reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 3: Koziarz

dodano: 2020-11-11 12:58 | aktualizacja: 2020-12-19 20:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Koziarz Koziarz jest trzecim z czterech omawianych na podrozezantena.pl szczytów w granicach gminy Ochotnica Dolna, na których wznoszą się wieże widokowe. W odróżnieniu od Gorca, Lubania i Magurek, Koziarz jako jedyny nie należy do pasma Gorców - znajduje się w Beskidzie Sądeckim, za rzeką Dunajec. Gdybym została zapytana, którą z czterech wież najbardziej polecam na cel wyprawy, zdecydowanie wskazałabym tę na Koziarzu, ponieważ okolice tego szczytu wyglądają naprawdę bajkowo.

Anita K.
Koziarz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przez Koziarz (943 m n.p.m.) przebiega jeden szlak turystyczny - żółty, a najbardziej popularnymi punktami startowymi na ten szczyt są: Łącko, Tylmanowa i Krościenko nad Dunajcem. W niniejszym artykule omówię pokrótce dwie spośród trzech wymienionych tras.
 
Widok z wieży na Koziarzu na Tatry

Najkrótszy szlak na Koziarz prowadzi z miejscowości Tylmanowa położonej na zachód od masywu. Jego długość w jedną stronę wynosi 5,7 km, przy sumie podejść 575 m i przewyższeniu 550 m. Wieża na Koziarzu przepięknie góruje nad tą naddunajską wsią, co doskonale widać na poniższej fotografii. Dodatkową zachętą do wybrania szlaku z Tylmanowej jest to, że tego samego dnia można wejść także na Lubań, gdzie również znajduje się wieża widokowa. To trasa o długości zaledwie 6,7 km w jedną stronę, jednak łącznie z Koziarzem należy przygotować się na 25 km marsz.
 
Wieża na Koziarzu górująca nad Tylmanową

Szlak na Koziarz z Łącka jest już nieco dłuższy - mierzy 8,9 km w jedną stronę, przy sumie podejść 775 m i przewyższeniu 575 m. Wieś ta słynie z sadów jabłkowych oraz lokalnej śliwowicy, ale można tam też zaobserwować... oryginalnie przycięte krzewy.
 
Serduszkowe krzewy w Łącku

Trasa z Krościenka nad Dunajcem jest najdłuższa, gdyż mierzy aż 11,1 km w jedną stronę (suma podejść 845 m, przewyższenie 520 m). Na Koziarz można też wyjść zwykłymi ścieżkami, np. od strony miejscowości Obidza.

Najmniej wymagającą opcją jest podjechanie samochodem przez wieś Brzyna niemalże pod sam szczyt - miejsce, gdzie można się zatrzymać, znajduje się kilkaset metrów na wschód od Koziarza. Nieoficjalnie mówi się, że właśnie tę opcję wybrał prezes pewnej partii, uwieczniony na fotografiach w biało-czerwonej pelerynie.
 
Zbocza Okrąglicy zimą - luty

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...