dodano: 2022-06-30 19:10 | aktualizacja:
2022-07-04 18:36
autor: Jerzy Kruczek |
źródło: satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odpowiedź jest prosta: TVP najwidoczniej chce, by wszystkie jej kanały dostępne dotychczas w naziemnej telewizji cyfrowej były dostępne w starszym standardzie DVB-T, ponieważ gwarantuje to szerszy zasięg. Nowe odbiorniki DVB-T2/HEVC obsługują zarówno nowy standard, jak i starszy DVB-T/MPEG-2, natomiast te starsze urządzenia nie wspierają nowego standardu. A jak wiadomo,
część Polaków nie wymieniła dotychczas telewizorów/dekoderów na nowsze, przez co utraciła możliwość odbioru MUX 1 i MUX 2 z takimi kanałami, jak:
Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, Puls 2, TV6, Super Polsat, Eska TV, TTV, Polo TV, Antena, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV i TVP ABC. Jednak w przypadku tego ostatniego TVP znalazła już rozwiązanie i umieściła jego kopię (w SD) w MUX 8, przez co tę stację nadal odbierać mogą wszyscy Polacy.
Kopia
TVB ABC (w MUX 8) jest dostępna w rozdzielczości 720x576 na pozycji LCN nr 28, czyli w miejscu gdzie wcześniej nadawany był kanał Sprawdzam TV. TVP ABC w HD z MUX 1 niezmiennie jest dostępny na pozycji 29.
Dodajmy, że
refarming - wbrew początkowym ustaleniom - nie objął MUX 3 z kanałami TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport, TVP Info). Nadal można odbierać ten multipleks na starszych urządzeniach (DVB-T).
Wywołało to protest ze strony nadawców komercyjnych, którzy uważają, że zostali potraktowani w sposób niesprawiedliwy i dyskryminujący. Ich zdaniem, około 2,5 mln widzów pozostało bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.