reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Marsylia

dodano: 2020-05-12 17:04 | aktualizacja: 2023-02-17 22:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

Marsylia Calanques - mewa romańska Marsylia to pełne uroku francuskie miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przyciąga wyjątkowym klimatem i mnóstwem niespotykanych nigdzie indziej atrakcji. Jedną z nich są nadmorskie dolinki calanques, inną pamiętające wojnę wyspy archipelagu Frioul. Marsylia to także rodzinne miasto Edmunda Dantesa – tytułowego bohatera powieści „Hrabia Monte Christo”, który więziony był w słynnej twierdzy If. Nie sposób nie wspomnieć o Starym Porcie – sercu Marsylii, górującej nad miastem bazylice Notre Dame de la Garde z olbrzymią, pozłacaną statuą Dobrej Matki na szczycie dzwonnicy, a także zabytkowym, modernistycznym bloku z roku 1952. Nie brakuje też pięknych, piaszczystych plaż – Prado, Catalans, Pointe-Rouge i Prophète, restauracji ze świetnym jedzeniem i innych miejsc umożliwiających miłe spędzanie wolnego czasu. Imponujący jest też stadion Orange Vélodrome. W końcowej części artykułu kilka słów na temat telewizji we Francji.

Anita K.
Marsylia - widok z masywu Calanques


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Stary Port – serce Marsylii

Zwiedzanie Marsylii warto rozpocząć od Starego Portu (Vieux-Port), który stanowi dziś historyczne i kulturalne centrum miasta. Ta marina to nie tylko popularne miejsce spotkań i jeden z symboli Marsylii, lecz także ważny węzeł komunikacyjny, ze stacją metra, przystankami autobusowymi i miejscem, skąd można odbyć żeglugę na pobliskie wyspy lub nad calanques.
 
Widok na Stary Port z pokładu statku
Stary Port w Marsylii
Pawilon w Starym Porcie wykonany z polerowanej stali
Diabelski młyn w Starym Porcie

To właśnie w Starym Porcie można kupić świeże ryby na organizowanych kilka razy w tygodniu targach. W pobliżu Vieux-Port znajduje się wiele restauracji, w których można skosztować m.in. słynnej lokalnej zupy rybnej bouillabaisse (czyt. bujabes).
 
Stary Port po zmroku
Widok na Stary Port z ulicy Caisserie

Od Starego Portu aż do kościoła Saint-Vincent-de-Paul biegnie mająca kilometr długości aleja zwana Canebière. Jej nazwa pochodzi od słowa cannabis oznaczającego konopie – swego czasu Marsylia słynęła z produkcji lin. Przy Canebière mieści się wiele sklepów i restauracji.
 
Aleja Canebière w pobliżu Starego Portu
Pałac de la Bourse przy alei Canebière

W pobliżu Starego Portu znajduje się też co najmniej kilkanaście innych miejsc wartych zobaczenia, m.in. latarnia morska Sainte-Marie, ratusz, pałace de la Bourse i Pharo, forty Saint-Jean i Saint-Nicolas, opactwo Saint-Victor, katedra Sainte-Marie-Majeure, kościoły Saint-Laurent, Notre-Dame-des-Accoules i Augustianów, hotel InterContinental w budynku dawnego szpitala (Hôtel-Dieu), muzeum cywilizacji europejskich i śródziemnomorskich (MUCEM) oraz muzeum historyczne.
 
Widok na fort Saint-Nicolas i pałac Pharo spod bazyliki Notre Dame de la Garde
Hotel InterContinental w budynku dawnego szpitala (Hôtel-Dieu)
Widok z pokładu statku na fort św. Jana (Fort Saint-Jean) w Marsylii

Również poza ścisłym centrum Marsylii jest wiele miejsc wartych odwiedzenia, w tym zabytkowe place i pałace oraz plaże (np. Prado, Catalans, Pointe-Rouge i Prophète) i parki (np. Parc Borély, Parc du 26e Centenaire).
 
Plac Castellane z rzeźbioną fontanną Cantini w formie kolumny z 1911 roku
Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, Ceramiki i Mody mieszczące się zamku Borély

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...