reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

dodano: 2021-09-16 20:55 | aktualizacja: 2022-01-30 14:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to prawdziwa perła architektury Dolnego Śląska. Choć przez wiele lat obiekt ten stał w ruinie, dziś jest otwarty dla ruchu turystycznego, kusząc swoją oryginalną formą. Budowa tego neogotyckiego pałacu, według projektu słynnego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla, trwała prawie 33 lata, a została zlecona przez niderlandzką królewnę Mariannę Orańską - dziś uznawaną za postać wielce zasłużoną dla Dolnego Śląska.

Anita K.
Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dalsze losy pałacu

W 1945 r. potomkowie Marianny, którzy rezydowali w pałacu, ewakuowali się z Kamieńca z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Siły zbrojne Rosji Radzieckiej wywiozły z pałacu wyposażenie pomieszczeń oraz dzieła sztuki (mówi się o około 17 wagonach kolejowych wypełnionych po brzegi).

Po wojnie, aby wspomóc odbudowę stolicy, z pałacu wywiezione zostały m.in. marmurowe podłogi oraz kolumny. Marmury zostały przeznaczone m.in. do wykończenia Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W latach 1946-1986 dewastacja pałacu postępowała, gdyż był on otwarty dla wszystkich - szabrowaniu nie było końca.
 
Jedne z niewielu pozostałości po marmurowej posadzce w Pałacu Marianny

W 1986 r. obiekt został wydzierżawiony na 40 lat przez Włodzimierza Sobiecha, który za własne pieniądze zabezpieczył obiekt przed dalszym niszczeniem. Sobiech chciał stworzyć w pałacu luksusowy hotel z 60 miejscami noclegowymi, jednak zadanie to przerosło go finansowo. Udało mu się jednak otworzyć obiekt do zwiedzania, a nawet zorganizować małą kawiarenkę.

Po jego śmierci w 2010 r., przez dwa lata obiekt pozostawał bez właściciela, a następnie w 2012 r. przejęła go Gmina Kamieniec Ząbkowicki. 1 maja 2013 r. po przeprowadzeniu wstępnych prac remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających, pałac został udostępniony do zwiedzania dla turystów.
 
Pałac Marianny

Odbudowa pałacu

Samorząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby Pałac Marianny odzyskał swój dawny blask - robi to już prawie 8 lat i dotychczas pozyskał na ten cel ponad 40 mln zł. Szacuje, że potrzebne jest jeszcze ponad 150 mln zł, aby odnowić ten obiekt mający 27 tys. m2 powierzchni użytkowej (około 100 pomieszczeń), a także by zrewitalizować pałacowe ogrody.

Co już zostało zrobione?
Odbudowano dolną część pałacu - na parterze mieszczą się sale ekspozycyjne. Odbudowano balustradę pałacową na głównym tarasie. Wykonano wewnętrzną stolarkę okienną korytarzy pałacowych. Od 13 października 2018 r. udostępniono dawne mauzoleum, które przeszło pełną rewitalizację (ekspozycja stała + pokazy multimedialne). Wyznaczono, oznakowano i oświetlono trasy edukacyjno-turystyczne wewnątrz ogrodzonego zespołu pałacowo-parkowego. Udostępniono multimedialną aplikację mobilną. Na ukończeniu jest nowe pokrycie dachowe (prawie 4 tys. m2 powierzchni). To tylko niektóre z przeprowadzonych na terenie obiektu prac. Ponadto Gmina Kamieniec Ząbkowicki, dzięki uzyskanym środkom norweskim, w wysokości ponad 15 mln zł, zamierza odbudować w ciągu trzech najbliższych lat wszystkie tarasy pałacowe.
 
Zaaranżowany pokój myśliwski
Jedna z wielu ekspozycji
Ekspozycja pałacowa
Wewnątrz prezentowanych jest wiele archiwalnych fotografii
Fortepian Marianny Orańskiej przekazany do pałacu przez Teresę i Zbigniewa Binko
Tu prawdopodobnie znajdowało się miejsce kąpieli

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

509 zł Więcej...