reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Dolne Witkowice w Ostrawie - uczta dla miłośników architektury industrialnej

dodano: 2019-07-15 18:56 | aktualizacja: 2019-09-06 16:19
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

DOV Ostrava Choć to góry są moją wielką namiętnością, fascynują mnie również obiekty poprzemysłowe, takie jak zamknięte fabryki, nieczynne kopalnie, opuszczone hale magazynowe, itp. Ciekawi mnie ich historia i ludzi z nimi związanych, ale najbardziej pociąga mnie ich forma architektoniczna, nadgryziona dodatkowo zębem czasu. Mogłoby dziwić, jakim sposobem jedną osobę pasjonować mogą tak różne od siebie na pierwszy rzut oka rzeczy. Góry i dawne fabryki mają jednak wspólny mianownik - wielkość, tajemniczość i trudnodostępność. Tak oto celem mojej wycieczki stały się Dolne Witkowice w Ostrawie.

DOV Ostrava


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kopalnia Hlubina, koksownia oraz wielkie piece stanowiły unikatowy kompleks począwszy od wydobycia węgla, przez flotację, produkcję koksu aż po samą produkcję surówki żelaza. W żadnym innym miejscu w Europie ten skomplikowany proces technologiczny nie był skupiony w jednym miejscu.
 
Nagrzewnice wielkiego pieca
Widok spod wielkiego pieca na koksownię

Wielki piec i Bolt Tower
Największą atrakcją Dolnych Witkowic jest zwiedzanie wielkiego pieca nr 1 i wejście na tak zwaną Bolt Tower (inaczej śrubową wieżę), stanowiącą jego nadbudowę. Bolt Tower została zaprojektowana przez czeskiego architekta Josefa Pleskota w ramach rewitalizacji dawnego terenu przemysłowego Witkowice.
 
Wielki piec i Bolt Tower
Wielki piec i Bolt Tower

Bolt Tower została zbudowana w 2015 roku i nazwana na cześć jamajskiego sportowca Usaina Bolta, który podobno regularnie odwiedza Ostrawę. Jego własnoręczny podpis widnieje nawet na górnej części konstrukcji wieży. Można zapozować sobie przy nim do fotografii.
 
Przy pamiątkowym podpisie złożonym przez Usaina Bolta

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...