reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

8TV i nowa Eska TV już nadają

dodano: 2016-09-27 20:33 | aktualizacja: 2016-09-28 11:54
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

Ósemka TV 8TV Eska TV Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami (więcej tutaj), 28 września br. doszło do zmian w portfolio Grupy ZPR Media. Obecny w pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), w przekazie satelitarnym (Eutelsat Hot Bird 13°E) i kablowym kanał Eska TV zmienił się w stację pod nazwą 8TV (Ósemka TV), a Eska TV HD - dostępna w sieciach kablowych - w 8TV HD (Ósemka TV HD). Jednocześnie ruszyła nowa Eska TV, która dostępna jest w przekazie satelitarnym i kablowym oraz Eska TV HD, która oferowana jest w sieciach kablowych i IPTV. Wersje SD i ich odpowiedniki w HD mają identyczne ramówki.

Ósemka TV 8TV Eska TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wprowadzone zmiany mają dwa wymiary - pierwszy, który możemy określić jako formalno-prawny i drugi, rynkowy. Z pierwszego punktu widzenia kanał 8TV nadaje na podstawie przyznanej w 2009 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) koncesji dla Eski TV. Na wniosek nadawcy regulator rynku dokonał w 2016 roku jej zmiany. Ósemka TV z formalno-prawnego spojrzenia jest więc następcą stacji pod nazwą Eska TV.

Nowa Eska TV nadaje na podstawie zupełnie nowej koncesji przyznanej przez KRRiT. Kanał przejął ofertę muzyczną i prezenterów dotychczasowej Eski TV, a także jej nazwę. Z rynkowego punktu widzenia nowa Eska TV jest więc następcą dotychczasowej Eski TV.

Formalno-prawny wymiar tych zmian powoduje, iż Ósemka TV zastępuje Eskę TV we wszystkich dotychczasowych kanałach dystrybucji, w tym w MUX 1 oraz na listach operatorów kablowych i satelitarnych (oczywiście może się zdarzyć, że operatorzy mogą inaczej zdecydować i zachować Eskę TV w ofercie bez dodawania 8TV na listy). Zasięg nowej Eski TV budowany jest przez nadawcę od początku.

Opisane powyżej modyfikacje stały się także początkiem zapowiadanych przez nadawcę zmian w przekazie satelitarnym wszystkich kanałów Grupy ZPR Media (więcej tutaj).
 
Nina Cieślińska „Lady Nina” i Aleksandra Kot, prezenterki kanału Eska TV, foto: Grupa ZPR Media
Nina Cieślińska „Lady Nina” i Aleksandra Kot, prezenterki kanału Eska TV, foto: Grupa ZPR Media
Kanał Eska TV rozpoczął nadawanie w 2008 roku w sieci (więcej tutaj), a w 2009 roku ruszył z regularnym przekazem satelitarno-kablowym (więcej tutaj). W 2011 roku stacja zadebiutowała w bezpłatnym, ogólnopolskim MUX 1 NTC (więcej tutaj). W 2015 roku ruszyła natomiast Eska TV HD, która znalazła się w pakietach sieci kablowych i IPTV (więcej tutaj).
 
Katarzyna Cichopek w programie „Nowa ja!” kanału 8TV, foto: Grupa ZPR Media
Katarzyna Cichopek w programie „Nowa ja!” kanału 8TV, foto: Grupa ZPR Media

Nowa Eska TV to kanał muzyczny, natomiast 8TV to stacja o charakterze muzyczno-rozrywkowym.

Kanał 8TV w standardowej rozdzielczości dostępny jest w MUX 1 NTC, w niekodowanym przekazie satelitarnym oraz na listach platform Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV, natomiast 8TV w SD i/lub HD mogą odbierać abonenci praktycznie wszystkich sieci kablowych i IPTV. Nowa Eska TV w standardowej rozdzielczości dostępna jest w niekodowanym przekazie satelitarnym, na liście platformy nc+ oraz w sieci - w serwisie EskaGO, natomiast Eska TV w SD i/lub HD znalazła się w pakietach wybranych operatorów kablowych i IPTV, takich jak m.in.: UPC Polska, Inea, Toya i Netia.
 
Niekodowany przekaz kanału 8TV
Niekodowany przekaz kanału 8TV

W przypadku emisji satelitarnej w miejscu Eska TV pojawił się kanał 8TV, a Eska TV pojawiła w miejscu Hip Hop TV na tp. 16 (11,508 GHz, pol. V), który przeniósł się na transponder nc+ (więcej informacji). Co ciekawe - jest to wbrew pierwotnym zapowiedziom, gdyż w tabeli Grupa ZPR Media wskazywała, że "nowa" Eska TV znajdzie się na tp. 10 (11,393 GHz, pol. V).

Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału 8TV:
Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 10 (11,393 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK)

ID: 8 TV
PID V: 516 (MPEG-2/SD)
PID A: 690 (pol)
PID PCR: 516
SID: 4315
PID PMT: 264
PID HbbTV: 7015
Provider: TVN
Kodowanie: brak
 
Niekodowany przekaz kanału 8TV
Niekodowany przekaz kanału 8TV

Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału Eska TV:
Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 16 (11,508 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Eska TV
PID V: 529 (MPEG-4/SD)
PID A: 761 (pol)
PID PCR: 529
SID: 15811
PID PMT: 47
PID TXT: 581
PID HbbTV: 7010
Provider: TVN
Kodowanie: brak
 
Niekodowany przekaz Eska TV z nowych parametrów na 13°E
Niekodowany przekaz Eska TV z nowych parametrów na 13°E

Obecnie Grupa ZPR Media ma następujące kanały telewizyjne w swoim portfolio: Fokus TV (SD/HD), 8TV (SD/HD), Eska TV (SD/HD), Vox Music TV, Hip Hop TV, Polo TV, Polo TV US, a także internetowe stacje Wawa TV, Polo Party TV, Eska Rock TV, Eska Party TV, Eska Best Music TV i Vox Old's Cool TV, które są dostępne w sieci w serwisie EskaGO. W przygotowaniu jest kanał Nowa TV (więcej tutaj). Według wcześniejszych doniesień nadawca chce ruszyć w sieci z nowymi stacjami bazującymi na marce Fokus TV, takimi jak m.in. Fokus Historia, Fokus Geo i Fokus Investigation (więcej tutaj).

Do Grupy ZPR Media należą ponadto również m.in.: serwisy internetowe, rozgłośnie Radio Eska, Radio Eska Rock, Radio Wawa, Radio Vox FM, broker IDMnet, wydawca dziennika „Super Express” czy czasopism „Żagle”, „Podróże”, „Murator”, „Architektura - Murator”, „Dobre wnętrze”, „Moje mieszkanie”, „M jak mieszkanie”, „M jak mama” i „Zdrowie”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

850 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

119 zł Więcej...

Gimbal ręczny DJI Osmo Mobile 2 do smartfonów

DJI Osmo Mobile 2, to nowa wersja przełomowego gimbala stworzonego...

599 zł Więcej...
reklama