reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Czy nc+ rzeczywiście stała się elastyczna?

dodano: 2018-03-06 19:56 | aktualizacja: 2018-03-07 15:00
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

TV_Elastyczna_2_360px.jpg Platforma cyfrowa nc+ chce być jak supermarket Lidl. W niemieckim markecie co 7 dni jest tydzień z ofertą konkretnego kraju, obejmującą m.in. tamtejsze piwa czy słodycze. Dzięki „Telewizji Elastycznej" abonenci będą mogli co miesiąc cieszyć się innymi kanałami. Czy nc+ zyska wiele tysięcy nowych klientów?
 


TV_Elastyczna_3_ncplus_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Osoby, które zdecydują się podpisać umowę z nc+ na pakiet Comfort+ otrzymają dostęp do 112 kanałów za 39,99 zł miesięcznie.

To opłata obowiązkowa, która nie podlega zmianie w trakcie trwania umowy. Co miesiąc można natomiast zmieniać pakiety z dodatkowymi kanałami, czyli opłatę dodatkową. Za 8 stacji CANAL+ trzeba zapłacić 60 zł. 37 dodatkowych kanałów tematycznych kosztuje 30 zł miesięcznie, sportowa paczka z 3 kanałami Eleven Sports 15,90 zł miesięcznie, Multi Man Pack (kanały History, Adventure, FightBox i erotyczne) 30 zł miesięcznie a HBO 25 zł miesięcznie. Przed końcem miesięcznego okresu rozliczeniowego można zrezygnować z dodatkowych kanałów albo wybrać inny pakiet. To oczywiście większa elastyczność niż do tej pory, ale skoro platforma taką ofertę wdraża, to powinna uwzględnić też dotychczasowych klientów. Nie buduje lojalności pozwalając płacić mniej jedynie tym nowym. Sam niedawno miałem telefon z call center nc+, gdzie proponowano mi wyższy pakiet, ponieważ moja umowa kończy się latem. Zaproponowałem, że przedłużę umowę, jeśli będę mógł zmniejszyć pakiet i usłyszałem, że muszę poczekać do wakacji.
 
Operatorzy płatnej telewizji walczą o większe ARPU, czyli przychody od jednego abonenta, ale ryzykują utratę zaufania klientów.

Prawdziwą elastycznością byłoby pozwolenie abonentom na wybieranie pożądanych kanałów. Chcę oglądać, np. National Geographic Channel, Nat Geo Wild, Travel Channel, Discovery Channel, BBC Earth, Planete+, Domo+, Kuchnia+, History, H2, Trace, TVN24, TVN24 Bis, Polsat News, TV Republika i Superstację? Za więcej kanałów nie muszę płacić.

Wydaje się, że niekoniecznie nc+ czy Cyfrowy Polsat traciłyby na takiej sprzedaży, bo mogłyby w tej formie zaoferować wyższe ceny za pojedyncze kanały. Chociażby 5 zł za kanał. Znalazłaby się na pewno grupa chętnych, której bardziej opłacałoby się płacić za trzy oglądane kanały niż płacić blisko 40 zł za dziesiątki kanałów naszpikowanych reklamami i powtórkami. Wydaje się, że pod tym względem nowa oferta nc+ nie dotrze do osób, którym wystarcza naziemna telewizja cyfrowa i Smart TV / Android TV z YouTube i Netflixem, Playerem, Showmaxem, TVP VoD czy ipla.
 
W Netfliksie za nieco ponad 40 zł miesięcznie mam dostęp do setek filmów i seriali i nie muszę się denerwować na reklamy emitowane na kanałach, za które płacę. Już w tym roku będzie można obejrzeć produkcję „1983" Agnieszki Holland z Robertem Więckiewiczem i Maciejem Musiałem o alternatywnej wersji polskiej rzeczywistości, w której komunizm nie upadł.

Platformy cyfrowe mają jeszcze to szczęście, że oferta filmowa Netfliksa nie zawiera najnowszych hollywoodzkich hitów a filmowe produkcje autorskie są różnej jakości. Nie ma też zbyt wielu produkcji dokumentalnych. Jeśli to się zmieni, to platformy i sieci kablowe mogą mieć problemy. W Stanach Zjednoczonych, gdzie Netflix jest najsilniejszy już widać te kłopoty.

W 2022 roku liczba abonentów płatnej telewizji ma spaść do 102 mln.
Dla porównania w szczytowym 2012 roku było ich o 5 mln więcej. Pytanie na ile hity hollywoodzkie i rozgrywki sportowe będą jeszcze zachęcać abonentów do podpisania umów z platformami. Wielu osobom już dziś wystarczą seriale a sport na żywo można również oferować przez serwisy na żądanie, bez konieczności instalowania anteny satelitarnej. Wydaje się, że prawdziwe elastyczne oferty płatnej telewizji dopiero do Polski przyjdą wraz z trendem z Ameryki.

A Państwo za jakie kanały tematyczne płaciliby, gdyby była naprawdę elastyczna oferta telewizyjna? 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...