reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zamek Rabsztyn i chata Kocjana

dodano: 2021-06-20 02:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Zamek Rabsztyn Zamek Rabsztyn jest perłą Szlaku Orlich Gniazd, ale jeszcze nie tak dawno był całkowitą ruiną. Zamek został zbudowany na „Kruczej Skale” (niem. Rabe stein) we wsi Rabsztyn. W 1990 r. stał się własnością gminy Olkusz. Dopiero wtedy zaczęto wykonywać liczne prace konserwatorskie mające na celu uratowanie i zabezpieczenie zamku. Towarzyszyły im prace rekonstrukcyjne: odtworzono węzeł bramny z herbem Leliwa (2008/2009), część zamku górnego na oryginalnych fundamentach odsłoniętych przez archeologów, a także odkryto piwnice tzw. zamku średniego - zabezpieczono je przeszklonym pawilonem, gdzie docelowo znajdzie się ekspozycja muzealna (w trakcie realizacji w 2021 r.). Wykonano też iluminację zamku.

Zamek Rabsztyn


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak dojechać do zamku Rabsztyn?
Dojazd jest dość prosty na współrzędne: 50.3003, 19.5972 (50°17'56"N 19°35'35"E). Trzeba dojechać drogą nr 94 do Olkusza od strony Śląska lub Krakowa. W Olkuszu, jadąc od strony Śląska, należy skręcić z drogi nr 94 w ulice Rabsztyńską i Sikorka (kierunek północny). Po 5 km można zobaczyć górujący na wzgórzu zamek. Jadąc od strony Krakowa, lepiej jest wcześniej skręcić w drogę nr 783 i troszkę naokoło dojechać od północy do parkingu pod zamkiem. Można też dojechać czerwonym szlakiem rowerowym.Pod zamkiem znajduje się parking, restauracja „Podzamcze”, sklepik, mały kemping i noclegi. Dojście z parkingu do zamku trwa tylko 5 minut, a przechodzi się obok tzw. chaty Kocjana - kolejnej atrakcji tego miejsca, ale o tym w dalszej części artykułu. Bilet wstępu (normalny) w weekend kosztuje aż 15 zł - drogo, ale mimo wszystko warto. Poza weekendem jest taniej - 12 zł.
 
Widok z drona na zamek po rekonstrukcji [2020 r.]
Drewniany most dojazdowy do bramy zamku Rabsztyn [2021 r.]
Zamek bez odbudowanej wieży [2012 r.]
Główna część zamku z odbudowaną wieżą [2021 r.]
Widok na zamek Rabsztyn od strony północno-wschodniej [2021 r.]
Wieża zamku z budynkiem bramnym od strony dziedzińca zamkowego [2021 r.]

Prace na zamku sfinansowano pieniędzmi z UE
W latach 2019-2020, dzięki licznym pracom, dostosowano zamek Rabsztyn do ruchu turystycznego w dobie XXI w. Prace na zamku górnym w Rabsztynie kosztowały ogromną kwotę - 3,2 mln zł. Sfinansowano je z pieniędzy z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Dostosowano dziedziniec zamkowy, zabezpieczono mury zamkowe, zbudowano cynkowane stalowe schody do wieży (troszkę nie pasują do reszty), odgruzowano piwnice dawnej części pałacowej i urządzono w nich podziemny pawilon z punktem obsługi ruchu turystycznego, z kawiarnią i toaletami.

Co ciekawe zamek jest dostępny dla niepełnosprawnych. Jest winda oraz dzwonek przywołujący obsługę do ewentualnej pomocy dla osoby niepełnosprawnej. Przy wschodniej ścianie zamku zbudowano trójkątny, stalowy taras, a na dziedzińcu jest miejsce na ustawienie sceny, na której - w niezwykłym klimacie - organizowane są koncerty, spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Powstała tam też strefa rekreacyjna i trawiaste tarasy.
 
Tablica informacyjna przy wejściu do zamku Rabsztyn [2021 r.]
Plan zamku Rabsztyn [2021 r.]

Makieta zamku Rabsztyn
Po wejściu na dziedziniec widoczna jest przestrzenna makieta zamku Rabsztyn, wykonana z brązu. Pokazuje wygląd zamku w czasach świetności, a przy okazji pozwala osobom niewidzącym i niedowidzącym na wyobrażenie sobie wyglądu obiektu. Została umieszczona na tyle nisko, aby miały do niej dostęp również małe dzieci.
 
Makieta zamku Rabsztyn (skala 1:150) [2021 r.]
Górna część zamkowej kawiarni z wieżą w tle [2021 r.]
Część kawiarni przy murach dziedzińca zamkowego [2021 r.]

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...