reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

8TV i nowa Eska TV już nadają

dodano: 2016-09-27 20:33 | aktualizacja: 2016-09-28 11:54
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

Ósemka TV 8TV Eska TV Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami (więcej tutaj), 28 września br. doszło do zmian w portfolio Grupy ZPR Media. Obecny w pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), w przekazie satelitarnym (Eutelsat Hot Bird 13°E) i kablowym kanał Eska TV zmienił się w stację pod nazwą 8TV (Ósemka TV), a Eska TV HD - dostępna w sieciach kablowych - w 8TV HD (Ósemka TV HD). Jednocześnie ruszyła nowa Eska TV, która dostępna jest w przekazie satelitarnym i kablowym oraz Eska TV HD, która oferowana jest w sieciach kablowych i IPTV. Wersje SD i ich odpowiedniki w HD mają identyczne ramówki.

Ósemka TV 8TV Eska TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wprowadzone zmiany mają dwa wymiary - pierwszy, który możemy określić jako formalno-prawny i drugi, rynkowy. Z pierwszego punktu widzenia kanał 8TV nadaje na podstawie przyznanej w 2009 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) koncesji dla Eski TV. Na wniosek nadawcy regulator rynku dokonał w 2016 roku jej zmiany. Ósemka TV z formalno-prawnego spojrzenia jest więc następcą stacji pod nazwą Eska TV.

Nowa Eska TV nadaje na podstawie zupełnie nowej koncesji przyznanej przez KRRiT. Kanał przejął ofertę muzyczną i prezenterów dotychczasowej Eski TV, a także jej nazwę. Z rynkowego punktu widzenia nowa Eska TV jest więc następcą dotychczasowej Eski TV.

Formalno-prawny wymiar tych zmian powoduje, iż Ósemka TV zastępuje Eskę TV we wszystkich dotychczasowych kanałach dystrybucji, w tym w MUX 1 oraz na listach operatorów kablowych i satelitarnych (oczywiście może się zdarzyć, że operatorzy mogą inaczej zdecydować i zachować Eskę TV w ofercie bez dodawania 8TV na listy). Zasięg nowej Eski TV budowany jest przez nadawcę od początku.

Opisane powyżej modyfikacje stały się także początkiem zapowiadanych przez nadawcę zmian w przekazie satelitarnym wszystkich kanałów Grupy ZPR Media (więcej tutaj).
 
Nina Cieślińska „Lady Nina” i Aleksandra Kot, prezenterki kanału Eska TV, foto: Grupa ZPR Media
Nina Cieślińska „Lady Nina” i Aleksandra Kot, prezenterki kanału Eska TV, foto: Grupa ZPR Media
Kanał Eska TV rozpoczął nadawanie w 2008 roku w sieci (więcej tutaj), a w 2009 roku ruszył z regularnym przekazem satelitarno-kablowym (więcej tutaj). W 2011 roku stacja zadebiutowała w bezpłatnym, ogólnopolskim MUX 1 NTC (więcej tutaj). W 2015 roku ruszyła natomiast Eska TV HD, która znalazła się w pakietach sieci kablowych i IPTV (więcej tutaj).
 
Katarzyna Cichopek w programie „Nowa ja!” kanału 8TV, foto: Grupa ZPR Media
Katarzyna Cichopek w programie „Nowa ja!” kanału 8TV, foto: Grupa ZPR Media

Nowa Eska TV to kanał muzyczny, natomiast 8TV to stacja o charakterze muzyczno-rozrywkowym.

Kanał 8TV w standardowej rozdzielczości dostępny jest w MUX 1 NTC, w niekodowanym przekazie satelitarnym oraz na listach platform Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV, natomiast 8TV w SD i/lub HD mogą odbierać abonenci praktycznie wszystkich sieci kablowych i IPTV. Nowa Eska TV w standardowej rozdzielczości dostępna jest w niekodowanym przekazie satelitarnym, na liście platformy nc+ oraz w sieci - w serwisie EskaGO, natomiast Eska TV w SD i/lub HD znalazła się w pakietach wybranych operatorów kablowych i IPTV, takich jak m.in.: UPC Polska, Inea, Toya i Netia.
 
Niekodowany przekaz kanału 8TV
Niekodowany przekaz kanału 8TV

W przypadku emisji satelitarnej w miejscu Eska TV pojawił się kanał 8TV, a Eska TV pojawiła w miejscu Hip Hop TV na tp. 16 (11,508 GHz, pol. V), który przeniósł się na transponder nc+ (więcej informacji). Co ciekawe - jest to wbrew pierwotnym zapowiedziom, gdyż w tabeli Grupa ZPR Media wskazywała, że "nowa" Eska TV znajdzie się na tp. 10 (11,393 GHz, pol. V).

Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału 8TV:
Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 10 (11,393 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK)

ID: 8 TV
PID V: 516 (MPEG-2/SD)
PID A: 690 (pol)
PID PCR: 516
SID: 4315
PID PMT: 264
PID HbbTV: 7015
Provider: TVN
Kodowanie: brak
 
Niekodowany przekaz kanału 8TV
Niekodowany przekaz kanału 8TV

Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału Eska TV:
Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 16 (11,508 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Eska TV
PID V: 529 (MPEG-4/SD)
PID A: 761 (pol)
PID PCR: 529
SID: 15811
PID PMT: 47
PID TXT: 581
PID HbbTV: 7010
Provider: TVN
Kodowanie: brak
 
Niekodowany przekaz Eska TV z nowych parametrów na 13°E
Niekodowany przekaz Eska TV z nowych parametrów na 13°E

Obecnie Grupa ZPR Media ma następujące kanały telewizyjne w swoim portfolio: Fokus TV (SD/HD), 8TV (SD/HD), Eska TV (SD/HD), Vox Music TV, Hip Hop TV, Polo TV, Polo TV US, a także internetowe stacje Wawa TV, Polo Party TV, Eska Rock TV, Eska Party TV, Eska Best Music TV i Vox Old's Cool TV, które są dostępne w sieci w serwisie EskaGO. W przygotowaniu jest kanał Nowa TV (więcej tutaj). Według wcześniejszych doniesień nadawca chce ruszyć w sieci z nowymi stacjami bazującymi na marce Fokus TV, takimi jak m.in. Fokus Historia, Fokus Geo i Fokus Investigation (więcej tutaj).

Do Grupy ZPR Media należą ponadto również m.in.: serwisy internetowe, rozgłośnie Radio Eska, Radio Eska Rock, Radio Wawa, Radio Vox FM, broker IDMnet, wydawca dziennika „Super Express” czy czasopism „Żagle”, „Podróże”, „Murator”, „Architektura - Murator”, „Dobre wnętrze”, „Moje mieszkanie”, „M jak mieszkanie”, „M jak mama” i „Zdrowie”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...