reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zamek Tenczyn w Rudnie, czyli „mały Wawel” [wideo]

dodano: 2019-04-02 21:42 | aktualizacja: 2019-10-16 13:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: ratujtenczyn.org.pl/orlegniazda.pl/podroze.satkurier.pl

Zamek Tenczyn Rudno W Rudnie w pow. krakowskim, raptem około 18 km w linii prostej od granic Krakowa, tuż przy autostradzie A4 znajdują się godne obejrzenia ruiny zamku Tenczyn. To jeden z zamków na szlaku Orlich Gniazd. Kiedyś zamek Tenczyn był jednym z największych obiektów tego typu w Małopolsce i znaczącym w Polsce. Przez 300 lat nazywano go nawet „małym Wawelem”. W lipcu 2016 roku, dzięki porozumieniu zawartemu między spadkobiercami Adama hr. Potockiego a Gminą Krzeszowice, ruiny ponownie zostały otwarte dla zwiedzających (niestety tylko latem). Zamek jest uważany za jeden z 10 najciekawszych zamków w Małopolsce - warto go zobaczyć!

Zamek Tenczyn Rudno z drona z lotu ptaka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak dojechać?

Z Krakowa najszybciej można dojechać tam autostradą A4, ale to tak naprawdę się nie opłaca, bo na wjeździe na A4 trzeba zapłacić 10 zł, a przejazd do zjazdu tuż przed słynnymi kopułkami Alvernia Planet to 22 km i 15 minut jazdy, więc to jedna z droższych opłat za autostradę. Natomiast od Wrocławia już opłaca się tam dojechać A4, bo oszczędność czasu jest ogromna. Jadąc z Rzeszowa A4, można w Kryspinowie zjechać na drogę wojewódzką nr 780, by przez Liszki i Alwernię, bez autostradowej opłaty 10 zł, dojechać do Rudna. Alternatywnych wobec A4 dróg z Krakowa jest kilka, m.in. droga krajowa nr 79.

Niestety oznaczenia dojazdu do zamku Tenczyn są mało widoczne, więc warto ustawić wcześniej nawigację na parking znajdujący się niedaleko. Jako ciekawostkę warto dodać, że w pobliskiej miejscowości Tenczynek mieści się browar kupiony w 2018 roku przez Janusza Palikota.

Na miejscu pod zamkiem Tenczyn są trzy parkingi - dwa bezpłatne i jeden płatny. Dla wygodnych są parkingi od strony kościoła św. Rafała, gdzie po płaskim terenie można dojść do bramy wejściowej zamku. My wybraliśmy inny parking, od strony południowo-wschodniej, gdzie jest strome podejście ścieżką w lesie, który otacza ruiny zamku od tej strony. Są tam dobrze oznaczone szlaki turystyczne. Gdzie to jest - warto zajrzeć tu.
 

Ratuj Tenczyn!

O tym, że trzeba na poważnie zająć się ruinami zamku Tenczyn w Rudnie, zda sobie sprawę każdy, kto je odwiedzi. Osobiście byłem zachwycony tym obiektem i szkoda, że zamek był zamknięty, bo sezon turystyczny jeszcze nie ruszył (a ciekawych ludzi przyjechało dużo!). To wspaniały zamek, który jest w opłakanym stanie i to tak blisko Krakowa - wstyd! Zamek niszczeje na naszych oczach, mury pękają i choć wiele już zrobiono, to mimo wszystko to za mało! Trudno zrozumieć, że taki wspaniały średniowieczny zamek, znajdujący się tak blisko od Krakowa, będący zabytkiem o ogromnej wartości dla polskiej kultury, został tak zostawiony przez władze woj. małopolskiego (Krakowa), nie mówiąc o władzach centralnych. Z całym szacunkiem, ale skromne Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn" (chwała im za to) i lokalny samorząd Krzeszowic nie są w stanie ocalić tego zamku. Czas pomóc temu zamkowi - promując go wśród turystów, bo jest co promować - tu można przekazać darowiznę.
 

Obszedłem ten zamek dookoła i liczne fragmenty murów nadal grożą katastrofą budowlaną (pęknięcia muru od strony południowej) i tylko natychmiastowe prace zabezpieczające mogą je uratować. Wydaje się, że kwoty rzędu 800 tys. zł czy nawet 6 mln zł rocznie to za mało. Co gorsze zdarzają się liczni pseudoeksploratorzy, którzy wchodzą na mury przez niezabezpieczone okna i dziury, żeby coś tam zobaczyć czy sfotografować, nie zdając sobie sprawy z tego, że upadek może skończyć się dramatycznie.

Korzystając z okazji, otrzymaliśmy do dyspozycji filmy 4K z drona, wykonane nad zamkiem Tenczyn przez Janusza Blamowskiego - patrz na wideo na końcu tego tekstu. Pokazują one w całej okazałości potęgę tego zamku, jego klimat, który nie jest doceniany.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...