reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

EUIPO: powszechne piractwo i podrabianie

dodano: 2024-06-13 16:56
autor: Dr. Hack | źródło: EUIPO

EUIPO logo observatory logo 360px Europa przygotowuje się do ważnych wydarzeń sportowych, takich jak UEFA Euro 2024 i IO w Paryżu. Unia Europejska musi stawić czoła trendom w zakresie nielegalnych transmisji sportowych. Wg Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) miliony obywateli UE uzyskują dostęp do treści sportowych z pirackich źródeł.

EUIPO
I Watch Fair piractwo EUIPO 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wysokie koszty piractwa w sporcie

Według danych EUIPO miliony obywateli UE korzysta dostęp do treści sportowych z nielegalnych źródeł internetowych lub pirackiego streamingu, a podrabiany sprzęt sportowy kosztuje producentów 850 mln euro rocznie. Stanowi to poważne zagrożenie dla finansowania sportu, ponieważ przychody z legalnych transmisji mają kluczowe znaczenie dla wspierania organizacji sportowych i sportowców.

Młodzi ludzie częściej nielegalnie oglądają wydarzenia sportowe

Według badania postrzegania własności intelektualnej EUIPO aż 12% obywateli UE uzyskuje dostęp do treści sportowych lub korzysta ze streamingu z nielegalnych źródeł internetowych. Liczba ta wzrasta do 27% wśród młodych ludzi w wieku 15 - 24 lat, przy czym najwięcej jest młodzieży z Bułgarii - 47%. Na drugim miejscu znajdują się Hiszpania i Grecja - 42%, potem wg kolejności Słowenia - 39% i Irlandia z 34%.

Według badania EUIPO dotyczącego naruszeń praw autorskich w Internecie, to streaming jest najczęstszą metodą uzyskiwania dostępu do pirackich treści telewizyjnych.
 
 

58% piractwa w UE ma miejsce przez streaming, a 32% przez pobieranie.

Wpływ podrabianych artykułów sportowych

Według EUIPO 10% młodych ludzi w UE w wieku 15 – 24 lat przyznało się do celowego zakupu fałszywego sprzętu sportowego. Z drugiej strony 7% młodych europejskich konsumentów przypadkowo kupiło podróbki (nieświadomie).

Wpływ sprzedaży podróbek w UE jest znaczny i według EUIPO powoduje szacunkową stratę w wysokości 851 mln euro rocznie, co stanowi 11 % całkowitej sprzedaży w tym sektorze.

Największe straty pieniężne, liczone w setkach milionów euro, odnotowują Francja, Austria i Holandia. Jeśli chodzi o proporcjonalny wpływ, najbardziej ucierpiały Rumunia, Litwa i Węgry, przy czym podrobiony sprzęt sportowy stanowi do 20% całkowitej utraconej sprzedaży w każdym kraju.

Ponadto badania EUIPO sugerują, że towary podrabiane stwarzają również znaczne ryzyko dla zdrowia ze względu na nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa i norm ochrony środowiska, jak wskazano w badaniu EUIPO i OECD dotyczącym towarów niebezpiecznych

Walka z piractwem związanym z wydarzeniami sportowymi

W całej UE kraje i zainteresowane strony zwalczają piractwo i podrabianie związane z wydarzeniami na żywo, opierając się na przepisach i technologii blokujących nielegalne usługi online.

Komisja Europejska przyjęła dwa zalecenia na ten temat:
1. Dotyczy zwalczania piractwa internetowego w zakresie wydarzeń sportowych i innych wydarzeń na żywo, w ramach którego ustanowiono sieć wyspecjalizowanych krajowych organów administracyjnych,
2. Dotyczy zwalczania podrabiania poprzez zwiększone egzekwowanie prawa i zwiększanie świadomości, do czego EUIPO przyczynia się poprzez rozpowszechnianie, wdrażanie i monitorowanie działań.

Ważna rolę w walce z piractwem odgrywa podnoszenie świadomości, by pomagać konsumentom w znajdowaniu legalnych treści cyfrowych. Przykładem tego jest Agorateka EUIPO  - narzędzie pomagające widzom identyfikować legalne oferty dotyczące treści online, w tym wydarzeń sportowych.

Celowanie w podrabiane towary w Europie

Organy ścigania w całej Europie zintensyfikowały wysiłki przeciwko podrabianym towarom.
Operacja Fake Star, której celem było podrabianie towarów sportowych i luksusowych, zakończyła się przejęciem 8 milionów podrobionych artykułów o wartości 120 mln euro i aresztowaniem 264 osób. Operacja, koordynowana przez Europol i prowadzona przez policję hiszpańską i grecką, przy aktywnym udziale agencji i władz z 18 krajów, ujawniła nie tylko fałszerstwo, ale także działalność przestępczości zorganizowanej, taką jak przemyt i pranie pieniędzy.

Współpraca ma kluczowe znaczenie w walce z piractwem

Ponieważ światowe wydarzenia sportowe przyciągają miliony widzów, EUIPO podkreśla znaczenie praw własności intelektualnej dla utrzymania uczciwości i stabilności finansowej sportu. Wysiłki te mają kluczowe znaczenie dla ochrony branży sportowej i zapewnienia dalszego wspierania sportowców i organizacji sportowych.

W miarę jak UE będzie w dalszym ciągu stawiać czoła tym wyzwaniom, współpraca konsumentów, władz i społeczności sportowej będzie miała kluczowe znaczenie w promowaniu zasad fair play zarówno na boisku, jak i poza nim.

Piractwo podczas Euro 2024

Ponieważ w Niemczech rozpoczyna się Euro 2024, organizacja i jej partnerzy zajmujący się walką z piractwem są w stanie najwyższej gotowości. Istnieją systemy umożliwiające wykrywanie i zamykanie pirackich transmisji w ciągu kilku minut, a media społecznościowe również będą ściśle monitorowane.

Ciekawy jest przykład pewnej chińskiej strony, która przygotowała dedykowaną stronę dla nadchodzących transmisji na żywo z Euro 2024. Gdy firma Friend MTS umieściła adres URL w żądaniu usunięcia treści, to Google natychmiast go usunął. To samo dotyczy innych symboli zastępczych pirackich transmisji strumieniowych „EURO 2024”.

Euro 2024 jeszcze się dobrze nie rozpoczęło, ale Google dmucha na zimne i woli usuwać większość takich podejrzanych linków ze swojego indeksu wyszukiwania, choć technicznie nie doszło jeszcze do naruszenia praw autorskich.

Pirackie oglądanie meczów Euro 2024 nie ma sensu, bo legalnie będzie na tyle dobry dostęp do transmisji live, że nie ma powodów (kanały TVP, ZDF/ARD FTA, CT przy granicy).

Źródło: europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...