reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Dlaczego odbieram tylko TVP a kanałów Polsat i TVN już nie?

dodano: 2022-06-09 12:34 | aktualizacja: 2022-06-09 21:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

NTC antena naziemna telewizja cyfrowa DVB-T Postawione w tytule tego artykułu pytanie jest bardzo często zadawane przez widzów naziemnej telewizji cyfrowej. Wielu z nich zdaje sobie sprawę o trwającym w naszym kraju procesie przełączenia standardu nadawania na nowszy i że może się to wiązać z wymianą odbiornika. Jednak często nie rozumieją, dlaczego część kanałów zniknęła, a część nadal jest dostępna: Czy oby na pewno mój telewizor nie obsługuje nowego standardu? A może coś z anteną jest nie tak?

telewizor TVP Info


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czy mój telewizor obsługuje nowy standard?

Jeśli z dnia na dzień utraciliśmy możliwość odbioru takich kanałów, jak: Polsat, TVN, TV Puls, TV Trwam czy Stopklatka, a nadal odbieramy TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (oraz ewentualnie TVP Kultura, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV czy WP), to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz telewizor nie jest kompatybilny z nowym standardem nadawania DVB-T2/HEVC.

Aby się upewnić, że wymiana telewizora lub dokupienie zewnętrznego dekodera jest konieczne, warto najpierw przeprowadzić w odbiorniku automatyczne wyszukiwanie i zobaczyć, czy któryś z dotychczas niedostępnych kanałów - Polsat, TVN, TV Puls, TV Trwam, Stopklatka, itd. - czasem nie powrócił.

Jeśli nie, dalszym krokiem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej posiadanego telewizora, np. w dołączonej instrukcji obsługi lub w Internecie. Jeśli nie znajdziemy tam oznaczeń, takich jak DVB-T2, H.265 lub HEVC, nasza teoria już niemal się potwierdziła.

Dlaczego tylko „niemal”? Zdarzają się bowiem przypadki, że telewizor mimo wszystko posiada wbudowaną głowicę DVB-T2 i obsługę HEVC, ale możliwość odbioru nie jest programowo włączona na Polskę. Można więc spróbować przełączyć w ustawieniach telewizora region z Polski np. na Niemcy lub Czechy (niestety czasami jest to możliwe tylko z niedostępnego dla zwykłego użytkownika menu serwisowego) i spróbować ponownie przeprowadzić wyszukiwanie.

Cenną wskazówką może też być włączenie testowego kanału Sprawdzam TV. Jeśli zobaczymy czarny obraz, nasz telewizor nie obsługuje standardu H.265/HEVC, który odpowiada za kompresję wideo. Wówczas musimy wymienić telewizor lub kupić zewnętrzny dekoder, o ile chcemy nadal odbierać naziemną telewizję cyfrową, ponieważ do poprawnego odbioru konieczna jest nie tylko obsługa DVB-T2, lecz także HEVC.

Tutaj drobna uwaga. Na odwrót: jeśli widzimy obraz na Sprawdzam TV, nie jest to 100% potwierdzeniem, że nasz telewizor wspiera nowy standard, ponieważ kanał Sprawdzam TV jest nadawany w starym DVB-T, a tylko kompresję ma nową - HEVC, zamiast dotychczasowego MPEG-4. Może więc się zdarzyć, szczególnie w telewizorze sprzed kilku lat (np. z 2015 lub 2016 roku), że nie posiada on głowicy DVB-T2, mimo że obsługuje już HEVC.

Dlaczego mimo braku obsługi DVB-T2/HEVC telewizor odbiera kanały TVP?

Powód jest taki, że - mimo wcześniejszych zapowiedzi - Telewizja Polska na razie nie przeszła na nadawanie w nowym standardzie. Konkretnie dotyczy to tzw. trzeciego multipleksu (MUX 3) z kanałami TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (nie dotyczy TVP ABC, który jest w MUX 1). Te kanały nie są ani w DVB-T2, ani w HEVC.

Ponadto, na DVB-T2/HEVC nie został przełączony także MUX 8, który jest dostępny w niższym paśmie częstotliwości niż objęty zmianą UHF, a mianowicie VHF. Tam znaleźć można dwa kolejne kanały Telewizji Polskiej: TVP Kultura i TVP Kobieta, które nadal są nadawane w starym standardzie DVB-T.

Niezależnie, Telewizja Polska prowadzi testy emisji w DVB-T2/HEVC z kanałami: TVP3 Warszawa, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka. Ich nie będziemy odbierać, jeżeli nasz odbiornik nie jest kompatybilny z nowym standardem.

Czy i kiedy kanały TVP przejdą na nowy standard?

W marcu, na kilka dni przed planowanym rozpoczęciem procesu zmian w naziemnej telewizji cyfrowej w naszym kraju Telewizja Polska i Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformowali, że na wniosek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, UKE podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX 3.

Informowano wówczas, że dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu, nie utracą dostępu TVP1, TVP2 czy TVP Info i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany.

Telewizja Polska będzie mogła zmienić standard nadawania MUX 3 z DVB-T na DVB-T2 w dowolnie wybranym przez siebie terminie do 31 grudnia 2023 roku, po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych.

Co jest powodem odroczenia zmiany dla MUX 3?

Decyzję uzasadniono „obecną sytuacją geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasiloną polityką dezinformacyjną o zasięgu międzynarodowym, a co za tym idzie koniecznością zabezpieczenia nieprzerwanego dostępu obywateli do wiarygodnych źródeł informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO)”.

RSO jest realizowane przez Telewizję Polską we współpracy z MSWiA. Umożliwia powiadamianie obywateli o zagrożeniach. W skład systemu wchodzą: aplikacja mobilna, kanały TVP w MUX 3 (poprzez napisy DVB, telegazetę i HbbTV) oraz strony internetowe urzędów wojewódzkich. Więcej na temat tej usługi można poczytać pod tym linkiem. RSO nie należy mylić z Alertami RCB, gdyż są to dwa różne serwisy. Ten drugi jest tworzony przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami.

Argumentacja MSWiA, UKE i TVP nie trafiła jednak do nadawców komercyjnych: Polsatu, TVN, Telewizji Puls czy Kino Polska TV. W ich opinii, w obecnych, trudnych czasach widzowie powinni mieć dostęp do wszystkich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, a opóźnienie zmiany standardu MUX 3 będzie niosło za sobą negatywne skutki dla widzów telewizji komercyjnych oraz nadawców komercyjnych.

Mowa tu o możliwym spadku oglądalności i przychodów z reklam w przypadku nadawców komercyjnych, na korzyść TVP. Szacuje się, że nawet setki tysięcy osób w całej Polsce mogą w ogóle nie przejść na nowy standard nadawania, tym samym albo całkiem zrezygnować z naziemnej telewizji cyfrowej, albo przystać na odbiór wyłącznie kanałów TVP (i ewentualnie Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP z MUX 8 lub stacji z multipleksów lokalnych).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...