reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Cypr: Półwysep Akamas - śladami Afrodyty

dodano: 2023-02-05 09:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Akamas - Aphrodite Family Eco Camping Dziewicze plaże, błękitne laguny, śródziemnomorska roślinność - to wszystko można zobaczyć na cypryjskim półwyspie Akamas. Podobno w tym miejscu zażywała kąpieli, a także spotykała się ze swoim kochankiem Adonisem grecka bogini miłości Afrodyta. Tutaj również znajdował się brytyjski poligon do ćwiczeń wojskowych oraz kopalnie rud magnezu. Dziś jest tu park narodowy, a turystów przyciąga nie tylko krystaliczna woda, piękne wybrzeża i nieskażona przyroda, lecz także cudowne widoki z blisko 400 m szczytu Moutti tis Sotiras.

Anita K.
Akamas - Moutti tis Sotiras


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Akamas (Ακάμας) to najbardziej wysunięta na zachód część Cypru, w dystrykcie Pafos, mająca powierzchnię 230 km2. Z centrum miasta Pafos do parkingu w miejscowości Neo Chorio (Νέο Χωριό) znajdującego się przy Łaźniach Afrodyty to zaledwie 45 km - godzina jazdy autem. Choć wyspa Cypr, oblana wodami Morza Śródziemnego, znajduje się w Azji, to jako państwo jest członkiem Unii Europejskiej. Bez problemu można tam wypożyczyć samochód płacąc w euro, a ceny nie są wygórowane. Tani jest też roaming.Na południowym krańcu półwyspu znajduje się miasto Peja, a w jego północno-wschodniej części - Polis. Z wiosek są to: Inia, Drusia, Fasli, Androliku i wspominane Neo Chorio. Przez teren półwyspu nie przebiega żadna droga utwardzona, za to możliwe są piesze wędrówki lub jazda quadem/buggy (wypożyczalnia znajduje się w pobliżu).
 
Widok ze szczytu Moutti tis Sotiras na miasto Polis

Nazwa półwyspu prawdopodobnie pochodzi od Akamasa - mitycznego bohatera wojny trojańskiej, syna Tezeusza. Inna wersja mówi, że nazwa wzięła się od słowa akaos, w tłumaczeniu niespalony, ponieważ była to jedyna część Cypru, która nie została spalona podczas najazdów Saracenów.
 
Charakterystyczna zabudowa miasteczka Drusia

Kiedy i jak tam się dostać?

Cypryjski półwysep Akamas najlepiej jest odwiedzać od października do maja, gdyż w pozostałym czasie roku średnie temperatury w dzień zazwyczaj przekraczają 30°C. W grudniu i styczniu na Cyprze występują największe w ciągu roku opady, ale bez problemu można trafić w dni bezdeszczowe i słoneczne, a jednocześnie nieupalne.
 
Masyw Moutti tis Sotiras i Błękitna Laguna - jedna z zatoczek półwyspu Akamas

Ze względu na dużą odległość Cypru od Polski jedynym sposobem szybkiego dostania się na tę wyspę jest lot samolotem. Przykładowo z Krakowa można polecieć bezpośrednio do Pafos, a następnie - by dotrzeć na półwysep Akamas - wypożyczyć samochód. Należy jednak pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny (do 1960 r. kraj ten był kolonią brytyjską) - trzeba zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Alternatywną opcją jest podróż busem.
 
Widok ze szczytu szczytu Moutti tis Sotiras na północno-wschodnie wybrzeże

Dawny poligon wojskowy

Do 1999 r. półwysep Akamas był wykorzystywany przez wojska lądowe i marynarkę wojenną Wielkiej Brytanii jako poligon do ćwiczeń. Na mocy traktatu z 1960 r. brytyjskie siły zbrojne mogły używać półwyspu Akamas przez maksymalnie 70 dni w roku, ale w praktyce w latach 90. było to już tylko około 30 dni w roku.
 
Szczyt Moutti tis Sotiras od strony północnej

Zamknięcie na dziesięciolecia obszaru półwyspu na potrzeby armii z pewnością przyczyniło się do rozwoju flory i fauny. W efekcie półwysep Akamas jest jednym z niewielu nieskażonych cywilizacją zakątków, jakie jeszcze pozostały na Cyprze, a niedawne ustanowienie parku narodowego umożliwi zachowanie tego wyjątkowego charakteru. Martwi jedynie turystyka quadowa - z tym samym problemem borykają się polskie lasy.
 
Moutti tis Sotiras w całej okazałości - widok z okolic Błękitnej Laguny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...