reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Schwarzwald, czyli Czarny Las

dodano: 2021-12-09 14:36 | aktualizacja: 2022-01-10 17:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

Schwarzwald Schwarzwald to tzw. Czarny Las znajdujący się w południowo-zachodniej części Badenii-Wirtembergii w Niemczech, blisko granicy Szwajcarii i Francji, to najwyższe niskie pasmo górskie w tym kraju. Jest też najważniejszym regionem turystycznym Niemiec oraz najczęściej odwiedzanym miejscem wypoczynkowym w niskich pasmach górskich. Druga co do wielkości rzeka w Europie – Dunaj, ma swój początek właśnie w Schwarzwaldzie. Od Polski jest około 1100 km jazdy samochodem, więc Polacy rzadziej tam trafiają, chyba że po drodze np. do Szwajcarii, ale jest tam naprawdę uroczo.

Wodospad Triberg, fot. Janusz Sulisz
Schwarzwald


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Schwarzwald rozciąga się z północy na południe Niemiec na długości około 150 km, jego szerokość dochodzi do 50 km na południu i do 30 km na północy. W większości Schwarzwald jest gęsto zalesiony świerkami i ten czarny las rozciąga się od Górnego Renu na południu do Kraichgau na północy.

Jak dojechać?

Najłatwiej dojechać samochodem do Schwarzwaldu wprost z Polski albo wynajętym autem z jednego z okolicznych lotnisk we Fryburgu lub w Stuttgarcie. Z Fryburga to trasa A81 – 1,4 godziny jazdy samochodem, ze Stuttgartu drogą B284 jedzie się 1 godzinę. Można też polecieć do Szwajcarii bo z Zurichu do Titisee-Neustadt jest tylko 90 km.
 
Typowa zabudowa w Schwarzwaldzie

Turystyka na topie

Duża część Schwarzwaldu żyje głównie z przemysłu turystycznego. Region wypoczynkowy zarządzany przez Schwarzwald Tourismus GmbH rozciąga się daleko poza naturalny Schwarzwald i obejmuje łącznie 11 100 km2. Wiosną, latem i jesienią rozległe szlaki turystyczne (118 km szlak Schluchtensteig) i trasy rowerowe umożliwiają różnym grupom docelowym korzystanie z przyrody. Całkowita sieć szlaków turystycznych liczy około 23 tys. km – jest utrzymywana przez wolontariuszy z Klubu Szwarcwaldzkiego.
 
Piękne lasy

Najwyższy szczyt Schwarzwaldu to Feldberg – ma wysokość 1493 m n.p.m. – tam kiedyś był lodowiec. Autem można dojechać do położonego na wysokości 1277 m n.p.m. miasteczka Feldberg. Na szczyt prowadzą szlaki turystyczne (piesze i rowerowe), kursuje też kolejka gondolowa. Zimą królują sporty zimowe, w tym między innymi są to skoki narciarskie i narciarstwo alpejskie.
 
Hotel w Titisee-Neustadt

Skocznie narciarskie

Kto interesuje się skokami narciarskimi, to zapewne zna skocznie w Schwarzwaldzie. Jest tam Adler-Skistadion – kompleks skoczni narciarskich w niemieckiej miejscowości Hinterzarten, z których największa jest skocznia normalna Rothaus-Schanze. Niestety skocznia w Hinterzarten przy przebudowie została źle zmodernizowana i musi przejść kolejną modernizację (fuszerka!).
 
Ze skocznią w tle

Bardziej znana jest duża skocznia w Titisee-Neustadt, bo co roku odbywają się tam zawody Pucharu Świata. To tam 3 lutego 2007 r. swój rekordowy skok 145 m wykonał Adam Małysz – teraz rekord tej skoczni ma Słoweniec Domen Prevc – 148 m.

Hochfirstschanze to duża skocznia narciarska K125 w Titisee-Neustadt na północnym zboczu góry Hochfirst (1190 m n.p.m.), od której obiekt wziął swą nazwę. To największa naturalna skocznia w Niemczech. W przeszłości obok tej skoczni była też mniejsza skocznia K70, ale została zniszczona.

Byłem tam latem, kiedy skocznia była pełna zieleni i ciszy, za to smakowało lokalne piwo w malutkiej, hotelowej knajpce przy parkingu.
 
Skocznia w Titisee-Neustadt latem 2021

Atrakcje

W 1971 r. miasteczko Titisee zostało włączone do Neustadt i przemianowane na Titisee-Neustadt, choć są to dwie dzielnice odległe o 2 km. W dzielnicy Neustadt znajduje się Neustadt Minster – kościół św. Jakuba, który ma decydujący wpływ na pejzaż miejski. Ponadto znajduje się tu Neustädter Hof, zabytkowy hotel z 1899 r., dawna poczta z 1575 r., Klösterle, dawny klasztor kapucynów z drugiej połowy XVII w. W dzielnicy Titisee znajduje się zabytkowy hotel Bären z drewnianą fasadą w stylu domu szwarcwaldzkiego.

Bardziej niż skocznia turystów czy zabytki przyciąga tu jednak malownicze jezioro i położone nad nim uzdrowisko będące stolicą zegarów z kukułką. Można tam też kupić wiele pamiątek, miody szwarcwaldzkie, spróbować miejscowych lodów czy piwa.

Można też popłynąć w rejs statkiem po jeziorze Titisee – największym, naturalnym jeziorze w Schwarzwaldzie. Badeparadies Schwarzwald jest uważany za jeden z najlepszych parków wodnych w Schwarzwaldzie.
 
Przystań przy jeziorze Titisee

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...