reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Eutelsat 5 West A wycofany z eksploatacji

dodano: 2023-01-19 23:45
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

Eutelsat Po ponad 20 latach działania na orbicie, Eutelsat 5 West A, zaprojektowany na 15 lat pracy, przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zgodnie z planem, satelita został pomyślnie przesunięty na wysokość ponad 400 km nad orbitą geostacjonarną, jego układ napędowy został rozhermetyzowany, a sprzęt elektryczny na pokładzie przełączony w tryb pasywny. Ostateczna operacja dezaktywacji istniejącego źródła częstotliwości radiowych (nadajnika telemetrycznego) została przeprowadzona z centrum kontroli satelitarnej Issy-les-Moulineaux dnia 13 stycznia o godz. 10:57 polskiego czasu.

Eutelsat
Eutelsat 5W


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Działania związane z wyłączaniem satelity Eutelsat 5 West A były prowadzone przez zespoły kontroli misji. Działania te polegały na umieszczeniu satelity w bezpiecznej pozycji oraz na jego konfiguracji według wytycznych francuskiego prawa kosmicznego i zgodnie międzynarodowymi zaleceniami dotyczącymi zarządzania ruchem kosmicznym.

Satelita, bazujący na platformie Spacebus 3000B3 wyprodukowanej przez ówczesny Alcatel Alenia Space (obecnie Thales Alenia Space), został pierwotnie zbudowany na zlecenie Stellat. Wkrótce po wystrzeleniu w lipcu 2002 roku satelita został kupiony przez Eutelsat i przemianowany na Atlantic Bird 3, działając od tej pory z pozycji orbitalnej 5°W. W 2012 roku nadano mu nazwę Eutelsat 5 West A, a od końca 2019 roku operował na inklinującej orbicie, co umożliwiło wydłużenie jego żywotności.

W styczniu 2020 roku rozpoczęto stopniowe przenoszenie usług na nowego satelitę Eutelsat 5 West B, a także na inne satelity z floty Eutelsat, zapewniając klientom ciągłość działania. Satelita Eutelsat 5 West A pracował aż do wycofania z eksploatacji, oferując w szczególności łączność w sektorze morskim.

Eutelsat 5 West A brał udział w procesie przejścia na telewizję cyfrową we Francji na początku XXI wieku, kiedy technologia telewizji analogowej było wycofywana i zastępowana nadawaniem cyfrowym.
 

- Imponująco wydłużona żywotność satelity Eutelsat 5 West A świadczy o pierwszorzędnej wiedzy zespołów Eutelsat w zakresie kontroli satelitarnej. Satelita zapewniał ogólną dostępność usług na poziomie 99,999 proc., co stanowi świadectwo ciężkiej pracy i poświęcenia wszystkich zespołów Eutelsat, które przez lata wspólnie nadzorowały tę misję - powiedziała Eva Berneke, dyrektor generalna Eutelsat.

- Wycofanie z eksploatacji satelity Eutelsat 5 West A jest doskonałym przykładem naszego zaangażowania w odpowiedzialne wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, co jest fundamentalnym elementem misji Grupy w zakresie CSR. Ta operacja pokazuje, w jaki sposób wiedza Eutelsat w zakresie zarządzania ruchem kosmicznym jest wykorzystywana do ograniczania ryzyka związanego ze śmieciami kosmicznymi zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i ochrony środowiska, zapewniając wszystkim operatorom długoterminową stabilność przestrzeni kosmicznej - powiedział James Matthews, dyrektor CSR Eutelsat.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...