reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kambodża z kompleksem Angkor Thom i Angkor Wat

dodano: 2016-11-18 03:34 | aktualizacja: 2017-04-19 17:55
autor: Janusz Blamowski | źródło: SAT Kurier 4/2015

Cambodia_360 Jednym z najchętniej wybieranych azjatyckich krajów na wakacyjny, egzotyczny wypoczynek jest Tajlandia. Dzięki doskonale funkcjonującemu przemysłowi turystycznemu, Tajlandia przyciąga wiele osób z całego świata, które zostawiają tu pokaźne sumy pieniędzy, zasilające budżet tego państwa. Od kilku lat leżąca obok Tajlandii Kambodża stara się pójść w ślady zamożnego sąsiada i zachęcić turystów do odwiedzin. Niestety turyści, którzy tu przyjeżdżają, przeważnie spędzają tutaj tylko jeden lub dwa dni, zwiedzając najcenniejszy kambodżański zabytek - kompleks Angkor Thom i Angkor Wat.

Cambodia_2014_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Angkor Thom zamieszkiwało w czasach jego świetności około miliona mieszkańców - wówczas starożytny Rzym liczył ich zaledwie 100 tysięcy! Wewnątrz Angkor Thom znajduje się wiele świątyń, jednak największe wrażenie robią dwie: Ta Prohm i Bayon.
 
Świątynia Bayon - gigantyczne głowy przedstawiające Buddę

Ruiny Ta Prohm porastają olbrzymie drzewa, których korzenie oplatają kamienne mury. Jest to jedyna świątynia pozostawiona przez dawnych konserwatorów jako przykład, jak w ciągu wieków przyroda „zagospodarowała” opuszczone miasto. Świątynię Bayon zdobi 216 identycznych, gigantycznych głów przedstawiających Buddę. Położona dokładnie w centrum Angkor Thom świątynia powstała pod koniec XII wieku i choć nie jest tak majestatyczna jak Angkor Wat, robi duże wrażenie na zwiedzających. 
 
Świątynia Banteay Srei odrestaurowana dzięki funduszom UNESCO

Perełką wśród licznych świątyń jest Banteay Srei. Położona w pięknie utrzymanym parku, niewielka budowla pieczołowicie odrestaurowana dzięki funduszom UNESCO zachwyca zwiedzających wspaniałymi freskami i rzeźbami świadczącymi o wyjątkowym kunszcie artystów tworzących swoje dzieła na początku ubiegłego milenium.

Półwysep Kep i jego atrakcje

Zdecydowaliśmy się na wyprawę do Kambodży w grudniu. Postanowiliśmy spędzić kila dni w Siem Reab, aby mieć możliwość obejrzenia większości znajdujących się na sporym obszarze świątyń. Dzięki temu po kilkugodzinnej jeździe tuk-tukiem dotarliśmy do położonego 50 km na północny wschód miejsca zwanego Kbal Spean. Czekał nas jeszcze godzinny marsz przez tropikalną dżunglę do wodospadu i fantastycznie rzeźbionego łoża górskiego potoku. Wykute w skalistym dnie potoku i otaczających go głazach, liczące ponad tysiąc lat rzeźby przedstawiają panteon hinduskich bóstw i lingamy - symbole boga Śiwy, zachwycają cyzelowanymi detalami i niebiańskim spokojem malującym się na twarzach bóstw. Otaczająca potok tropikalna dżungla nadaje temu miejscu niepowtarzalny urok. Większość odwiedzających Kambodżę turystów kończy pobyt właśnie tu, w Siem Reab.
 
Kbal Spean - jedna z kamiennych rzeźb w korycie potoku


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...