reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Marsylia

dodano: 2020-05-12 17:04 | aktualizacja: 2023-02-17 22:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

Marsylia Calanques - mewa romańska Marsylia to pełne uroku francuskie miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przyciąga wyjątkowym klimatem i mnóstwem niespotykanych nigdzie indziej atrakcji. Jedną z nich są nadmorskie dolinki calanques, inną pamiętające wojnę wyspy archipelagu Frioul. Marsylia to także rodzinne miasto Edmunda Dantesa – tytułowego bohatera powieści „Hrabia Monte Christo”, który więziony był w słynnej twierdzy If. Nie sposób nie wspomnieć o Starym Porcie – sercu Marsylii, górującej nad miastem bazylice Notre Dame de la Garde z olbrzymią, pozłacaną statuą Dobrej Matki na szczycie dzwonnicy, a także zabytkowym, modernistycznym bloku z roku 1952. Nie brakuje też pięknych, piaszczystych plaż – Prado, Catalans, Pointe-Rouge i Prophète, restauracji ze świetnym jedzeniem i innych miejsc umożliwiających miłe spędzanie wolnego czasu. Imponujący jest też stadion Orange Vélodrome. W końcowej części artykułu kilka słów na temat telewizji we Francji.

Anita K.
Marsylia - widok z masywu Calanques


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na północ od stadionu znajduje się siedziba France 3 Provence-Alpes, z charakterystyczną wieżą telewizyjną o wysokości 65 m, zbudowaną w 1954 roku. To jedna z regionalnych stacji France Télévisions. Wieża jest niedostępna do zwiedzania przez turystów.
 
Wieża France 3 Provence-Alpes

Oprócz siedziby i wieży France 3, w pobliżu stadionu znajdują się także: centrum handlowe Prado, bulwar Michelet, stadion Pierre-Delort, centrum targowo-wystawiennicze Parc Chanot oraz arena sportowa Palais des Sports de Marseille, a także hotele, budynki mieszkalne. Natomiast około 700 m na południe znajduje się wspomniana wcześniej Unité d’Habitation.

Pałac Longchamp

Pałac Longchamp stanowi świetny przykład architektury neoklasycznej. Budowa tej oryginalnej wieży ciśnień (château d’eau), zaopatrywanej w wodę z Kanału Marsylskiego, została ukończona w 1869 roku. Dziś w lewym skrzydle pałacu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, a w prawym Muzeum Historii Naturalnej. Najważniejszą, centralną część tego obiektu stanowi potężna fontanna otoczona ogrodem. Za pałacem znajduje się park z obserwatorium astronomicznym i ogrodem botanicznym. Kiedyś było tutaj także zoo.
 
Pałac Longchamp z olbrzymią, rzeźbioną fontanną

Masyw Calanques

Jeden z dni pobytu w Marsylii warto przeznaczyć na odwiedzenie słynnych calanques (czyt. kaląk). Calanque to szczególna forma ukształtowania terenu w postaci wąskiej i głębokiej doliny o stromych brzegach, częściowo zanurzonej w morzu. Calanques występują na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Francji. Doliny te są wcięte w wapienne skały, tworząc przepiękne krajobrazy. Z wyglądu nieco przypominają skandynawskie fiordy lub wybrzeża riasowe.
Więcej w artykule pt. „Calanques w Marsylii - urokliwe nadmorskie dolinki”.
 
Masyw Calanques w Marsylii

Telewizja we Francji

Na koniec kilka słów na temat rynku telewizyjnego. Nadawcą publicznym we Francji jest France Télévisions, która została założona w 1992 roku. Przed nią, od 1945 roku działały kolejno: RDF, RTF i ORTF. Natomiast w 1984 roku pojawili się we Francji pierwsi nadawcy komercyjni. Dziś działają tam takie grupy telewizyjne, jak: TF1, CANAL+, M6, NRJ, Mediawan Thematics, NextRadioTV, Altice France, France Médias Monde i inne. Oczywiście, francuscy widzowie mogą odbierać także setki kanałów od nadawców zagranicznych, mających tutaj swoje zlokalizowane wersje.
 
Anteny i francuska flaga

Naziemna telewizja cyfrowa jest określana we Francji mianem Télévision Numérique Terrestre (TNT). Sygnał jest nadawany w standardzie DVB-T z kodekiem MPEG-4. Oferta obejmuje 32 kanały o zasięgu ogólnokrajowym oraz wiele kanałów lokalnych. Francja ma dopiero w planach przejście na DVB-T2/HEVC. Mieszkańcy Marsylii mogą odbierać TNT z nadajnika na wyspie Pomègues.

Jeśli chodzi o rynek platform satelitarnych (DTH), we Francji działa pięć takich ofert. TNT SAT to pakiet podstawowych kanałów telewizyjnych dystrybuowanych poprzez satelity Astra (19,2°E). Operatorem tej platformy jest Grupa CANAL+. Konkurencyjną wobec TNT SAT usługą jest Fransat operatora Eutelsat z satelitów Eutelsat 5 West A/B (5°W). Nieco bardziej rozbudowane są oferty TV d’Orange z 19,2°E oraz Bis Télévisions z 13°E, 19,2°E i 5°W. Natomiast najbardziej zaawansowaną ofertą satelitarną jest platforma CANAL+ z 19,2°E.

Poza tym we Francji działa wielu operatorów telewizji kablowej i IPTV, m.in. Free, Orange, Numericable i Bouygues Telecom.
 
Antena na kamienicy przy Rue de Rome
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...