reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

dodano: 2021-09-16 20:55 | aktualizacja: 2022-01-30 14:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to prawdziwa perła architektury Dolnego Śląska. Choć przez wiele lat obiekt ten stał w ruinie, dziś jest otwarty dla ruchu turystycznego, kusząc swoją oryginalną formą. Budowa tego neogotyckiego pałacu, według projektu słynnego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla, trwała prawie 33 lata, a została zlecona przez niderlandzką królewnę Mariannę Orańską - dziś uznawaną za postać wielce zasłużoną dla Dolnego Śląska.

Anita K.
Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Budowa pałacu

Budowa pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim ruszyła wiosną 1839 r. Pracami kierował Ferdynand Martius. Jesienią gotowe były już mury parteru, wszystkie filary i kolumny w komnatach oraz fragment muru otaczającego budowlę.
 
Pałac Marianny w latach świetności - widok od strony północno-wschodniej
Pałac Marianny dziś - remont trwa

W 1848 r. budowa pałacu została wstrzymana na skutek toczącego się procesu rozwodowego Marianny i Albrechta. Choć ich związek rozpadł się już kilka lat wcześniej, m.in. w wyniku romansu Albrechta z Rozalią von Rauch - córką pruskiego ministra wojny, to pretekstem do oficjalnego rozwodu stał się romans Marianny z masztalerzem Johannesem van Rossumem.

W związku z tym, że rozwód został przeprowadzony w atmosferze skandalu, zabroniono Mariannie przebywać na terenie Prus przez czas dłuższy niż 24 godziny. Ponadto nałożono na nią obowiązek meldunku na posterunku policji przy każdym wjeździe i wyjeździe oraz karę infamii, czyli utraty czci i dobrego imienia.
 
Zabytkowy portal czy raczej okno?
Sklepienie arkad
Arkady przy wejściu
Zaglądając przez okno

W 1849 r. na świat przyszedł syn Marianny i Johannesa - Johann Wilhelm. Wkrótce po jego narodzinach Marianna udała się w podróż po Europie i Bliskim Wschodzie, po czym w 1851 r. osiadła w Rzymie, podejmując się wychowania nieślubnego dziecka, co wywołało kolejny skandal.
 
Pałacowy taras
Widok z tarasu na fontannę oraz Góry Bar­dzkie i Góry Zło­te na horyzoncie

Marianna odwiedziła Kamieniec dopiero w 1853 r., jednocześnie zarządzając wznowienie prac i przekazując pałac swojemu synowi z małżeństwa z Albrechtem - Fryderykowi Wilhelmowi Mikołajowi Albrechtowi. Sama zakupiła posiadłość w Bílej Vodzie (Schloss Weißwasser, po austriackiej części Śląska), oddalonej od Kamieńca o 9 km, aby jak najczęściej odwiedzać pałac i nadzorować prace, jednocześnie nie łamiąc nałożonego na nią zakazu przebywania w Prusach dłużej niż dobę.
 
Na tle fontanny
Fontanna z pałacem w tle
Pałac Marianny za czasów wojny 1939-1945

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...