reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: TV Republika wybuduje polskie Hollywood?

dodano: 2018-01-29 19:56 | aktualizacja: 2018-01-30 10:15
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku) Jak informuje portal Wirtualne Media, TV Republika uruchamia filmowy kanał pod nazwą Republika Film. Nadawca we wniosku o koncesję do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zobowiązał się, że w godzinach 6-23 filmy fabularne będą stanowiły 40 proc. ramówki.

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W grudniu ub.r. TV Republika miała 0,05 proc. udziału w rynku telewizyjnym i zaledwie 0,02 proc. w komercyjnej grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Po tym jak rządząca partia „przejęła” telewizję publiczną, z miesiąca na miesiąc wyniki tego kanału informacyjnego są coraz słabsze. Większość dotychczasowych dziennikarzy Republiki uciekła do TVP. Młodzi, którzy ich zastąpili, narzekają na małe perspektywy rozwoju, ogólny bałagan i zarobki. Zaskakuje zatem, że nadawca zamiast poprawić ofertę głównej stacji, to uruchamia drugą. Jednocześnie nie zdradza, skąd będzie czerpać filmy fabularne, które przewiduje w ramówce. Umowy z wytwórniami hollywoodzkimi na najnowsze produkcje raczej nie wchodzą w grę.

Czyżby jakiś deal z TVP na polskie produkcje?
Emitowanie hitowych pozycji Telewizji Polskiej zagwarantowałoby pewną widownię, ale nie jest tajemnicą, że środowisku „Gazety Polskiej" i co za tym idzie Republiki nie jest zbytnio po drodze z prezesem TVP Jackiem Kurskim. A może tak będzie nadawana „Korona królów”? Nie wiadomo!

Może więc TV Republika marzy o stworzeniu czegoś w rodzaju polskiego Hollywood?
To tym trudniej sobie wyobrazić. Mamy jednak spółki skarbu państwa i ministerstwa, z których blisko 73 mln zł popłynęło na różne granty i dofinansowania dla instytucji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Być może „zaprzyjaźniona” z PiS TV Republika też otrzyma jakieś granty na np. patriotyczne filmy o żołnierzach wyklętych. Kanał Republika Film z atrakcyjną ofertą programową mógłby zachęcać operatorów do większego eksponowania kanału informacyjnego. Na platformie nc+ TV Republika jest dopiero na 216. pozycji w EPG i na liście programowej - do TV Puls HD na 20. pozycji daleko - do oglądalności tej stacji też daleko!

Republika Film wchodzi jednak na bardzo trudny rynek.
Kanałów filmowych i filmowo-serialowych działa w Polsce aż 35 - duża konkurencja. Zdarza się, że znikają nawet stacje tworzone przez prawdziwych gigantów rynku, jak np. Universal Channel, Fox Life czy TV1000 Viasatu. Przykład AXN Spin pokazuje, że nawet emisja w wysokiej rozdzielczości to czasem zbyt mało (0,02 proc. udziału w rynku w 2017 roku). To zaskakujące, że w Polsce ktoś ma odwagę uruchomić kanał filmowy, skoro zmieniają się trendy i młodzi ludzie chętniej oglądają filmy i seriale na platformach z wideo na życzenie (VOD) typu Netflix.

Pytanie czy Republika Film w ogóle powstanie? A może to tylko badanie rynku?
Polsat do tej pory nie uruchomił zapowiadanej stacji Polsat Film 2. Zapowiadane w 2008 roku przez agencję reklamową CK! TV dwa kanały Bajka TV i Film TV nie powstały do dziś. Uruchomić kanał, a go utrzymać przez kilka lat, by mieć wierną widownię, to zupełnie dwie różne sprawy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...