reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 7°W?

dodano: 2023-12-25 20:57 | aktualizacja: 2024-03-24 10:01
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Nilesat Na pozycji orbitalnej 7°West stacjonuje kilka satelitów telekomunikacyjnych, które transmitują telewizję, radio oraz usługi łączności i danych na tereny Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Znajduje się tu główna konstelacja satelitarna egipskiego operatora Nilesat. Ponadto część usług nadawczych zapewnia też francuski operator Eutelsat. Połączenie sił obu wiodących partnerów daje dostęp do kilkuset bezpłatnych stacji telewizyjnych w całym regionie.

nilesat.com.eg
Nilesat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nilesat jest egipską firmą satelitarną dostarczającą najwyższej jakości cyfrowe usługi telewizyjne, radiowe i transmisje danych do odbiorców na całym Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Widzowie w regionie MENA otrzymują informacje, programy edukacyjne i rozrywkowe. Podstawową wartością Nilesat jest poszanowanie tradycji etycznych rodziny arabskiej, promowanie dziedzictwa kulturowego arabskiej tożsamości i prawdziwych afrykańskich korzeni oraz zapewnienie kompleksowej platformy medialnej, spełniającej potrzeby wszystkich rodzin. Obsługa floty satelitarnej Nilesat jest prowadzona z dwóch centrów kontrolnych w Kairze i Aleksandrii. Firma EADS Astrium wybudowała te obiekty i wyszkoliła ludzi do ich obsługi. Egipt w kilka lat z państwa nie mającego nic wspólnego z techniką satelitarną stał się potęgą krajów afrykańskich w tej dziedzinie i jednocześnie sporym konkurentem Arabsata z Arabii Saudyjskiej. Z pozycji orbitalnej 7°W transmituje kilkuset kanałów telewizyjnych do około 60 mln gospodarstw domowych w regionie.

Wieloletnie partnerstwo Eutelsat i Nilesat.
2 listopada 2021 roku Nilesat wraz z Eutelsat Communications, najstarszym operatorem satelitarnym na rynku europejskim, uzgodnili warunki częściowego odnowienia pojemności Ku na pozycji Eutelsat 7°W, będącej częścią hotspotu wideo 7/8°W dla usług nadawczych na całym Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Umowa umożliwia dalszą optymalizację zasobów na potrzeby transmisji satelitarnej oraz realizację misji Nilesat, która polega na dostarczaniu niezawodnych, bezpiecznych i wysokiej jakości usług nadawczych w celu informowania, edukowania i zapewniania rozrywki wszystkim odbiorcom w regionie. Obaj operatorzy zaczęli ze sobą współpracować od lipca 2006 r., gdy satelita Atlantic Bird 4 został umieszczony na 7°W obok konstelacji Nilesat.

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications jest jednym z wiodących operatorów satelitarnych na świecie. Dzięki globalnej flocie satelitów i powiązanej infrastrukturze naziemnej, Eutelsat umożliwia klientom skuteczną komunikację z ich partnerami, niezależnie od ich lokalizacji. Około 7 tys. kanałów telewizyjnych jest nadawanych przez Eutelsat dla miliarda widzów wyposażonych w odbiór DTH lub podłączonych do sieci naziemnych. Eutelsat z siedzibą w Paryżu, biurami i teleportami na całym świecie, skupia ponad 1200 osób z 50 krajów, które są zaangażowane w dostarczanie najwyższej jakości usług.

Konstelacja satelitarna na pozycji 7°W:
Nilesat 201 został wyniesiony na orbitę w nocy z 4 na 5 sierpnia 2010 roku przez spółkę Arianespace z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Kourou. Masa startowa wyniosła prawie 3200 kg. Satelita drugiej generacji zbudowany dla Nilesat na platformie Spacebus 4000B2 przez francuski koncern Thales Alenia Space w zakładzie w Cannes Mandelieu. Ma 24 transpondery w paśmie Ku i 4 transpondery w paśmie Ka, które pokrywają sygnałem Afrykę Północną i Bliski Wschód, w tym również państwa arabskie Zatoki Perskiej oraz Sudan i Afrykę Wschodnią. Zwiększona pojemność była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi w regionie MENA i utrzymanie wiodącej pozycji Nilesat wśród regionalnych operatorów satelitarnych. Na orbicie zastąpił wysłużonego Nilesat 101. Przewidywany czas pracy dla tego satelity wynosi 15 lat, a według egipskiego operatora w 2028 r. zabraknie mu paliwa.

Nilesat 301 został wyniesiony 8 czerwca 2022 roku przez firmę SpaceX z przylądka Cape Canaveral na Florydzie. Zbudowany we Francji przez Thales Alenia Space na platformie Spacebus 4000B2 miał masę startową około 3900 kg. Zapewnia 32 transpondery w paśmie Ku oraz 6 transponderów w paśmie Ka. Satelita wspiera obowiązki realizowane przez starszą jednostkę Nilesat 201. Dodatkowo rozszerza zakres świadczonych usług w dwóch dużych regionach Afryki, jednocześnie zapewniając szerokopasmową łączność w paśmie Ka w całym Egipcie. Oprócz zasięgu w regionie MENA, oferuje pokrycie w Afryce Południowej i Dorzeczu Nilu. Przewidywalna żywotność na orbicie również wynosi 15 lat.

Nowszą konstrukcją Nilesat 301 są objęci mieszkańcy od Republiki Południowej Afryki po dorzecze Nilu w celu poprawy komunikacji między narodami. Ponadto możliwości są dużo większe i obejmują m.in. świadczenie usług szerokopasmowych w całym Egipcie.

Eutelsat 7 West A został wystrzelony 24 września 2011 r. jako Atlantic Bird 7 z platformy Odyssey (Sea Launch) na Oceanie Spokojnym na pokładzie rakiety nośnej Zenit 3SL. Jest zbudowany na bazie platformy Eurostar-3000 przez spółkę EADS Astrium. Masa startowa wyniosła ok. 4600 kg. Posiada 56 transponderów pasma Ku, z czego 44 mogą pracować pod kontrolą wiązki kierowanej na Bliski Wschód, w tym kraje Zatoki Perskiej, a kolejne 12 - na północno-zachodnie obszary Afryki w celu zapewnienia dostępu do usług szerokopasmowej transmisji danych i Internetu satelitarnego. Na 7°W zastąpił Atlantic Bird 4A, któremu przydzielono nową misję pod nazwą Eutelsat 3C na pozycji 3°E. Satelita ma pracować 15 lat.

Pasmo przenoszenia:
Nilesat 201
 • Ku: 11.7 do 12.75 GHz; 24 transpondery 33 MHz (BSS) lub 54 MHz (FSS) w polaryzacji liniowej (H/V)
 • Ka: 21.4 do 21.48 GHz; 4 transpondery 33 MHz w polaryzacji kołowej (L/R)
Nilesat 301
 • Ku: 11.7 do 12.5 GHz (region MENA+Afryka Południowa); 13.4 do 13.65 (region MENA+Dorzerze Nilu); 26 transponderów (zasięg standardowy BSS), 12 transponderów (zasięg rozszerzony BSS+WRC-15), polaryzacja liniowa (H/V)
 • Ka: 18.4 do 18.9 GHz, 19.2 do 20.2 GHz; 6 transponderów (4 FWD - 6.2 Gbps, 2 RTN - 3 Gbps), polaryzacja kołowa (L/R)
Eutelsat 7 West A
 • Ku: 10.7 do 11.7 GHz, 12.1 do 12.5 GHz; 44 transpondery (zasięg Bliski Wschód-Afryka Północna), 12 transponderów (zasięg Afryka Północna i Zachodnia), polaryzacja liniowa (H/V)

Wiązki satelitów:
Nilesat 201
 • Ku Nile-201 rozciąga się po Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie, obejmując też państwa arabskie Zatoki Perskiej oraz Sudan i Afrykę Wschodnią. Oferuje moc sygnału 48 dBW. W Europie poza zasięgiem.
 • Ka Nile-201 ma podobny obszar pokrycia. W Europie poza zasięgiem.
Nielsat 301
 • MENA oferuje rozszerzone pokrycie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, w tym Mauretanię, Mali, Niger, Czad, Sudan, Kenię, Somalię, Pakistan, Afganistan i Tadżykistan. W głównej strefie MENA jest zapewniana siła sygnału 49 dBW. W Europie poza zasięgiem.
 • Nile Basin to wiązka skierowana na Dorzecze Nilu z najmocniejszym sygnałem 52 dBW w Kenii, Ugandzie, Sudanie i Etiopii. W Europie poza zasięgiem.
 • SPOA kierowana jest południową część kontynentu afrykańskiego. W Europie poza zasięgiem.
 • 12 kierunkowych wiązek Ka do pokrycia Egiptu
Eutelsat 7 West A
 • MENA ma zasięg podobny do satelity Nilesat 301. Najmocniejszy sygnał 49 dBW na Bliskim Wschodzie. W Europie poza zasięgiem, ale możliwy jest odbiór z większych anten satelitarnych.
 • North West Africa kierowana jest na Afrykę Północno-Zachodnią zwłaszcza na kraje Maghrebu. W Europie poza zasięgiem.
 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Nilesat 201 7°W Ku Nile-201 - od 300-400 Szczątkowy odbiór pojedynczych transponderów na południu kraju Uwaga jak dla wiązki MENA satelity Eutelsat 7 West A
Ka Nile-201 - - poza zasięgiem -
Nilesat 301 Ku MENA - od 300-400 Szczątkowy odbiór pojedynczych transponderów na południu kraju Uwaga jak dla wiązki MENA satelity Eutelsat 7 West A
Nile Basin - - poza zasięgiem -
SPOA - - poza zasięgiem -
Ka wiązki kierunkowe (Egipt) - - poza zasięgiem -
Eutelsat 7 West A Ku MENA - od 130 Duże wahania sygnału w różnych porach dnia. Istotne znaczenie ma prawidłowe ustawienie anteny i skrętu konwertera w uchwycie. Lepszy sygnał na południu kraju
Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
 
Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
North West Africa - od 180 Duże wahania sygnału. Lepszy odbiór na południu kraju


 
Nilesat 201 - wiązka Nile201, pasmo Ku
 
Nilesat 301 - wiązka MENA, pasmo Ku
 
Eutelsat 7 West A - wiązka MENA, pasmo Ku
 
Eutelsat 7 West A - wiązka North West Africa, pasmo Ku


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...