reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Niechęć do wiadomości generowanych przez sztuczną inteligencję

dodano: 2024-03-08 12:46 | aktualizacja: 2024-03-08 17:34
autor: AI Sat | źródło: Bynder/Canal+/satkurier.pl

Bynder + AI sztuczna inteligencja 360px Google testuje oprogramowanie, które ma pomagać dziennikarzom pisać artykuły. Nie jest to zaskoczeniem, bo wraz z ewolucją sztucznej inteligencji (AI) pomaga ona przyspieszyć procesy w wielu branżach. Należy jednak uważnie monitorować wykorzystanie AI w dziennikarstwie. Na wielu portalach/blogach pojawiają się takie pytania: czy chciał(a)byś, by teksty na ... powstawały we współpracy ze sztuczną inteligencją (AI)?

CANAL+ blog
Canal+ sztuczna inteligencja AI 2024 blog 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W odpowiedzi na uruchomienie przez Google oprogramowania dla wydawców wiadomości, który oferuje dostęp do narzędzi sztucznej inteligencji w celu ułatwienia im tworzenia treści, Bynder - firma zajmująca się automatyzacją przetwarzania treści, przeprowadziła ankietę wśród 2000 konsumentów w Wielkiej Brytanii i USA. Z ankiety wynika, że ​​artykuły prasowe mające formę pisemną, według konsumentów, powinny być napisane przez człowieka (dziennikarza), bardziej niż jakakolwiek inna forma.

Badanie wykazało, że 51% czytelników uważa, że ​​wiadomości powinna pisać osoba, a nie AI. W przypadku tekstów z recenzjami usług to 50%, a w przypadku poradników to tylko 41%.

Należy więc zwracać uwagę na monitoring tworzenia treści przy pomocy sztucznej inteligencji w dziennikarstwie. Istotne są tu praktyki, które będą uwzględniać niezbędny w dziennikarstwie element ludzki, polegający na tworzeniu i sprawdzaniu faktów w artykułach, bo niestety AI potrafi klasycznie rzecz biorąc „dać ciała", a portal/blog, który puści u siebie takie głupoty mocno się narazi czytelnikom. 

Bynder twierdzi, że spośród wielu rodzajów tekstów pisanych, informacje bieżące są uznawane przez czytelników za format, który powinien zostać stworzony przez człowieka. Dziennikarze powinni zadbać o to, aby artykuły nie budziły niezadowolenia czytelników czy też braku zaufania.

Wydaje się, że w UE powinno być obowiązkowe wskazanie czy dany tekst był tworzony w całości przez AI, wspomagany przez AI czy też napisany tylko przez człowieka.

W Polsce na blogu sportowym CANAL+ zauważyliśmy badanie satysfakcji, w którym pyta się:
  • Czy chciał(a)byś, by teksty na blogu CANAL+ powstawały we współpracy ze sztuczną inteligencją (AI)?
  • Dlaczego nie chcesz, by sztuczna inteligencja (AI) pomagała w powstawaniu tekstów?
Urzekły mnie możliwe odpowiedzi:
  • Uważam, że AI nie dotrze do wszystkich wartościowych informacji
  • Uważam, że takie teksty będą niskiej jakości
  • Uważam, że AI nie potrafi dobrze selekcjonować zebranych informacji
  • AI będzie zabierać ludziom pracę
Wydaje się, że CANAL+ to najpierw powinien zagospodarować swoich dziennikarzy, którzy głównie dużo gadają, ale niewiele piszą, a portal takiej potęgi jak CANAL+ w praktyce nie istnieje lub jest o czymś co już było na antenach stacji CANAL+. Chyba powinny być zapowiedzi i treści promujące, o tym co będzie w programach: szybko i na bieżąco. Tego brakuje i zamiast w AI to w portal powinien zainwestować CANAL+ Polska lub nawet CANAL+ Group, bo to problem także we Francji i innych krajach europejskich.

Czy chcielibyście, aby portal Satkurier.pl stosował sztuczną inteligencję do tworzenia tekstów?
Komentujcie śmiało i bez sztucznej inteligencji.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii AI - sztuczna inteligencja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...