reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TV Republika wybuduje polskie Hollywood?

dodano: 2018-01-29 19:56 | aktualizacja: 2018-01-30 10:15
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku) Jak informuje portal Wirtualne Media, TV Republika uruchamia filmowy kanał pod nazwą Republika Film. Nadawca we wniosku o koncesję do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zobowiązał się, że w godzinach 6-23 filmy fabularne będą stanowiły 40 proc. ramówki.

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W grudniu ub.r. TV Republika miała 0,05 proc. udziału w rynku telewizyjnym i zaledwie 0,02 proc. w komercyjnej grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Po tym jak rządząca partia „przejęła” telewizję publiczną, z miesiąca na miesiąc wyniki tego kanału informacyjnego są coraz słabsze. Większość dotychczasowych dziennikarzy Republiki uciekła do TVP. Młodzi, którzy ich zastąpili, narzekają na małe perspektywy rozwoju, ogólny bałagan i zarobki. Zaskakuje zatem, że nadawca zamiast poprawić ofertę głównej stacji, to uruchamia drugą. Jednocześnie nie zdradza, skąd będzie czerpać filmy fabularne, które przewiduje w ramówce. Umowy z wytwórniami hollywoodzkimi na najnowsze produkcje raczej nie wchodzą w grę.

Czyżby jakiś deal z TVP na polskie produkcje?
Emitowanie hitowych pozycji Telewizji Polskiej zagwarantowałoby pewną widownię, ale nie jest tajemnicą, że środowisku „Gazety Polskiej" i co za tym idzie Republiki nie jest zbytnio po drodze z prezesem TVP Jackiem Kurskim. A może tak będzie nadawana „Korona królów”? Nie wiadomo!

Może więc TV Republika marzy o stworzeniu czegoś w rodzaju polskiego Hollywood?
To tym trudniej sobie wyobrazić. Mamy jednak spółki skarbu państwa i ministerstwa, z których blisko 73 mln zł popłynęło na różne granty i dofinansowania dla instytucji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Być może „zaprzyjaźniona” z PiS TV Republika też otrzyma jakieś granty na np. patriotyczne filmy o żołnierzach wyklętych. Kanał Republika Film z atrakcyjną ofertą programową mógłby zachęcać operatorów do większego eksponowania kanału informacyjnego. Na platformie nc+ TV Republika jest dopiero na 216. pozycji w EPG i na liście programowej - do TV Puls HD na 20. pozycji daleko - do oglądalności tej stacji też daleko!

Republika Film wchodzi jednak na bardzo trudny rynek.
Kanałów filmowych i filmowo-serialowych działa w Polsce aż 35 - duża konkurencja. Zdarza się, że znikają nawet stacje tworzone przez prawdziwych gigantów rynku, jak np. Universal Channel, Fox Life czy TV1000 Viasatu. Przykład AXN Spin pokazuje, że nawet emisja w wysokiej rozdzielczości to czasem zbyt mało (0,02 proc. udziału w rynku w 2017 roku). To zaskakujące, że w Polsce ktoś ma odwagę uruchomić kanał filmowy, skoro zmieniają się trendy i młodzi ludzie chętniej oglądają filmy i seriale na platformach z wideo na życzenie (VOD) typu Netflix.

Pytanie czy Republika Film w ogóle powstanie? A może to tylko badanie rynku?
Polsat do tej pory nie uruchomił zapowiadanej stacji Polsat Film 2. Zapowiadane w 2008 roku przez agencję reklamową CK! TV dwa kanały Bajka TV i Film TV nie powstały do dziś. Uruchomić kanał, a go utrzymać przez kilka lat, by mieć wierną widownię, to zupełnie dwie różne sprawy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88 HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, wsparciem PLS...

299 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388M Matrix do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI typu Matrix. Urządzenie przesyła sygnał HDTV np....

820 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51 S2X

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

730 zł Więcej...
reklama