reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kłodzko, Góry Stołowe i Góry Sowie z kompleksem Riese

dodano: 2019-01-20 12:26 | aktualizacja: 2021-07-31 12:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Kłodzko Ziemia kłodzka ma bardzo dużo do zaoferowania potencjalnym turystom. Na stosunkowo niewielkim obszarze czeka na nich mnóstwo atrakcji - od zabytkowego Kłodzka, będącego sercem tego regionu, przez bajeczne Góry Stołowe, Góry Sowie i Masyw Śnieżnika czy słynne uzdrowiska ze źródłami wód mineralnych, po tajemnicze sztolnie hitlerowskie wchodzące w skład kompleksu Riese. W tym artykule skupię się na północnej części ziemi kłodzkiej.

Góry Stołowe


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Położenie ziemi kłodzkiej na mapie Polski; źródło: www.ziemia-klodzka.pl
Mapa ziemi kłodzkiej; źródło: www.powiat.klodzko.pl

Kłodzko sercem ziemi kłodzkiej

Kłodzko to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim liczące 27 tys. mieszkańców. Leży w Kotlinie Kłodzkiej, która wraz otaczającymi ją terenami górskimi (m.in. Góry Sowie, Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika) nazywana jest ziemią kłodzką. Przez centrum miasta płynie Nysa Kłodzka wraz z Kanałem Młynówka. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa kłoda.
 
Rynek w Kłodzku z barokową studnią z fontanną
Widok na miasto spod Twierdzy Kłodzko - w tle kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Twierdza Kłodzko, udostępniona do zwiedzania turystom. Trasa rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim, gdzie w średniowieczu stały zabudowania zakonu augustianów, a potem prowadzi pod Bastionem Alarmowym. Turyści mogą zobaczyć tam słynne schody, którymi wbiegali czterej pancerni. W 1970 roku na twierdzy zrealizowano bowiem część zdjęć do serialu „Czterej pancerni i pies” (zobacz odc. 18 i 21).
 
Twierdza Kłodzko
Słynna scena z serialu „Czterej pancerni i pies” na Fortecznej Górze w Kłodzku (odc. 21 - Dom).
W tle wieża ratuszowa.

Ważnymi punktami na trasie zwiedzania są też lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon - ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką. Można też odwiedzić tak zwane labirynty - do przejścia jest ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 90 do 180 cm.
 
Twierdza Kłodzko

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...