reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kurkumina lekiem przeciwko koronawirusowi?

dodano: 2021-05-02 17:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: Biomedicine and Pharmacotherapy

Kurkumina kurkuma 360px.jpg Naukowcy z Brazylii skupili się na publikacjach naukowych na temat przeciwwirusowego działania kurkuminy. To naturalny alkaloid znajdujący się w korzeniu kurkumy, znanej przyprawy z rodziny imbirów. Kurkumina jest uważana za potencjalnie skuteczny i bezpieczny środek przeciwko koronawirusowi. Sugerowane jest jej stosowanie w lekach nanostrukturalnych. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Biomedicine and Pharmacotherapy.

Amael.pl
Kurkumina kurkuma 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mimo globalnego szczepienia przeciwko Covid-19 na wielką skalę, pandemia jest nadal daleka od zakończenia, ale naukowcy szukają alternatywnych leków przeciwwirusowych.

Właściwości lecznicze kurkuminy są znane od lat.
Działanie kurkuminy zostało opisane w wielu badaniach jako przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i przeciwwirusowe, a jego tolerancja i całkowite bezpieczeństwo zostały udowodnione. Co ciekawe, u ludzi spożywających kurkuminę nastąpiła znacząca poprawa pamięci. Po 18 miesiącach poprawa w testach pamięciowych sięgała nawet 28%, a do tego naukowcy stwierdzili także niewielką poprawę nastroju. 

Zastosowanie kurkuminy jako środka przeciwwirusowego wynika z jej zdolności do tłumienia enzymów wirusowych.
Kurkumina moduluje stan zapalny wywołany infekcją. Reguluje transkrypcję i regulację wirusów, wiąże się z wysoką skutecznością z główną proteazą wirusową, która odgrywa kluczową rolę w replikacji, oraz hamuje przyłączanie się wirusa i jego wejście do komórki gospodarza.

Zakres działania przeciwwirusowego kurkuminy rozciąga się na wirusy, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C, wirusy HIV, wirus Epsteina-Barra, wirus Chikungunya, wirus Ebola, enterowirus 71 (EV71), wirus gorączki doliny Rift (RVFV), ludzki norowirus (HuNoV), wirus syncytialny układu oddechowego (RSV), wirus wirusowej posocznicy krwotocznej ryb (VHSV) i wirus grypy A (IAV). W kilku badaniach wykazano, że hamuje proteazę wirusową skuteczniej niż inne produkty naturalne, w tym kwercetyna lub leki, takie jak chlorochina i hydroksychlorochinę. Kurkumina pozwala to znacznie szybciej zmniejszyć obciążenie wirusem w komórce ludzkiej niż w przypadku innych leków hamujących, a tym samym zapobiec postępowi choroby.

W przypadku nowego koronawirusa SARS-CoV-2, istnieją badania pokazujące, że kurkumina blokuje interakcję między wirusem a ludzkimi komórkami docelowymi, hamując zarówno wirusowe białko wypustowe, przez które przyczepia się do komórki, jak i receptory ACE2, przez które wirus dostaje się do organizmu. Kurkumina może odwracać obrzęk płuc po zakażeniu.

Jest jednak problem - nie można stosować kurkuminy bezpośrednio, gdyż jest słabo rozpuszczalna w wodzie i jest wyjątkowo niestabilna w środowisku kwaśnym i zasadowym - po podaniu doustnym szybko się rozkłada i jest wydalana przez jelita i wątrobę. Aby zwiększyć absorpcję kurkuminy, należy ją spożywać razem z czarnym pieprzem, który zawiera piperynę zwiększającą wchłanianie kurkuminy nawet o 2000 proc. Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc warto spożywać ją w posiłkach, np. z orzechami czy oliwą z oliwek.

Preparaty nanostrukturalne
Proponuje się pokonanie tej przeszkody poprzez stworzenie nanostrukturalnych systemów dostarczania kurkuminy, w których jako nośniki wykorzystywane są nanoemulsje, nanożele, micele, nanocząsteczki i liposomy. Takie nośniki zapobiegają metabolicznemu rozkładowi kurkuminy, zwiększają jej rozpuszczalność i pomagają jej przemieszczać się przez błony biologiczne.

Szczególnie obiecujące są nanocząsteczki posiadające własne mechanizmy działania przeciwwirusowego. W zależności od grupy funkcyjnej i rodzaju zastosowanych nanocząstek mogą zmieniać strukturę kapsydu wirusa, hamować przyczepianie się i wnikanie wirusa do komórek oraz zapobiegać jego replikacji.

Na rynku istnieją już co najmniej 3 preparaty nanostrukturalne zawierające kurkuminę. Poza tym na rynku jest wiele suplementów leków zawierających kurkuminę, ale należy dobrze sprawdzać czy jest sens je kupować.

Wykazano zdolność modulowania odpowiedzi immunologicznej przez preparaty nanostruykturalne, zmniejszania objawów chorób wirusowych i przyspieszania powrotu do zdrowia.

Naukowcy wzywają do jak najszybszego przeprowadzenia badań klinicznych tych leków przeciwko COVID-19.

Źródło: sciencedirect.com  onet.pl  sklep.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Eko produkty


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...