reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfrowe produkty pod choinkę 2020 - cz. 2

dodano: 2020-12-18 12:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Co kupić pod choinkę 2020 część 2 360px.jpg To druga część porównania sprzętu, co kupić pod choinkę. W pierwszej dokonaliśmy wyboru 6 cyfrowych produktów elektroniki użytkowej w następujących kategoriach: odbiorniki 4K, odbiorniki HD, akcesoria i konwertery. W części 2 wskazujemy 6 produktów wśród dekoderów dedykowanych/OTT, anten satelitarnych, anten naziemnych oraz urządzeń multimedialnych. Sprawdź, co zostało wybrane jako No.1 w każdej z kategorii według redakcji satkurier.pl.

satkurier.pl
Co kupić pod choinkę 2020 cz2 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Najlepsze dekodery dedykowane/OTT pod choinkę


Dekodery dedykowane od różnych operatorów nie znalazły się wśród odbiorników 4K czy HD. Pisaliśmy już porównanie streaming boxów, ale tu podeszliśmy bardziej kompleksowo. Wybraliśmy w redakcji satkurier.pl 6 najlepszych według nas dekoderów platform i operatorów komórkowych, m.in te, które nam przesłano do testów.

Jako nowość wskazujemy tu dekoder CANAL+ BOX 4K dla usługi prepaid CANAL+ telewizja przez internet, nazywanej też CANAL+ OTT. Dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) to urządzenie wspierające technologię 4K HDR, oparte o system operacyjny Android TV (9.0), posiadające dodatkowo głowicę DVB-T/T2. Dekoder jest wyposażony w system operacyjny Google Android TV 9™, co daje nam możliwość instalacji dowolnych aplikacji (np. YouTube, Netflix, HBO) znajdujących się w Google Play. Preinstalowane są Premiery CANAL+ i Netflix. Szczegółowy test dekodera CANAL+ BOX 4K ukazał się w drukowanym magazynie SAT Kurier 11-12/2020.

Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się dekoder 4K UltraBOX+ dla oferty Platformy CANAL+, bo to jeden z bardziej zaawansowanych dekoderów dedykowanych na polskim rynku. Ciekawa jest funkcja tzw. multirecordingu. W przypadku przygotowania odpowiedniej instalacji antenowej z konwerterem Unicable II/dCSS dekoder 4K UltraBOX+ pozwala na jednoczesne nagrywanie 3 kanałów TV i oglądanie czwartego. Nagrywanie to jest możliwe, gdyż dekoder jest oferowany w zestawie z dyskiem twardym o pojemności aż 1 TB. Ten dekoder jest dość mocny sprzętowo, odpowiadający pod względem hardware’u Vu+ Uno 4K SE z wolnego rynku (procesor Broadcom). Na tym dekoderze jest jedna z dwóch opcji oglądania kanałów 4K, w tym CANAL+ 4K Ultra HD ze sportową zawartością premium w Ultra HD.

Trzeba pochwalić też dwa dekodery dedykowane operatora największej platformy satelitarnej w Polsce - Cyfrowego Polsatu, który oferuje Evobox PVR dla oferty satelitarnej i Evobox Stream dla oferty naziemno-internetowej. Dekoder Evobox Stream jest dostępny albo z umową, albo do zakupu na własność w cenie 299 zł. Na start otrzymujemy 3 miesiące pełnej oferty programowej (ponad 100 kanałów, w tym kanały HBO, Eleven Sports i Polsat Sport Premium), a następnie usługa działa na zasadzie prepaid lub umowy + prepaid. Jednocześnie Evobox Stream jest urządzeniem DVB-T, czyli pozwala na odbiór bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Dostajemy zatem 2w1 - urządzenie hybrydowe: internetowo-naziemne. Cyfrowy Polsat ma jeszcze kilka innych dekoderów, które też są warte pochwalenia (mieliśmy dylemat, bo przecież jest jeszcze Evobox IP, Evobox HD, itd. - warto zapoznać się z redakcyjnymi testami).

Operator komórkowy Play świadczy usługę Play Now TV, z którą oferuje dedykowany dekoder 4K SDMC DV8545-T2/C, a poprzednio także Sagemcom DCTIW362. Wcześniej wymienione dekodery są urządzeniami od platform satelitarnych, które jednocześnie są nadawcami licznych kanałów tematycznych, co jest istotną przewagą nad Play. Ten jedynie próbuje przy okazji sprzedać telewizję swoim abonentom, jednak i tak z dużym sukcesem.

Konkurencyjna sieć T-Mobile w 2019 roku wprowadziła nowy dekoder 4K od koreańskiego producenta - Kaon KSTB6077 - wszystko to wraz z uruchomieniem zupełnie nowej oferty pod nazwą Magenta 1. Ceny i promocje są ustalane na bieżąco, ale startowo wyglądało to tak.

Warto wspomnieć, że różnych boxów streamingowych przybywa, a to Nokia oznajmiła, że wypuszcza takie urządzenie o nazwie Nokia Streaming Box 8000, a urządzenie można kupić z Niemiec na polski rynek.

Na polski rynek wkracza nowa usługa streamingowa goNET.TV. Serwis ten jest już dobrze znany widzom w Czechach i na Słowacji, gdzie od 4 lat działa pod nazwą Lepší.TV. goNET.TV poza telewizją na żywo (94 kanały) oferuje również ponad 24 000 stacji radiowych (ponad 600 w języku polskim). Będziemy testować tę usługę, jak również ofertę operatora Mattebox, który dostarcza dekodery Arris (Commscope) wraz z ofertą/oprogramowaniem dla zewnętrznych operatorów czy kablówek. Będzie o czym pisać w 2021 roku, a operatorzy, którzy dotąd dominowali na rynku będą musieli się postarać, aby dostarczać usługi i urządzenia o najwyższej jakości - dekoder 4K to już prawie standard.
 
Kliknij, aby pobrać PDF
   

Najlepsze anteny satelitarne pod choinkę


Zdecydowanie spada zainteresowanie antenami satelitarnymi na polskim rynku. Dotyczy to z jednej strony tych większych od 1,1 m wzwyż, a także tych gorszej jakości. Klienci szukają anten dobrego producenta, nierdzewiejących na potęgę, czasami nietypowych, ale najczęściej wymieniają starszą antenę na coś nowszego i wtedy już zastanawiają się nad tym, jaką czaszę wybrać. Albo są to stalowe anteny np. Fuba, TechniSat, Triax czy Inverto, albo już aluminiowe czasze, np. Fuba, Famaval czy Corab. W praktyce całkowicie zanika zapotrzebowanie na duże anteny powyżej 1,2 m, a tym bardziej obrotowe, bo mechaniczne elementy instalacji są kłopotliwe w utrzymaniu. Znacząco zmniejszyło się zainteresowanie konwerterami Monoblock, kosztem konwerterów Unicable/SCR, ale ta tendencja tylko się pogłębia, bo na satelitach Astra jest coraz mniej interesujących kanałów dla polskiego widza (a może coraz mniej widzów ogląda TV Trwam z satelity?).

Jako topowe anteny satelitarne wybraliśmy dwie anteny marki Fuba (made in Italia) - Fuba DAA850 (85 cm) i Fuba DAA110 (1,1 m), które już od kilku lat są uznawane za jedne z najlepszych, bo nie dość, że gwarantowana wysoka jakość wykonania - całość z aluminium, dobry zysk oraz czasza i reszta nie zardzewieje po roku, to jeszcze wybór z 5-6 kolorów oraz opcjonalnie ogrzewanie tyłu czaszy podczas mrozów i opadów śniegu.

Do wyboru pod choinkę trafiły dwie anteny: TechniSat Satman 850 Smiley - żółta antena aluminiowa 85 cm z charakterystycznym uśmiechem na czaszy - idealny prezent w tych trudnych czasach pandemii, a druga to znana od lat antena Corab 900, która występuje w wersji stalowej lub aluminiowej czaszy. To antena polskiego producenta - firmy Corab z Olsztyna.

Na zakończenie tego porównania antena 65 cm w wersji z przyssawką dla kierowców TIR-ów oraz kempingowa wersja tej anteny z rozkładanym statywem na trójnogu, co pozwala rozłożyć antenę w każdych warunkach na działce czy kempingu. To takie gotowe zestawy dla podróżujących, którym trzeba skorzystać z odbioru satelitarnego w trasie lub na działce czy kempingu. Zwracamy tu uwagę, że antena 65 cm to absolutne minimum pod warunkiem idealnego ustawienia (przynajmniej na Hot Birda) i w zasadzie należałoby się zaopatrzyć do odbioru kanałów HD w DVB-S2/8PSK w antenę 80 cm, przy czym w podróży sprawia ona więcej problemów, więc coś za coś.
 
Kliknij, aby pobrać PDF
 

Najlepsze anteny naziemne pod choinkę

Anteny naziemne w 2020 nie były zbyt popularnym elementem instalacji, jaki się sprzedawał, ale pod koniec roku dzięki testom z nadajników DVB-T2 coś się ruszyło ze zwiększonym zainteresowaniem sprzętem do odbioru NTC. W zasadzie całkiem dobrze sprzedają się anteny kompaktowe i dlatego polecamy dwie z nich: antena DVB-T Maximum MDA-110 LTE na jachty i samochody kempingowe oraz antena DVB-T NeoHD LTE, która jest anteną kierunkową. Do tego wybraliśmy jedyną antenę pokojową Televes Innova Boss Mix - jedną z najlepszych anten tego typu, choć generalnie nie polecamy przy większych odległościach od nadajnika, bo wtedy lepiej zainstalować dobrą antenę kierunkową.

I tu wybraliśmy dwie według nas najlepsze anteny: antenę Fuba 902B LTE, która już od dawna jest znana i nagradzana, a druga to inteligentna antena znanej hiszpańskiej firmy Televes - Ellipse UHF, która dostosowuje się w czasie rzeczywistym do warunków odbioru. Zwracamy uwagę, że wszystkie polecane anteny mają filtry LTE.

Na koniec polecamy produkt, który tylko częściowo jest anteną naziemną, a właściwie zestawem tuner DVB-T/MPEG-4 z pilotem i z anteną o miniaturowych rozmiarach, które pozwalają na odbiór kanałów DVB-T (bez DVB-T2/HEVC) w laptopie np. w czasie podróży - mowa o karcie USB Media-Tech DVB-T Stick (tylko 60 zł).
 
Kliknij, aby pobrać PDF
 

Najlepsze urządzenia multimedialne pod choinkę


Do urządzeń multimedialnych wybraliśmy produkty z dwóch podkategorii: odtwarzaczy multimedialnych oraz nagrywarek tzw. grabberów. To urządzenia uzupełniające odbiór kanałów z satelity, kablowy czy naziemny, pomagają w „konsumpcji" programów, czyli nagrywaniu i odtwarzaniu, a czasami też streamingowi czy magazynowaniu na dysku ulubionych programów. Dlatego wybraliśmy w redakcji satkurier.pl po 3 nagrywarki oraz 3 odtwarzacze sieciowe (mini PC Android).

Jedną z tańszych, ale bardzo dobrych nagrywarek 4K UHD, jest Velocap U3 za 690 zł. Ma wybór kodeka HEVC lub MPEG-4, nagrywa się jednym palcem. Wiadomo, że przechwytuje obraz 4K 60 Hz, ale nagrywa tylko [email protected] Hz, ale to zawsze coś, bo i tak większość kanałów na razie to tylko HD.

Nieco wyższy model nagrywarki 4K UHD to Velocap X Prime za 1090 zł, bo tu nagrywa już [email protected] Hz, jest wybór kodeka, a do tego można dogrywać własny komentarz.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest nagrywarka HD Velocap U5 za 1190 zł. Owszem jest tylko HD ([email protected] Hz), ale ma własną baterię, wyświetlacz 3,5" i można przechwytywać po HDMI bez udziału telewizora. Niestety nie ma wyboru kodeka HEVC, ale za to jest streamerem i to takim kieszonkowym.

Stosunkowo tanim, ale dopracowanym odtwarzaczem sieciowym 4K jest Xiaomi Mi BOX S 4K za ledwie 280 zł. Jeśli dodać, że ma certyfikat Netflixa i HBO GO plus pilot Bluetooth, to warto się zastanowić, bo stosunek cena do jakości i możliwości jest bardzo dobry.

Dla bardzo wymagających są dużo droższe odtwarzacze sieciowe 4K marki Zidoo. Odtwarzacz Zidoo Z1000 za 1790 zł to już droższy sprzęt, ale tam jest kieszeń na dysk HDD i zaawansowane możliwości. Jeszcze bardziej rozbudowanym jest Zidoo X20. Oczywiście trzeba dobrze o nich poczytać przed zakupem, aby dopasować do faktycznych potrzeb użytkownika, ale urządzenia te są godne uwagi pod choinkę i nie tylko.

Mamy nadzieję, że te porównania pomogą przy wyborach.

Na prezent pod choinkę polecamy też subskrypcję naszego magazynu na 2021 rok.

 
Kliknij, aby pobrać PDF

Źródło: satkurier.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...