reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Startuje TVP World

dodano: 2021-11-17 22:06 | aktualizacja: 2021-11-19 12:17
autor: Anita Kaźmierska / Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

TVP World Telewizja Polska - z uwagi na sytuację na polsko-białoruskiej granicy - przyśpieszyła planowane na przyszły rok uruchomienie TVP World. Ten nowy, anglojęzyczny kanał informacyjny wystartuje 18 listopada br. o godz. 8:00, podano w wieczornym wydaniu „Wiadomości”. TVP World będzie nadawać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

TVP
TVP World


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TVP World wystartuje w czwartek, 18 listopada o godz. 8:00 specjalnym programem „Border Crisis” (Kryzys na granicy). Oprócz aktualnych informacji z kraju i ze świata w ramówce TVP World nie zabraknie także publicystyki czy rozmów z ekspertami. Program przygotowywać będą native speakerzy i dziennikarze, którzy przez wiele lat pracowali za granicą. Prezenterami TVP World są m.in.: Donald Arleth, Erika Oley-Trojanowska, Krzysztof Mularczyk, Anna Jabłońska, Karolina Pajączkowska, Jonasz Rewiński i David Kennedy.
 

- Polska musi się przeciwstawić tej dezinformacji, dlatego zarząd TVP polecił przyspieszyć i zintensyfikować wszystkie działania - powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu TVP.

TVP World składa się z informacji i komentarzy. W ciągu dnia na antenie emitowane będą także filmy dokumentalne dotyczące obecnej sytuacji na granicy oraz programy publicystyczne: „Eastern Express”, „Business Arena”, „Future Insight” oraz „The Culture Tribe”. Ze względu na nadzwyczajne okoliczności ramówka programu jest podporządkowana bieżącym wydarzeniom na granicy polsko-białoruskiej.

Dyrektorem TVP World jest Marcin Darmas, a jego zastępcami Filip Styczyński i Dawid Wildstein. Funkcję redaktora naczelnego pełni Grzegorz Kuczyński.

Za przygotowanie materiałów antenowych odpowiadają: Grzegorz Kuczyński - kierownik Redakcji Serwisów Informacyjnych i Paweł Pietkun - kierownik Redakcji Publicystyki, Reportażu i Dokumentu.

Gdzie dostępny?

Jak informuje nadawca publiczny, TVP World ma być dostępny za darmo w internecie na tvpworld.com, w miejscu Poland In w TVP Stream (TVP VOD), drogą satelitarną oraz na antenie TVP Info pomiędzy godz. 1:00 a 5:00. TVP World zostanie uruchomiony w wyniku przekształcenia z serwisu internetowego Poland In.
 
Zapowiedź startu TVP World w „Wiadomościach” TVP1 - wydanie z 17.11.2021 r. godz. 19:30

Jak czytamy w projekcie Karty powinności TVP na lata 2020-2024, z lipca br., w 2021 roku na internetowy projekt Poland In zarezerwowano 12,129 mln w budżecie TVP. W 2022 roku na TVP World przeznaczone ma być 22,573 mln, a w 2023 i 2024 roku po 30 mln zł.Przymiarki TVP do uruchomienia kanału w języku angielskim

Zapowiedź startu anglojęzycznej stacji TVP - wówczas pod nazwą Poland 24, pojawiła się w 2016 roku. Miała ona wystartować na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku, i prezentować w języku angielskim materiały o Polsce. Ostatecznie projekt ten nigdy nie rozpoczął nadawania.

Także w 2016 roku pojawiła się zapowiedź uruchomienia kanału V4 TV, wspólnego projektu publicznych nadawców państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Stacja miała nadawać 24 godziny na dobę w języku angielskim, który miał umożliwić „uniwersalny odbiór”. Oprócz informacji i publicystyki ważną częścią programu, realizującą misję społeczną, miały być materiały o charakterze wizerunkowym, prezentujące kulturę, historię czy sztukę krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale również promujące ich gospodarki i innowacyjność. Start V4 TV również planowano na 2018 rok, ale w 2017 roku nadawcy z Czech (České televize) i Słowacji (Rozhlas a televízia Slovenska) poinformowali o wycofaniu się z tego projektu, a ostatecznie kanał ten nigdy nie ruszył.

11 listopada 2018 roku TVP wystartowała natomiast z projektem Poland In. To internetowy kanał, który prezentuje w języku angielskim materiały o Polsce.

W 2020 roku Centrum Informacji TVP poinformowało „Nowy Dziennik Polish Weekly” (Nowy Dziennik Polish Weekly News Outwater Media Group LLC), gazetę redagowaną i wydawaną w Stanach Zjednoczonych Ameryki - w New Jersey i w Nowym Jorku, że nadawca planuje uruchomienie kanału angielskojęzycznego, który będzie prezentował informacje o Polsce i świecie zgodnie z polską racją stanu. Telewizja Polska ma zdobywać stosowne doświadczenie emitując kanał internetowy Poland In (więcej tutaj).

Według pojawiających się informacji, stacja TVP World miała najpierw wystartować 1 października br., do czego nie doszło, a następnie 1 stycznia 2022 roku (więcej tutaj). Z uwagi na eskalację wywołanego przez Białoruś kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, 17 listopada br. Telewizja Polska poinformowała o przyspieszeniu startu kanału TVP World na 18 listopada br. Stacja ma być dostępna w internecie i przekazie satelitarnym i ma prezentować informacje o Polsce i świecie zgodnie z polską racją stanu.

Kanał TVP World w godzinach nocnych ma także nadawać jako pasmo w ramach TVP Info. Przypomnijmy, iż w 2007 roku kanał TVP3, będący ówcześnie pasmem wspólnym wszystkich ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, został zastąpiony przez TVP Info. Także stacja informacyjna była pasmem wspólnym. W 2013 roku władze stacji podjęły decyzję o rozdzieleniu obu anten i uruchomieniu pełnowymiarowego i całodobowego kanału informacyjnego TVP Info oraz stacji pod nazwą TVP Regionalna (choć już wtedy rozważano powrót do marki TVP3), która stała się pasmem wspólnym dla ośrodków regionalnych. 2 stycznia 2016 roku TVP Regionalna zmieniła nazwę na TVP3. Dodajmy, iż Trójkę, a wcześniej TVP Info, tworzą: TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa i TVP3 Wrocław. Także w 2016 roku uruchomiono TVP Info w wysokiej rozdzielczości (TVP Info HD) - wersje SD i HD stacji mają identyczne ramówki. TVP Info to kanał informacyjny. Stacja przez całą dobę prezentuje doniesienia z kraju i ze świata. W ramówce kanału widzowie znajdą serwisy informacyjne, biznesowe, sportowe, prognozę pogody, programy publicystyczne, interwencyjne czy reportaże. Stacja dostępna jest w ofertach platform Polsat Box, Canal+ i Orange TV, w sieciach kablowych i IPTV, w niekodowanym przekazie z satelity Eutelsat Hot Bird oraz bezpłatnie w ramach trzeciego multipleksu (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj).

Aktualizacja 18.11.2021 r.:
TVP World wystartował w czwartek o godz. 8:05. Jest dostępny na stronie internetowej tvpworld.com, w TVP Stream (TVP VOD) - na stronie internetowej i w aplikacji, na YouTubie, w przekazie satelitarnym na Eutelsat 33E (33°E).

Parametry techniczne - TVP World:
Eutelsat 33E (33°E)
11,182 GHz, pol. H, SR: 4800, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK

ID: PLTVP5
PID V: 512 (MPEG-4/HD)
PID A: 4112, 4113
PID PCR: 512
SID: 1
PID PMT: 4901
Provider: TVP
Kodowanie: brak (FTA)
Przepływność wideo: 9,5 Mbit/s
 
Przekaz kanału TVP World


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...