Choć to góry są moją wielką namiętnością, fascynują mnie również obiekty poprzemysłowe, takie jak zamknięte fabryki, nieczynne kopalnie, opuszczone hale magazynowe, itp. Ciekawi mnie ich historia i ludzi z nimi związanych, ale najbardziej pociąga mnie ich forma architektoniczna, nadgryziona dodatkowo zębem czasu. Mogłoby dziwić, jakim sposobem jedną osobę pasjonować mogą tak różne od siebie na pierwszy rzut oka rzeczy. Góry i dawne fabryki mają jednak wspólny mianownik - wielkość, tajemniczość i trudnodostępność. Tak oto celem mojej wycieczki stały się Dolne Witkowice w Ostrawie.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Również 1 godzinę 40 minut trwa zwiedzanie obszaru Kopalni Hlubina (bez możliwości zjazdu). Trasa z przewodnikiem obejmuje zwiedzanie zrekonstruowanych budynków, szybu, zapoznanie się z historią wydobycia węgla, przetwarzania go na koks i wykorzystania w wielkich piecach.
Trzecią atrakcją jest zwiedzanie Auli Gong. Trasa przedstawia transformację Dolnych Witkowic - zdewastowanego, stalowego miasta, w nowoczesne centrum edukacyjne, kulturalne i społeczne. Można zobaczyć oryginalne części dawnego kompleksu przemysłowego oraz zupełnie nowe i zrekonstruowane budynki.
Należy jeszcze wspomnieć o Świecie Techniki - specjalnych ekspozycjach przygotowanych z myślą o dzieciach i młodzieży. Na ten cel przeznaczono dwa budynki kompleksu DOV. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.stcostrava.cz.
DOV miejscem wielu imprez i festiwali
Na terenie postindustrialnego kompleksu Dolne Witkowice co roku odbywa się Colours of Ostrava- międzynarodowy festiwal wielogatunkowy. Pierwsza jego edycja miała miejsce w 2002 roku w Ostrawie, ale dopiero w 2012 roku festiwal został przeniesiony na teren DOV. Tegoroczna edycja miała miejsce w dniach 17-20 lipca. Największymi gwiazdami biorącymi udział w tym wydarzeniu byli: legendarna brytyjska grupa rockowa The Cure (hity takie, jak „Lullaby” i „Friday I'm in Love”) oraz brytyjski zespół indie rockowy Florence + The Machine (m.in. „You've Got the Love” i „Spectrum (Say My Name)”). W Dolnych Witkowicach od lat odbywa się również festiwal tanecznej muzyki elektronicznej Beats for Love.
Inną cykliczną imprezą jest festiwal rockowy Ostrava v plamenech (tegoroczna edycja 3 sierpnia). Ponadto DOV jest miejscem koncertów, spektakli baletowych, musicali i oper czy też nawet pchlego targu.
Nocleg
Osoby zainteresowane zwiedzeniem DOV mogą rozważyć nocleg w Hotelu VP1, znajdującym się na obrzeżach kompleksu. Nie dysponuje on zbyt wysokim standardem, ale ceny też nie są wygórowane, a dodatkowo można otrzymać zniżkę na zwiedzanie wielkiego pieca i Bolt Tower.
Telewizja w Czechach
Na temat telewizji w Czechach pisałam już w artykule „Praga - jedno z najpiękniejszych miast w Europie” - zachęcam do lektury. Od tego czasu trochę się jednak zmieniło. Wiadomo już, w listopadzie br. w Czechach rozpocznie się proces wyłączania nadajników DVB-T na rzecz DVB-T2.
W Ostrawie działają dwa nadajniki naziemnej telewizji cyfrowej - na wieży Hoszczalkowice (Hošťálkovice) oraz na wieży ciśnień Hladnov w dzielnicy Śląska Ostrawa. Są one dobrze widoczne z Bolt Tower.
U naszych południowych sąsiadów funkcjonują trzy platformy satelitarne - Skylink (operatorem jest M7 Group, choć niedługo może być nim już Grupa Canal+), freeSAT (UPC DTH) i Nová DIGI TV (DIGI Czech Republic). Platforma Skylink jest dostępna z satelity Astra 3B (23,5°E), natomiast freeSAT i Nová DIGI TV działają na satelitach Thor (0,8°W).
Choć anteny satelitarne są częstym widokiem w Ostrawie, to nie w ścisłym centrum miasta - tam zauważalna jest duża dbałość o estetykę elewacji zabytkowych kamienic. Podobnie sytuacja wygląda w Pradze, stolicy Czech.
* DOV to także nazwa zrzeszenia powstałego w 2007 roku na rzecz odbudowy i udostępnienia ostrawskiego dziedzictwa przemysłowego.