reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Woda - naukowcy o jej właściwościach leczniczych

dodano: 2020-12-20 15:53
autor: Jan Borejko | źródło: JCI Insight

woda kran pitna woda 360px.jpg Naukowcy odkryli, że zwykła woda pitna hamuje hormon powodujący otyłość i cukrzycę. Zdaniem autorów spożywanie wody może być skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia zespołu metabolicznego. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie JCI Insight.  Naukowcy z Anschutz Medical Campus na University of Colorado w USA wraz z kolegami z Japonii, Meksyku i Turcji w eksperymentach na myszach odkryli, że fruktoza stymuluje uwalnianie wazopresyny, hormonu związanego z otyłością i cukrzycą, oraz że zwykła woda pomaga hamować tworzenie się tego hormonu.

internet
woda2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naukowcy podawali gryzoniom słodką wodę z fruktozą, która stymulowała produkcję wazopresyny. Hormon z kolei wyzwalał reakcje, w których woda była magazynowana w postaci tłuszczu. Doprowadziło to do odwodnienia zwierząt i otyłości.
 
Okazuje się, że wazopresyna działa tak, działając przez określony receptor V1b. Myszy bez V1b były całkowicie chronione przed działaniem cukru.
W przypadku, gdy myszy piły niesłodzoną wodę, otyłość nie tylko została zatrzymana, ale także zmniejszona. Zwykła woda hamowała działanie receptora wazopresyny i zapobiegała odkładaniu się tłuszczu.
 
Najlepszym sposobem na zablokowanie wazopresyny jest picie wody.
Cukier powoduje zespół metaboliczny po części poprzez aktywację wazopresyny, a ta stymuluje produkcję tłuszczu, prawdopodobnie jako mechanizm magazynowania wody metabolicznej. Należy zwracać szczególną uwagę na nawodnienie i zmniejszenie soli w leczeniu otyłości i cukrzycy.
 
To wyjaśnia, dlaczego poziom wazopresyny jest podwyższony u osób z otyłością i cukrzycą oraz dlaczego osoby z zespołem metabolicznym często wykazują oznaki odwodnienia. Wyjaśnia również, dlaczego dieta o wysokiej zawartości soli prowadzi do chronicznego odwodnienia i może powodować otyłość i cukrzycę. Ssaki pustynne mają również wysoki poziom wazopresyny, ponieważ nie mają łatwego dostępu do wody, a według naukowców, kiedy piją, hormon magazynuje wodę w organizmie w postaci tłuszczu.
 

- Nasze badania pokazują, że zwykłe zwiększenie spożycia wody może skutecznie zmniejszyć otyłość i zespół metaboliczny. Po raz pierwszy wykazano, że wazopresyna reaguje na cukier w diecie - powiedział jeden z naukowców.


Zaleca się zwiększenie spożycia wody każdemu, kto ma objawy zespołu metabolicznego: 
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • wysoki poziom cukru we krwi
  • wysokie trójglicerydy
Połączenie tych czynników dramatycznie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy typu 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nauka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

409 zł Więcej...