reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Marsylia

dodano: 2020-05-12 17:04 | aktualizacja: 2023-02-17 22:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

Marsylia Calanques - mewa romańska Marsylia to pełne uroku francuskie miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przyciąga wyjątkowym klimatem i mnóstwem niespotykanych nigdzie indziej atrakcji. Jedną z nich są nadmorskie dolinki calanques, inną pamiętające wojnę wyspy archipelagu Frioul. Marsylia to także rodzinne miasto Edmunda Dantesa – tytułowego bohatera powieści „Hrabia Monte Christo”, który więziony był w słynnej twierdzy If. Nie sposób nie wspomnieć o Starym Porcie – sercu Marsylii, górującej nad miastem bazylice Notre Dame de la Garde z olbrzymią, pozłacaną statuą Dobrej Matki na szczycie dzwonnicy, a także zabytkowym, modernistycznym bloku z roku 1952. Nie brakuje też pięknych, piaszczystych plaż – Prado, Catalans, Pointe-Rouge i Prophète, restauracji ze świetnym jedzeniem i innych miejsc umożliwiających miłe spędzanie wolnego czasu. Imponujący jest też stadion Orange Vélodrome. W końcowej części artykułu kilka słów na temat telewizji we Francji.

Anita K.
Marsylia - widok z masywu Calanques


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z bazyliki rozciąga się piękny widok na Marsylię, w tym na Stary Port i wyspy archipelagu Frioul.
 
Widok na Stary Port spod bazyliki Notre Dame de la Garde (1,3 km w linii prostej)
Widok na wyspy archipelagu Frioul spod bazyliki Notre Dame de la Garde

Na wzgórze, gdzie stoi bazylika, biegnie widokowa aleja André Aune. Podejście jest dość strome, co doskonale widać na poniższych fotografiach, szczególnie po zaparkowanych samochodach.
 
Aleja André Aune, w oddali diabelski młyn w Starym Porcie
Stroma aleja André Aune

Unité d’Habitation

Cité Radieuse (Miasto Promieniste) to budynek mieszkalny wzniesiony w latach 1947-1952 w koncepcji Unité d’Habitation – jednostki mieszkaniowej, według projektu architekta Charles-Édouarda Jeannereta, znanego pod pseudonimem Le Corbusier. W tym modernistycznym bloku, osadzonym na dużych słupach (tzw. pilotis), mieści się 337 mieszkań 23 różnych typów (o powierzchni od 15,52 do 203 m2) oraz hotel z 21 pokojami – wszystko to na 12 kondygnacjach. Standardowy apartament jest dwupoziomowy. Ważną częścią tego obiektu są szerokie korytarze zwane ulicami.

Od 2016 roku Cité Radieuse znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś ten budynek o nietypowej konstrukcji, choć jest zamieszkany, został częściowo udostępniony do zwiedzania. Na dachu Cité Radieuse, stanowiącego ogólnodostępny taras, zbudowano plac zabaw, salę gimnastyczną, bieżnię lekkoatletyczną, basen dla dzieci i scenę na świeżym powietrzu. Charakterystyczne dla tego obiektu, poza ogromnymi filarami, są kolorowe loggie. Podobne cztery budynki znajdują się w innych francuskich miejscowościach – Rezé, Briey i Firminy, oraz w Berlinie w Niemczech.
 
Cité Radieuse zaprojektowany przez Le Corbusiera według idei Unité d’Habitation

Idea Unité d’Habitation zrodziła się w wyniku dużego zapotrzebowania, po zakończeniu II wojny światowej, na mieszkania socjalne. Jednocześnie chciano pokazać nową sztukę w budownictwie, która zmieniłaby sposób życia. Według założeń, wewnątrz miały znaleźć się lokalne usługowe, w tym restauracja, bar, cukiernia, fryzjer, a także przedszkole. Blok ten od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród klasy średniej i wyższej. Dziś nie jest inaczej.

Stadion Orange Vélodrome i siedziba France 3

W Marsylii znajduje się słynny stadion Vélodrome – drugi we Francji pod względem pojemności (67 394 miejsc). Obiekt ten jest domem dla klubu piłkarskiego Olympique Marsylia. Z ważnych turniejów rozgrywano tam ostatnio kilka meczów Euro 2016. Nie tylko od środka, lecz także z zewnątrz obiekt ten wygląda imponująco. Jego biała bryła pięknie wpisuje się w panoramę miasta widzianą z bazyliki Notre Dame de la Garde.
 
Stadion Orange Vélodrome - obiekt klubu Olympique Marsylia
Widok na stadion Orange Vélodrome spod bazyliki Notre Dame de la Garde (2,4 km w linii prostej)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...