reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Piołun hamuje replikację koronawirusa

dodano: 2021-03-01 21:12
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: bioRxiv preprint

Bylica Piołun artemisia annua zioło 360px.jpg Amerykańscy naukowcy udowodnili, że wyciąg z piołunu hamuje replikację koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium. Wyniki badań są publikowane na stronie bioRxiv preprint. Piołun [łac. Artemisia annua] jest szeroko rozpowszechniony w różnych krajach świata, w tym w Polsce (znany głównie z powodu absyntu). Piołun jest znany z wytwarzania artemizyniny - substancji o udowodnionym działaniu przeciwwirusowym, używanej od ponad 2 tysięcy lat w leczeniu malarii tropikalnej. Wykazano również, że zioło ma działanie przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-1, wirusowi, który spowodował wybuch SARS w latach 2002-2003. Niestety prezydent Tanzanii tak uwierzył w działanie piołunu, że w końcu zmarł w szpitalu na Covid-19.

Biorxiv
Piołun biorxiv 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naukowcy z University of Washington, Columbia University w Nowym Jorku i Worcester Polytechnic Institute wykazali, że gorący, wodny ekstrakt z liści piołunu ma działanie przeciwwirusowe, m.in. przeciwko SARS-CoV-2.

Naukowcy przetestowali wpływ ekstraktów 7 odmian piołunu z 4 kontynentów na SARS-CoV-2, który namnaża się w hodowli komórkowej Vero E6.
 
Wszystkie ekstrakty z piołunu wykazały aktywność przeciwko SARS-CoV-2, chociaż jedna z próbek była przechowywana od 2008 r. Zdaniem naukowców sugeruje to, że substancja czynna jest obecna we wszystkich odmianach piołunu i jest stabilnie zakonserwowana podczas długotrwałego, suchego przechowywania w temperaturze pokojowej.
 
Oceniono korelację między skutecznością gorącego, wodnego ekstraktu z piołunu a zawartością artemizyniny i innych flawonoidów w liściach. Okazało się, że przeciwwirusowe działanie ekstraktu koreluje negatywnie z artemizyniną i innymi flawonoidami, a dodatnio z amodiakiną, substancją stosowaną również w leczeniu malarii.
 
To wskazuje, że aktywnym składnikiem ekstraktów prawdopodobnie wcale nie jest artemizynina, ale jakaś inna nieznana substancja lub kombinacja pewnych składników, które działają synergistycznie, blokując infekcję wirusową po penetracji.
 
Zdaniem naukowców substancje piołunu hamują replikację SARS-CoV-2 po jego wniknięciu do komórek. Eksperymenty wykazały, że ekstrakty z piołunu mają minimalne działanie przeciwwirusowe na laboratoryjne pseudowirusy zawierające białko kolczaste SARS-CoV-2, które wirus wykorzystuje do wiązania i wejście do komórek gospodarza.
 
Na razie naukowcy będą się starać sprawdzić, czy piołun można wykorzystać do stworzenia leku do leczenia COVID-19.
 
Jeśli kolejne badania kliniczne zakończą się sukcesem, to prawdopodobnie kapsułkowany proszek z suszonych liści piołunu stanie się niedrogim i bezpiecznym lekiem przeciwko koronawirusowi, który można zastosować w miejscach, w których szczepienie jest trudne do zorganizowania.
 
Herbatki i preparaty z piołunem na terenie Polski

W Polsce piołun sprzedawany jest w postaci suszonych liści, m.in. przez Herbapol, ale także wiele innych firm.

Niestety w kilku afrykańskich krajach tak w to uwierzono, że mimo zażywania takich kapsułek oraz picia wyciągów to wiele osób zachorowało i zmarło.

Piołun może wspomagać przy COVID-19, ale nie jest 100-procentowym lekarstwem, a tym bardziej nigdy nie zastąpi szczepionki.

Źródło: biorxiv.org 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nauka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...