reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Woda - naukowcy o jej właściwościach leczniczych

dodano: 2020-12-20 15:53
autor: Jan Borejko | źródło: JCI Insight

woda kran pitna woda 360px.jpg Naukowcy odkryli, że zwykła woda pitna hamuje hormon powodujący otyłość i cukrzycę. Zdaniem autorów spożywanie wody może być skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia zespołu metabolicznego. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie JCI Insight.  Naukowcy z Anschutz Medical Campus na University of Colorado w USA wraz z kolegami z Japonii, Meksyku i Turcji w eksperymentach na myszach odkryli, że fruktoza stymuluje uwalnianie wazopresyny, hormonu związanego z otyłością i cukrzycą, oraz że zwykła woda pomaga hamować tworzenie się tego hormonu.

internet
woda2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naukowcy podawali gryzoniom słodką wodę z fruktozą, która stymulowała produkcję wazopresyny. Hormon z kolei wyzwalał reakcje, w których woda była magazynowana w postaci tłuszczu. Doprowadziło to do odwodnienia zwierząt i otyłości.
 
Okazuje się, że wazopresyna działa tak, działając przez określony receptor V1b. Myszy bez V1b były całkowicie chronione przed działaniem cukru.
W przypadku, gdy myszy piły niesłodzoną wodę, otyłość nie tylko została zatrzymana, ale także zmniejszona. Zwykła woda hamowała działanie receptora wazopresyny i zapobiegała odkładaniu się tłuszczu.
 
Najlepszym sposobem na zablokowanie wazopresyny jest picie wody.
Cukier powoduje zespół metaboliczny po części poprzez aktywację wazopresyny, a ta stymuluje produkcję tłuszczu, prawdopodobnie jako mechanizm magazynowania wody metabolicznej. Należy zwracać szczególną uwagę na nawodnienie i zmniejszenie soli w leczeniu otyłości i cukrzycy.
 
To wyjaśnia, dlaczego poziom wazopresyny jest podwyższony u osób z otyłością i cukrzycą oraz dlaczego osoby z zespołem metabolicznym często wykazują oznaki odwodnienia. Wyjaśnia również, dlaczego dieta o wysokiej zawartości soli prowadzi do chronicznego odwodnienia i może powodować otyłość i cukrzycę. Ssaki pustynne mają również wysoki poziom wazopresyny, ponieważ nie mają łatwego dostępu do wody, a według naukowców, kiedy piją, hormon magazynuje wodę w organizmie w postaci tłuszczu.
 

- Nasze badania pokazują, że zwykłe zwiększenie spożycia wody może skutecznie zmniejszyć otyłość i zespół metaboliczny. Po raz pierwszy wykazano, że wazopresyna reaguje na cukier w diecie - powiedział jeden z naukowców.


Zaleca się zwiększenie spożycia wody każdemu, kto ma objawy zespołu metabolicznego: 
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • wysoki poziom cukru we krwi
  • wysokie trójglicerydy
Połączenie tych czynników dramatycznie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy typu 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nauka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...