Beskid Sądecki
Widok z wieży na południowy zachód - Błyszcz i Tatry
Widok z wieży na zachód - Lubań
Widok z wieży na północny zachód - Gorc, Dunajec i Mogielicę
Widok z wieży na północ - Jaworz i Chełm

Spod wspomnianej wcześniej wiaty turystycznej pod Jaworzyną można podejść 200 m na południe, na szczyt Błyszcza (945 m n.p.m.), gdzie znajduje się Ołtarz Papieski i popiersie Jana Pawła II.
 
Widok z żółtego szlaku w kierunku południowo-wschodnim - na pasma Beskidu Sądeckiego
Widok z żółtego szlaku na wieżę na Koziarzu
Bezpański piesek napotkany na trasie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...