reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 3: Koziarz

dodano: 2020-11-11 12:58 | aktualizacja: 2020-12-19 20:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Koziarz Koziarz jest trzecim z czterech omawianych na podrozezantena.pl szczytów w granicach gminy Ochotnica Dolna, na których wznoszą się wieże widokowe. W odróżnieniu od Gorca, Lubania i Magurek, Koziarz jako jedyny nie należy do pasma Gorców - znajduje się w Beskidzie Sądeckim, za rzeką Dunajec. Gdybym została zapytana, którą z czterech wież najbardziej polecam na cel wyprawy, zdecydowanie wskazałabym tę na Koziarzu, ponieważ okolice tego szczytu wyglądają naprawdę bajkowo.

Anita K.
Koziarz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Koziarz z Łącka

Trasę z Łącka na Koziarz pokonałam przed trzema laty. Miałam jeszcze okazję przeprawić się łodzią przez Dunajec. Od 1 czerwca 2019 roku zlikwidowano bowiem przewóz rzeczny międzybrzegowy w miejscowości Łącko. Przeprawa łodzią była „chyba ostatnia taka na Sądecczyźnie”, jak pisze „Dobry Tygodnik Sądecki”. Prom w Łącku nie był motorowy, lecz miał konstrukcję linową, a przewoźnik przeprawiał łódź na drugą stronę przy pomocy długiego drąga. Łódź była w stanie pomieścić tylko kilka osób. Bezpośrednią przyczyną likwidacji przeprawy było wybudowanie w odległości kilkuset metrów kładki rowerowej Velo Dunajec. Niestety przedłużyło to aż o 1,5 km długość żółtego szlaku z Łącka na Koziarz.
 
Przeprawa łodzią przez Dunajec

Żółty szlak z Łącka na Koziarz, mierzący 8,9 km, należy do bardzo malowniczych, ponieważ częściowo prowadzi polanami. Można obserwować z niego nie tylko oddalające się zabudowania Łącka, lecz także Gorce i Tatry. Ciekawostką po drodze jest wieża TSR Łącko / Góra Cebulówka - doświetlenie MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej. Została wybudowana w 2014 roku.
 
Widok na Łącko z żółtego szlaku na Koziarz
Widok z żółtego szlaku na zachód - Magurki i Gorc
TSR Łącko / Góra Cebulówka
Widok z żółtego szlaku na północny zachód - Tatry i Lubań

Żółty szlak prowadzi nie tylko przez wspomnianą powyżej Cebulówkę, lecz także przez inne mało wybitne szczyty: Okrąglicę Północną, Okrąglicę Południową, Wojakówkę i Suchy Groń. Szczególnie piękne widoki oferuje kopulasta platforma Okrąglicy Północnej, która jest niemal całkowicie bezleśna. Na szczycie znajduje się tablica z przymocowaną mapą oraz drewniane ławki dla turystów.
 
Widok z wieży na Koziarzu na Tatry

Ostatnia część cyklu „Cztery wieże z widokiem na Tatry” poświęcona będzie Magurkom w Gorcach. Charakterystyczne dla tego miejsca są rozległe polany podszczytowe z drewnianymi kolibami. Natomiast wytyczony tam Szlak Kultury Wołoskiej pozwala zapoznać się z bogatymi w tym rejonie tradycjami pasterskimi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...