dodano: 2016-11-16 19:33 | aktualizacja:
2019-10-16 14:11
autor: Janusz Sulisz |
źródło: SAT Kurier 6/2015
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Malta to po grecku miód. Maltę faktycznie można uznać za
„kraj miodem płynący”, bo jest tam gatunek pszczół produkujący specyficzny miód, występujący jedynie na tej wyspie. Rzymianie nazywali tę wyspę
Melita, przejmując nazwę od Greków.
Malta jest położona w archipelagu 18 niezamieszkanych wysepek i 3 większych zamieszkanych (Malta, Gozo i Comino) na Morzu Śródziemnym prawie 80 km na południe od włoskiej Sycylii, około 333 km na północ od Libii i 284 km od Tunezji, stąd m.in. kłopoty z imigrantami z Afryki. Z Polski najlepiej polecieć tam samolotem Ryanair z Krakowa lub Wrocławia (tanio!), ewentualnie Lufthansą z przesiadką w Monachium lub Frankfurcie. Jest też maltańska linia Air Malta. Najwięcej połączeń lotniczych z Malty jest do bliskich lotnisk we Włoszech. Zwykle leci się m.in. nad Sycylią – widać wulkan Etna. Kursują tam też promy z Sycylii, ale to bardzo mozolna droga. Mimo że Malta jest europejską wyspą, znajduje się dalej na południe niż stolice takich krajów afrykańskich, jak Tunezja i Algieria. Co ciekawe, Malta wcale nie jest najbardziej na południe wysuniętym punktem Europy. Jest nim grecka wyspa Gawdos.
Malta jest najdalej wysuniętym krajem Unii Europejskiej, już z klimatem subtropikalnym, ale jeszcze śródziemnomorskim. Zimy są niezwykle łagodne. Lata długie, ciepłe, czasami bardzo gorące. Średnio temperatura w ciągu roku to 23°C w dzień i 16°C w nocy. Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu – nie warto akurat wtedy się tam wybierać, bo dużo turystów, zero deszczu i dużo drożej. Najlepiej zwiedzać na wiosnę lub późną jesienią – wrzesień jest jeszcze bardzo gorący!
Tu ciekawostka, która przyciąga turystów – według International Living,
Malta jest państwem z najlepszym klimatem na świecie. Autora to specjalnie nie podnieciło, bo to może zaleta, ale są też wady. Za dużo skał i kamieni, mało zieleni, choć to podobno jedyna w Europie wyspa, która jest zielona przez cały rok. No i chyba jest tam jednak zdecydowanie za drogo. Maltańczycy chronią swój rynek dość sprytnie. Oni płacą mniej – turyści więcej i to w euro (na plaży piwo 6 euro za 0,33 l). Za to rdzenni Maltańczycy więcej zarabiają niż emigranci – w ten sposób Maltańczycy nie emigrują, bo dobrze im u siebie.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.