reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Dolne Witkowice w Ostrawie - uczta dla miłośników architektury industrialnej

dodano: 2019-07-15 18:56 | aktualizacja: 2019-09-06 16:19
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

DOV Ostrava Choć to góry są moją wielką namiętnością, fascynują mnie również obiekty poprzemysłowe, takie jak zamknięte fabryki, nieczynne kopalnie, opuszczone hale magazynowe, itp. Ciekawi mnie ich historia i ludzi z nimi związanych, ale najbardziej pociąga mnie ich forma architektoniczna, nadgryziona dodatkowo zębem czasu. Mogłoby dziwić, jakim sposobem jedną osobę pasjonować mogą tak różne od siebie na pierwszy rzut oka rzeczy. Góry i dawne fabryki mają jednak wspólny mianownik - wielkość, tajemniczość i trudnodostępność. Tak oto celem mojej wycieczki stały się Dolne Witkowice w Ostrawie.

DOV Ostrava


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Aula Wielofunkcyjna Gong
Aula Gong to były zbiornik gazu, w którym obecnie odbywają się konferencje specjalistyczne, seminaria, debaty robocze i oświatowe oraz imprezy kulturalne i towarzyskie. Budowa zbiornika na gaz o pojemności 50 tys. m3 rozpoczęła się 22 listopada 1922 roku i zakończyła w 14 miesięcy w styczniu 1924 roku. Przestał pełnić swoją funkcję w 1998 roku wraz z wygaszeniem wielkiego pieca.
 
Widok z Bolt Tower na Aulę Gong. W tle huta ArcelorMittal Ostrava

Prace przygotowawcze do odbudowy obiektu, według projektu Josefa Pleskota, rozpoczęły się w listopadzie 2010 roku. Dzwon zbiornika na gaz został podniesiony o 1492 cm w styczniu 2011 roku. Natomiast w jego wnętrzu wybudowano sale konferencyjne, foyer, garderobę, galerię i salę mieszczącą 1500 gości. Aula Wielofunkcyjna Gong została otwarta 1 maja 2012 roku.
 
Widok z Bolt Tower na (od lewej): koksownię, wielkie piece nr 4 i 6 oraz Aulę Gong

Kopalnia Hlubina
Kopalnia węgla kamiennego Hlubina została otwarta w 1852 roku przez Salomona Mayera Rothschilda w pobliżu wielkich pieców huty żelaza Witkowice. Ostatni wózek węgla został stąd wywieziony 30 czerwca 1991 roku, a funkcjonowanie kopalni zostało definitywnie zakończone dokładnie rok później. Wszystko to w ramach programu ograniczenia wydobycia węgla.
 
Obiekty Kopalni Hlubina

Z byłych budynków przemysłowych i administracyjnych kopalni węgla kamiennego powstało obecnie wielofunkcyjne centrum kulturalno-edukacyjne z salami kinowymi, pokojami do przeprowadzania prób występów muzycznych, studio, pomieszczeniami reprezentacyjnymi i salami tanecznymi.
 
Widok z Bolt Tower na koksownię i Kopalnię Hlubina
Widok z wielkiego pieca nr na koksownię i Kopalnię Hlubina
Widok z Bolt Tower na koksownię i Kopalnię Hlubina

Wielki Świat Techniki
W ramach DOV przewidziano także atrakcje dla dzieci i młodzieży. Wielki Świat Techniki to inteligentna rozrywka na ponad 14 tys. m2. Obecnie obejmuje cztery stałe interaktywne ekspozycje, nowocześnie wyposażone laboratoria, warsztaty oraz sale lekcyjne, kino z filmami 3D i wnętrza Teatru Nauki. Służy jako centrum edukacji przede wszystkim dla szkół.

Mały Świat Techniki U6
Z dawnej VI centrali energetycznej utworzono obszar edukacyjny oraz muzeum interaktywne prezentujące w atrakcyjny i zabawny sposób naukę i technikę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...