reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP Nauka ruszy 3 października. Co w ramówce kanału?

dodano: 2022-08-25 14:07 | aktualizacja: 2022-08-25 14:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

TVP Nauka W sierpniu Telewizja Polska ogłosiła, że jej nowy kanał tematyczny TVP Nauka wystartuje 3 października br. Co znajdzie się w jego ofercie programowej poza zapowiedzianym już wcześniej teleturniejem „Giganci Nauki”, którego poprowadzi Łukasz Nowicki?

TVP Nauka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak informuje nadawca, TVP Nauka to idealne miejsce dla głodnych wiedzy odkrywców powyżej 14. roku życia. - To właśnie tu dociekliwe umysły ciekawe świata będą mogły poznać kulisy największych światowych odkryć, śledzić transmisje wydarzeń, które tworzą historię nauki, brać udział w debatach oraz swobodnie wybierać spośród bogatej oferty filmowych i telewizyjnych produkcji popularyzujących wiedzę o otaczającym świecie. Ambitne kino science fiction, filmy biograficzne opowiadające o wybitnych naukowcach, pasmo „Nauka i sztuka” poświęcone artystom, którzy w swojej twórczości inspirowali się badaniami naukowymi, teleturniej wiedzowy to tylko wybrane pozycje na długiej liście propozycji TVP programowych Nauka.

Wizytówką anteny mają być transmisje ważnych wydarzeń naukowych.
Już wkrótce Studio Noblowskie, a w nim transmisja z ogłoszenia tegorocznych nagród w dziedzinie fizjologii i medycyny, chemii, fizyki i ekonomii. W październiku widzowie TVP Nauka będą mogli na żywo śledzić częściowe zaćmienie Słońca. W planach także relacje ze startów kosmicznych misji.

W cyklu „Jasne jak słońce” Franek Cofta sprawdzi, „ile ważą chmury”, „komu nie śpiewamy 100 lat” oraz zada mnóstwo dociekliwych pytań dotyczących pozornie oczywistych zjawisk dnia codziennego. W programie „Astronarium” Bogumił Radajewski zabierze widzów w niezwykłą kosmiczną podróż. W cyklu „Tajemnice operacji” doktor Łukasz Grabarczyk weźmie pod lupę dokonania wybitnych polskich chirurgów. Dariusz Gross zorganizuje fascynującą wyprawę po parkach narodowych, a Łukasz Nowicki zaprosi widzów na teleturniej „Giganci Nauki” oparty na oryginalnym formacie Telewizji Polskiej. Natomiast cotygodniowy „Raport Naukowy” dostarczy najnowsze informacje o tym, co przez ostatnie dni zaprzątało i fascynowało ludzi nauki.

PREMIERY W TVP NAUKA

Transmisje z ogłoszenia Nagród Nobla 2022
Premiera: 3, 4, 5 i 10 października, godz. 11:00.

Transmisje ogłoszenia Nagród Nobla poprzedzi Studio Noblowskie. Gośćmi Marty Kielczyk i Michała Juszczakiewicza będą wybitni naukowcy, którzy opowiedzą o nominowanych i ich odkryciach oraz spróbują przewidzieć, komu w tym roku przypadną noblowskie laury.

3.10 godz. 11:00 Fizjologia i medycyna
4.10 godz. 11:00 Fizyka
5.10 godz. 11:00 Chemia
10.10 godz. 11:00 Ekonomia

„Raport Naukowy” – program publicystyczny
Sobota, godz. 18:45 emisja od 8 października

Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata nauki. Twórcy opowiedzą o najnowszych dokonaniach i odkryciach naukowców, sprawdzą, co słychać na misjach badających tajemnice kosmosu, przyjrzą się technologicznym nowinkom oraz przeanalizują wydarzenia, które mogą mieć wpływ na przyszłość ludzkości. „Raport Naukowy” to niezbędnik tych wszystkich, którzy chcą być na bieżąco, poznawać otaczającą rzeczywistość oraz nie boją się wybiegać myślą w przyszłość.

„Giganci Nauki” – teleturniej
Niedziela, godz. 15:30 emisja od 9 października

Naukowy teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP. Połączenie emocji, zabawy, edukacji i misji popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, który najtrafniej odpowie na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Dla zawodników to emocjonująca rywalizacja, dla widzów – pełna wyzwań przygoda z zagadkami naukowymi w tle. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. zł. Teleturniej składa się z 3 rund oraz finału. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, a punkty zdobyte na poszczególnych etapach, są sumowane. Gospodarzem programu jest Łukasz Nowicki. Jesienią uczestnicy zmierzą się z tematami: „Podbój kosmosu”, „Nobliści”, „Ignacy Łukasiewicz. Od lampy naftowej do napędu elektrycznego”, „Wielkie epidemie”, „Tajemnice polskich lasów”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Klimat i meteorologia”, „Energia odnawialna”, „Mózg i jego tajemnice”, „Układ słoneczny”, Mikołaj Kopernik”, „Ginące gatunki”.
 

„Tajemnice operacji” – serial dokumentalny
Poniedziałek, godz. 10:00 emisja od 3 października

Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach na Ukrainie, wieloletni szef kliniki „Budzik” w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Fryburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Dr Grabarczyk oprowadzi widzów TVP Nauka po tajnikach nowatorskich operacji, objaśniając wkład lekarzy, rolę nowoczesnych technologii i znaczenie medycznych procedur.

„Polskie Parki Narodowe” – magazyn
Środa, godz. 15:30 emisja od 5 października

Nowoczesne technologie badawcze w służbie wielowiekowych dzieł natury. Program poprowadzi Dariusz Gross, dziennikarz i poszukiwacz-odkrywca zafascynowany przyrodą. Parki narodowe, które doskonale znamy jako turyści, teraz odkryjmy na nowo – z perspektywy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń.

„Jasne jak słońce” – cykl reporterski
Premiera 3 października

W krótkich kilkuminutowych minireportażach Franek Cofta zada dociekliwe pytania, dotyczące pozornie oczywistych zjawisk dnia codziennego. Czy na otaczający świat można spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy? Oczywiście, a oglądana przez „szkiełko i oko” rzeczywistość może nas bardzo zaskoczyć.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...