reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Polsat Box, Canal+ i kablówki z pełną ofertą naziemną?

dodano: 2022-11-03 08:17
autor: Łukasz Knapik | źródło: Dziennik Gazeta Prawna/satkurier.pl

Antena satelitarna i naziemna Szykują się zmiany w dostępności bezpłatnych kanałów obecnych na ogólnopolskich multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Obecnie ustawa o radiofonii i telewizji wskazuje, że zasadą „must carry/must offer” objęte są kanały TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Po zmianach prawdopodobnie będą to dodatkowo także TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Polonia, TVP World, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP ABC, Stopklatka, Eska TV, TTV, Polo TV, TV Trwam, Fokus TV, Antena HD, Super Polsat, TV6, TVN, TVN7, Puls 2, Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP i Wydarzenia 24.

antena naziemna DVB-T2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z nieoficjalnych informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że do opracowanych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów regulacji dla rynku telekomunikacyjnego - „Prawo komunikacji elektronicznej” i ustawy wprowadzającej - dodane zostaną zapisy, które mają zakończyć spory między nadawcami telewizyjnymi a operatorami platform satelitarnych, kablowych i internetowych.

Jeżeli nowa wersja zasady „must carry” wejdzie w życie, zmiany najbardziej dotkną platformy satelitarne - Polsat Box, CANAL+ i Orange TV, oraz serwisy streamingowe, które teraz nie oferują swoim abonentom pełnej oferty stacji dostępnych bezpłatnie na ogólnopolskich multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej (więcej tutaj). Wydaje się, że łatwiej będą mieli operatorzy sieci kablowych, gdzie raczej są to pojedyncze braki kanałów.

Obecna „Ustawa o radiofonii i telewizji” wskazuje, że zasadą „must carry/must offer” objęte są kanały TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Po zmianach prawdopodobnie będą to stacje TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Polonia, TVP World, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP ABC, Stopklatka, Eska TV, TTV, Polo TV, TV Trwam, Fokus TV, Antena HD, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP i Wydarzenia 24.

Mowa tu o prawdopodobnym wykazie. Telewizja Polska jest bowiem na etapie kształtowania swojej oferty naziemnej i nie wiadomo, jak ostatecznie będzie ona wyglądała (więcej tutaj i tutaj). Nie wiadomo także, co z kanałami tego nadawcy dostępnymi w HbbTV (TVP ABC 2, TVP Historia 2 i TVP Kultura 2).

Ponadto, TVP chciałaby, aby operatorzy udostępniali swoim abonentom wszystkie szesnaście wersji TVP3 (TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa i TVP3 Wrocław), podczas gdy np. platformy satelitarne mają tylko jedną (TVP3 Warszawa) (więcej tutaj i tutaj).

Nie wiadomo też, co z kanałem Wydarzenia 24. Stacja ta jest dostępna bezpłatnie, ale na MUX 4, czyli teoretycznie płatnym multipleksie, jako kanał promocyjny - jak informuje operator (Grupa Polsat Plus), „nie wchodzi on w skład pakietu i może zostać wycofany, zmieniony lub zastąpiony innymi, co nie będzie stanowiło zmiany warunków umowy” (więcej tutaj).

Należy zaznaczyć, że nowa zasada „must carry” obejmie stacje dostępne bezpłatnie na ogólnopolskich multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Nie będzie ona dotyczyła kanałów płatnych, jak tych z multipleksu czwartego (MUX 4), a także stacji bezpłatnych, ale dostępnych w multipleksach lokalnych (gdzie oferta jest zmienna i ograniczona terytorialnie) oraz testowych (gdzie dostępność kanałów ograniczona jest czasowo).

Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), w myśl obecnych przepisów dla rozpoczęcia rozprowadzania programów objętych zasadą „must carry/must offer” (TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls) konieczne jest uzyskanie przez operatorów stosownej zgody nadawcy. Nadawca nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej zgody na rozprowadzanie tego programu, ani też nie może uzależnić udzielenia takiej zgody od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania (więcej tutaj). W praktyce to nadawcy toczą z operatorami (zwłaszcza serwisów streamingowych) spory w tej sprawie, więc są problemy z dostępnością obowiązkowych kanałów u niektórych operatorów, głownie tych internetowych. To w zmienionych przepisach wymaga naprawy.

Dodajmy, że obecny wykaz kanałów „must carry” pochodzi z czasów analogowej telewizji naziemnej, która już kilka lat temu została zastąpiona cyfrową (więcej tutaj). W analogowej ofercie dostępnych kanałów było mniej, stąd od dawna zgłaszane są postulaty o aktualizację wykazu stacji „must carry” do obecnych uwarunkowań.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowa wersja zasady „must carry” wejdzie w życie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...